Super League 2: Ασταμάτητος ο Πανσερραϊκός – Tα Χανιά σταμάτησαν το σερί της Παναχαϊκής

Όλα όσα έγιναν στα παιχνίδια της Κυριακής (26/3) σε Βορρά και Νότο για την 16η αγωνιστική της Super League 2

Με άκρως ενδιαφέρουσες αναμετρήσεις συνεχίστηκε την Κυριακή (26/3) η 16η αγωνιστική, πρώτη του δεύτερου γύρου, στη Super League 2.
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Σε ό,τι αφορά τον βόρειο όμιλο ο Πανσερραϊκός έκανε άλλο ένα βήμα προς την επιστροφή στην μεγάλη κατηγορία, επικρατώντας με 2-0 του Θεσπρωτού στην Ηγουμενίτσα. Το σκορ άνοιξε ο Αχμέτ Σαΐς στο 38′, με τον Κανίς στο 90+6′ με πέναλτι να «κλειδώνει» τη νίκη.

Με αυτόν τον τρόπο η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έφτασε τις έντεκα σερί νίκες, με την τελευταία του ήττα να  είναι στις 19 Νοεμβρίου, όταν είχε χάσει από τον Ηρακλή.

Την ίδια ώρα, η ΑΕΛ επέστρεψε με εμφατικό τρόπο στις επιτυχίες, μιας και ως… φιλοξενούμενη στο AEL FC ARENA επιβλήθηκε με 3-0 του Ηρακλή Λάρισας στο τοπικό ντέρμπι. Το σκορ άνοιξε στο 32′ με τον Παπαγεωργίου, ενώ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, ο Μάριος Όγκμποε με πέναλτι έκανε το 0-2. Στο 78′ ο Τσιριγώτης διαμόρφωσε το τελικό 0-3.

Στο νότιο όμιλο, η Παναχαϊκή δεν κατάφερε να σημειώσει την τέταρτη σερί νίκη της μένοντας στο 0-0 με τα Χανιά εντός έδρας. Οι Πατρινοί έχασαν τεράστια ευκαιρία μόλις στο 8′ να πάρουν το προβάδισμα καθώς κέρδισε πέναλτι, ωστόσο ο Μυτίδης είδε τον Καλογεράκη να του λέει «όχι».

Αντίθετα, με τον πρώτο σκόρερ της Χρήστο Ρόβα να σημειώνει δύο γκολ η Καλαμάτα επικράτησε 2-1 του Ηροδότου στη Νέα Αλικαρνασσό και μετά από τρεις μήνες επέστρεψε της στις εκτός έδρας επιτυχίες.

Super League 2: Το πανόραμα της 16ης αγωνιστικής