ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0: Επιτέλους… ΑΕΚ, επιτέλους… Καρίμ!

Η ΑΕΚ κέρδισε 2-0 απόψε στο ΟΑΚΑ και με αυτό το «τρίποντο» να περνά τον ΠΑΟΚ στη βαθμολογία και να πιάνει τον Αρη στη 2η θέση.

ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0 χάρη στα δύο γκολ του Καρίμ Ανσαριφάρντ, ο οποίος επέστρεψε μετά από δύο μήνες στα γκολ και κατάφερε να δώσει στην ομάδα του μία σημαντική νίκη… ανακούφιση. Και έτσι ο Ιρανός φορ έφτασε τα 11 γκολ με την «κιτρινόμαυρη» φανέλα…

Η Ενωση καθάρισε από το πρώτο ημίχρονο το ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης με τα γκολ του Ανσαριφάρντ στο 7′ και στο 25′, με τον Γκαρσία και τον Αλμπάνη να έχουν εξαιρετικές ενέργειες από προσωπικές πρωτοβουλίες. Τέτοιες που… ξεκλείδωσαν την άμυνα του Απόλλωνα Σμύρνης, ο οποίος επιθετικά ήταν ακίνδυνος και δεν απείλησε επουδενί την άμυνα της Ενωσης.

Στο β’ ημίχρονο η ΑΕΚ κατέβασε ρυθμούς και ταχύτητα, καθώς δεν έχει και πολλές λύσεις με τόσες απουσίες, με τον Απόλλωνα να παραμένει ανίσχυρος για να χτυπήσει το ματς. Πάντως, η Ενωση έκανε 2-3 καλές φάσεις για να ανεβάσει και άλλο τον δείκτη του σκορ. Στο δεύτερο μέρος ο ρυθμός ήταν πιο χαμηλός, με την ομάδα του Χιμένεθ να ελέγχει το παιχνίδι και την Ελαφρά Ταξιαρχία να καταγράφει πρώτη τελική στο 80′!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Δείτε τα 2 γκολ της ΑΕΚ και του Καρίμ

Ετσι η ΑΕΚ απόψε στο ΟΑΚΑ έκανε ένα ωραίο δώρο και στον Δημήτρη Μελισσανίδη, ο οποίος σήμερα έκλεισε τα 70 χρόνια του. Ενώ στο ΟΑΚΑ για το ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης ήταν και ο νέος CEO της ΠΑΕ ΑΕΚ Γιώργος Κοσμάς. Επόμενο ματς για την Ενωση, την Κυριακή στο Βόλο για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου του πρωταθλήματος. Την ίδια ώρα ο Αρης υποδέχεται τον ΟΦΗ και ο ΠΑΟΚ παίζει στην Λεωφόρο με τον ΠΑΟ.

Το LIVE του αγώνα

Το ματς

Όπως αναμενόταν ο Χιμένεθ ξεκίνησε το ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης με διάταξη 4-2-3-1, βάζοντας τον Νταντσένκο δεξί μπακ, απέναντι στο 4-4-1-1 του Παράσχου. Η ΑΕΚ μπήκε από το ξεκίνημα πολύ δυνατά στο παιχνίδι, κάνοντας ίσως το καλύτερό της πρώτο ημίχρονο επί ημερών Χιμένεθ. Είναι χαρακτηριστικό πως στα πρώτα 10 λεπτά η ΑΕΚ είχε πατήσει τρεις φορές περιοχή, είχε τρεις τελικές και ένα γκολ! Στο 8’ ο Γκαρσία άδειασε τρεις αντιπάλους μέσα στην περιοχή, έδωσε έτοιμο γκολ στον Ανσαριφάρντ ο οποίος από κοντά πλάσαρε σε κενή εστία κάνοντας το 1-0. Με τον Αλμπάνη ως αριστερό εξτρέμ σε τρελά κέφια, τους Γκαρσία και Μάνταλο το ίδιο, ήρθαν κι άλλες τελικές, χωρίς να γίνει η μεγάλη φάση, μέχρι το 25’. Τότε η ΑΕΚ έκανε το 2-0. Όλα ξεκίνησαν από τα δεξιά και τον Νταντσένκο, ο οποίος δεν ανέβαινε συχνά, τις δύο φορές που το έκανε όμως στο πρώτο ημίχρονο, έβγαλε εξαιρετικές σέντρες. Μία τέτοια ήταν στο 25’, με την άμυνα του Απόλλωνα να διώχνει προσωρινά, τη μπάλα να στρώνεται στον Αλμπάνη, ο οποίος έπιασε αμέσως το σουτ, σημαδεύοντας το δεξί κάθετο δοκάρι. Στο… ριμπάουντ κινήθηκε έξυπνα ο Ανσαριφάρντ πλασάροντας σε κενή εστία από κοντά κάνοντας το 2-0. Από εκεί και μετά ο Απόλλωνας προσπάθησε να πιέσει ψηλά, όμως γενικά όλη η ΑΕΚ ήταν σωστά τοποθετημένη, κυκλοφορούσε σωστά τη μπάλα κι όχι μόνο δεν έκανε λάθη, αλλά έβγαζε φάσεις μπροστά. Στο 33’ ο Αλμπάνης κατέβασε υπέροχα τη μπάλα από αριστερά, έδωσε στον Μάνταλο, σουτ του τελευταίου στο αριστερό «παραθυράκι», πετάχτηκε ο Βερχούλστ, βγάζοντας σε κόρνερ. Τρία λεπτά μετά ο Καρίμ με τη μία, υποδεχόμενος τη μπάλα, έβγαλε την κάθετη, με τον Σιμάνσκι να φεύγε τετ α τετ, η προσπάθειά του όμως να «κρεμάσει» τον Βερχούλστ έφυγε άουτ. Ως το τέλος του ημιχρόνου προσπάθησε ο Απόλλωνας να δημιουργήσει, όμως η άμυνα της ΑΕΚ ήταν σωστή και δεν του επέτρεψε να κάνει τελική σε 45λεπτά!

