Σωκράτης Διούδης: Απίστευτο αυτό που έκανε στην Τουρκία

Απίστευτο αυτό που έκανε ο Σωκράτης Διούδης.

Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Στην Τουρκία παίζει ο Σωκράτης Διούδης με τη φανέλα της Γκαζιαντέπ και στον αγώνα με την Εγιούπσπορ έκανε κάτι εντυπωσιακό.

Ο Έλληνας τερματοφύλακας έπιασε δύο πέναλτι! Συγκεκριμένα στην ίδια φάση είπε δύο φορές «όχι» σε διαφορετικούς εκτελεστές.

Με το σκορ στο 1-1 λίγο πριν την ανάπαυλα ο Σωκράτης Διούδης γκρέμισε τον Άκμπαμπα. Ο ρέφερι έδειξε βούλα, ο Τούρκος μεσοεπιθετικός ανέλαβε την εκτέλεση και ο «Διού» απέκρουσε.

Ωστόσο, μέσω VAR διαπίστωσαν πως ο 32χρονος τερματοφύλακας είχε βγάλει και τα δύο πόδια του εκτός τελικής γραμμής. Επομένως, ο διαιτητής έδωσε επανάληψη.

Άλλαξε ο εκτελεστής, αλλά όχι και το αποτέλεσμα. Ο Τιάμ ανέλαβε την εσχάτη των ποινών, σημάδεψε την ίδια γωνία και έπαθε ό,τι και ο συμπαίκτης του. Είδε, δηλαδή, τον Έλληνα κίπερ να του λέει «όχι». Απίθανη η διπλή άριστη αντίδρασή του, η οποία έγινε φυσικά viral στην Τουρκία.

Το αρνητικό για την Γκαζιαντέπ είναι ότι δεν γλίτωσε την ήττα με 3-2. Τόσο ο Άκμπαμπα όσο και ο Τιάμ σκόραραν στο δεύτερο ημίχρονο. Με αυτό η Εγιούπσπορ ανέβηκε σχετικά ψηλά στη βαθμολογία και η Γκαζιαντέπ έμεινε στους τέσσερις βαθμούς. Είναι, συνεπώς, ακριβώς πάνω από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Για την ώρα ο Σωκράτης Διούδης έχει παίξει και στους έξι αγώνες της ομάδας του. Δύο φορές κράτησε το μηδέν και στα υπόλοιπα τέσσερα ματς δέχτηκε συνολικά δέκα τέρματα.