Super League 2: Επέστρεψε στις νίκες ο Πανσερραϊκός – Στραπάτσο για Κηφισιά

Ο Πανσερραϊκός έκανε άλλο ένα βήμα για την άνοδο από τη Super League 2 τη στιγμή που η Κηφισιά γκέλαρε και η Καλλιθέα πλησίασε.

Οι παίκτες του Πανσερραϊκού πανηγυρίζουν άλλη μία νίκη στη Super League 2
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Νέο ενδιαφέρον απέκτησε η Super League 2 στον Νότο και αυτό γιατί η Κηφισιά έκανε απρόσμενη γκέλα μένοντας στην ισοπαλία με την Προοδευτική.

Οι Κορυδαλλιώτες δίνουν αγώνα για να παραμείνουν στην κατηγορία και παρόλα αυτά φρέναραν τους πρωτοπόρους. Η Κηφισιά προηγήθηκε στο 20′ με πέναλτι του Κουιρουκίδη, ισοφαρίστηκε ένα λεπτό μετά και έως το τέλος δεν άλλαξε κάτι.

Έτσι η Καλλιθέα, η οποία νίκησε με το εμφατικό 1-3 την ΑΕΚ Β’, μείωσε στους πέντε και έχει μάλιστα ματς λιγότερο. Μπορεί θεωρητικά, δηλαδή, να πάει ακόμη και σε απόσταση αναπνοής.

Ο Απόλλων Σμύρνης έχασε από τα Χανιά με 2-0 χάρις σε δύο τέρματα του Μάναλη και σιγούρεψε έτσι ότι θα είναι αδιάφορος για το υπόλοιπο της σεζόν, ενώ η Καλαμάτα έδωσε άλλη μία σπρωξιά στην Επισκοπή για να υποβιβαστεί.

Στον Βορρά ο Πανσερραϊκός επέστρεψε στις νίκες. Έστω και δύσκολα λύγισε τον Παναθηναϊκό Β’ με γκολ στο τελευταίο 20λεπτο. Πήρε ένα ακόμη τρίποντο με το 2-0 επί του «τριφυλλιού» και η άνοδος στη Super League 1 φαντάζει απίθανο να χαθεί. Δεύτερη ανέβηκε η ΑΕΛ με το 2-0 επί του Θεσπρωτού στην Ηγουμενίτσα, ενώ ισόπαλες ήρθαν Νίκη Βόλου και Αναγέννηση Καρδίτσας (1-1). Γκέλαρε ο Ηρακλής με τον Μακεδονικό εντός λίγες ώρες μετά τη συνέντευξη Τύπου για την εμπλοκή του Αλέξη Κούγια στον «Γηραιό», ενώ μεγάλη ανάσα πήρε ο Αλμωπός Αριδαίας με το 2-0 επί της Βέροιας.

Τα αποτελέσματα της 20ής αγωνιστικής

Βόρειος Όμιλος

Τρίτη (18/4)

ΠΑΟΚ Β’ – Διαγόρας 3-3 (1′ Δαρέλας, 27′ Παναγιώτου, 52′ Σπυράκος – 65′ Aντεσίνα, 74′ Μιχόπουλος, 83′ Λούκιτς)

Τετάρτη (19/4)

Νίκη Βόλου – Αναγέννηση Καρδίτσας 1-1 (71′ πέν. Μιράντα – 23′ αυτ. Κυριακίδης)

14.45 Θεσπρωτός – ΑΕΛ 0-2 (1′ Όγκμποε, 56′ Νικολιάς)

Αλμωπός Αριδαίας – Βέροια 2-0 (8′ Τσιπούρας, 90’+3 Ρίβας)

Ηρακλής – Μακεδονικός 0-0

Πανσερραϊκός – Παναθηναϊκός Β’ 2-0 (71′ Μπαΐροβιτς, 90′ Στίνα)

Aπόλλων Λάρισας – Απόλλων Πόντου 0-3 ά.α.

Ρεπό: Ηρακλής Λάρισας

Νότιος Όμιλος

Ολυμπιακός Β’ – Αιγάλεω 2-1 (84′ Αλγκασίμ Μπα, 88′ Ανέστης Βλαχομήτρος – 50′ Κωστανάσιος)

Παναχαϊκή – Ηλιούπολη 2-2 (23′ Μυτίδης, 74′ Mπουρλάκης – 29′ Βασιλείου, 89′ Χέμπερτ)

ΑΕΚ Β’ – Καλλιθέα 1-3 (70′ Ραντόνια – 17′, 33′ Λουκίνας, 90′ Kαινούργιος)

Χανιά – Απόλλων Σμύρνης 2-0 (18′ και 54′ Μάναλης)

Επισκοπή – Καλαμάτα 1-2 (70′ Aμπαφού – 39′ Αρναρέλλης, 89′ Πασάς)

Κηφισιά – Προοδευτική 1-1 (20′ πέν. Κουιρουκίδης – 21′ Τσακίρης)

Ηρόδοτος – ΠΑΟ Ρουφ 0-3 ά.α.

Ρεπό: Ο.Φ. Ιεράπετρας