Με την έναρξη της επανάληψης ο Παράσχος βλέποντας την κακή εικόνα της ομάδας του προχώρησε σε δυο αλλαγές, περνώντας στο ματς τους Τσαμπούρη και Μουνιέ στις θέσεις των Καλιρίρ και Σλίβκα αντίστοιχα. Εως το 58’ είδαμε ένα μοιρασμένο σε κατοχή παιχνίδι, με τον Απόλλωνα όμως ακίνδυνο και την ΑΕΚ πιο επικίνδυνη. Στο συγκεκριμένο λεπτό η ΑΕΚ άγγιξε το 3-0, με τον Μάνταλο να κλέβει τη μπάλα στη σέντρα, να τρέχει μαζί της έως το ύψος της περιοχής, να κλείνεται, να την κρατάει και να τη σκάβει τελικά στον Σάκχοφ, που ήρθε από πίσω, όμως η κεφαλιά του απέναντι απ’ τον Βερχούλστ έφυγε άουτ.  Το παιχνίδι κέντρου, με το χαμηλό τέμπο συνεχίστηκε. Οι αλλαγές του Χιμένεθ έφεραν τελικά το 3-4-3 στο 78’ όταν έβγαλε και τον Αλμπάνη, βάζοντας τον Νεντελτσιάρου στο ματς, ενώ στο 67’ είχε γίνει αλλαγή (προληπτικά λόγω ενοχλήσεων) ο Μάνταλος, με τον Μαχαίρα να περνάει στο ματς. Και φτάσαμε στο 80’ για να γίνει η πρώτη τελική του Απόλλωνα, με τον Ντομίγκεζ να κάνει το σουτ και να φεύγει άουτ, ενώ το ίδιο συνέβη και ένα λεπτό μετά στο σουτ του Κολ. Γενικά, με την αλλαγή του Χιμένεθ στη διάταξη η ΑΕΚ οπισθοχώρησε, ο Απόλλωνας αναθάρρησε και έγινε πιο δραστήριος επιθετικά, παίρνοντας και στο 85’ το πρώτο του κόρνερ στο ματς, χωρίς όμως να αγγίξει τη μείωση του σκορ. Η ΑΕΚ στο 91’ και μετά από πολύ ώρα είχε μία καλή στιγμή, με τον Γκαρσία να σουτάρει δυνατά με το δεξί μέσα στην περιοχή και πλάγια, με τον Βερχούλστ να βγάζει. Ηταν η τελευταία φάση του αγώνα, με την ΑΕΚ να παίρνει μία άνετη νίκη (2-0) και κρατώντας το μηδέν στην άμυνά της μετά από ένα μήνα!

ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης: Η καρτέλα του ματς

Γκολ: 7’ Ανσαριφάρντ, 25’ Ανσαριφάρντ:

Κίτρινες: 53’ Νταντσένκο, 84’ Γκαρσία – 44’ Λαγός, 92’ Ιωαννίδης

Κόκκινες:

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Αθανασιάδης, Νταντσένκο, Σβάρνας, Λάτσι, Λόπες, Σιμάνσκι, Σάκχοφ, Μάνταλος (67’ Μαχαίρας), Γκαρσία, Αλμπάνης (78’ Νεντελτσιάρου), Ανσαριφάρντ

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Γιώργος Παράσχος): Βερχουλστ, Μπρούσιτς (64’ Φατιόν), Χουχούμης, Λισγάρας, Ντομίνγκες, Κολ, Λαγός (64’ Φερνάντεζ), Ιωαννίδης, Καλισίρ (46’ Τσαμπούρης), Σλίβκα (46’ Μουνιέ), Ντάουντα (78’ Μπεντινέλι)

MVP

Καρίμ Ανσαριφάρντ

Εχει σκοράρει 2 γκολ και ουσιαστικά έχει… καθαρίσει στο 25λεπτο για την ΑΕΚ. Και στις δύο φάσεις έκανε ότι έπρεπε ένα φορ. Μελέτησε την φάση, προέβλεψε και ήταν εκεί που έπρεπε για να στείλει άνετα την μπάλα στα δίχτυα. Η ΑΕΚ έχει ανάγκη από τέτοια φορ που της κάνουν την ζωή δύσκολη.

UP

Χρήστος Αλμπάνης

Μαζί με τον Λιβάι Γκαρσία έκαναν… άνω-κάτω την άμυνα του Απόλλωνα Σμύρνης στο πρώτο 45λεπτο. Και έτσι βοήθησε πολύ να ανοίξει η αντίπαλη άμυνα και να βρεθούν οι χώροι για τον Ανσαριφάρντ για να σκοράρει όταν έπρεπε. Εξαιρετικός και κομβικός κινούμενος από αριστερά στην επίθεση.

DOWN

Τα άκρα της άμυνας του Απόλλωνα Σμύρνης… έχασαν το παιχνίδι απόψε στο ΟΑΚΑ. Στο πρώτο γκολ η δεξιά πλευρά και στο δεύτερο γκολ η αριστερή πλευρά, έχασαν Λιβάι Γκαρσία και Αλμπάνη αντίστοιχα και μαζί… το ματς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

Θανάσης Τζήλος (Θεσσαλίας)

Δεν είχε δύσκολες φάσεις ο Τζήλος και σε γενικές γραμμές έβγαλε το ματς… αθόρυβα. Υπήρχαν σκληρά μαρκαρίσματα, έβγαλε και 4 κίτρινες κάρτες. Και στα 2 γκολ αντέδρασε σωστά, στο πρώτο ορθά το μέτρησε όπως συμφώνησε και το VAR.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ: Πως επέλεξε ο Μελισσανίδης τον Κοσμά ως CEO

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ: Ο Γιώργος Κοσμάς και επίσημα νέος CEO της ΠΑΕ!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ: Ο δημοσιογράφος Γιώργος Κοσμάς νέος CEO στην ΠΑΕ!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: ΑΕΚ: Στα γραφεία ο Μελισσανίδης, μαζί και ο Κοσμάς

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΑΕΚ-Απόλλων Σμύρνης 2-0: Επιτέλους… ΑΕΚ, επιτέλους… Καρίμ!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Τάσος Καπετανάκος

Ρεπορτάζ ΑΕΚ από το 2004. Λίγο καιρό μετά την «ανάσταση» της με τον Ντέμη μπροστάρη. Εκτοτε έχουμε ζήσει μαζί της τα πάντα. Τίτλους, διακρίσεις στην Ευρώπη και στην Ελλάδα, ταξίδια στο εξωτερικό, υποβιβασμό, χωράφια στην Γ’ εθνική, ταξίδι μέχρι και τη… Νάξο με 8-9 μποφόρ και μετά την μεγάλη επιστροφή με Μελισσανίδη. Στα ΜΜΕ έχουμε «γράψει» αρκετά χιλιόμετρα και κάτι εκατομμύρια σε λέξεις («ΩΡΑ» σε 3-4 διαφορετικές version της, «Score», «Livesport», «Δικέφαλος» σε χαρτί και internet, enwsi.gr, aek365.gr, iefimerida.gr, coppa.gr). Κατά βάση ποδόσφαιρο και εκεί μείναμε στα πρώτα και δεύτερα άντα μας, αλλά κάναμε και πέρασμα νωρίτερα από το μπάσκετ και το χάντμπολ της ΑΕΚ. «Δημοσιογράφος» λέει ο τιμητικός τίτλος. Ρεπόρτερ πέντε ηπείρων και επτά θαλασσών θα προτιμούσα εγώ. Και συνεχίζουμε...