ΑΕΚ-Παναιτωλικός 1-0: Οπως ξέρει ο Μανόλο…

ΑΕΚ-Παναιτωλικός 1-0 σήμερα στο ΟΑΚΑ με σκόρερ τον Κώστα Γαλανόπουλο στο 41' με την Ενωση να επιστρέφει στις νίκες στο πρωτάθλημα.

ΑΕΚ-Παναιτωλικός 1-0: Δεν... έπεισε, αλλά κέρδισε!
Συντάκτης: Τάσος Καπετανάκος Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

ΑΕΚ-Παναιτωλικός 1-0 σήμερα στο ΟΑΚΑ με σκόρερ τον Κώστα Γαλανόπουλο στο 41′ με την Ενωση να επιστρέφει στις νίκες στο πρωτάθλημα.

Η ΑΕΚ δεν έπεισε σήμερα στο ΟΑΚΑ, παρότι ήταν καλύτερη από τον Παναιτωλικό και τελικά νίκησε επειδή απειλήθηκε ελάχιστα από τον αντίπαλο της. Και σκόραρε μία φορά, παρότι έχασε ακόμη 2-3 σπουδαίες ευκαιρίες.

Ετσι, η Ενωση πήρε τη νίκη και χαμογέλασε ξανά μετά από καιρό…

Η ΑΕΚ έμεινε με απαραβίαστη την εστία έπειτα από το ματς στα Γιάννινα με τον ΠΑΣ και επέστρεψε στις νίκες με κυνικό τρόπο. Αλλά τουλάχιστον νίκησε και αυτό είναι που μετρά περισσότερο σε αυτήν τη φάση.

Το ματς

Το LIVE του αγώνα

Η ΑΕΚ στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε επηρεασμένη από το κλίμα των ημερών. Η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ είχε το πάνω χέρι και την πρωτοβουλία των κινήσεων. Απειλούσε με τον Τάνκοβιτς σε πρώτο πλάνο, αλλά δεν είχε την απαιτούμενη πίεση και οργάνωση για να φτιάξει φάσεις. Αντιθέτως, ο Παναιτωλικός δεν… πατούσε καν στην περιοχή του Αθανασιάδη που ήταν θεατής στο ματς. Και τελικά στο 41’ μετά από σουτ του Μπακάκη που πήρε διαγώνια τροχιά προς τ’ αριστερά, ο Μάνταλος πρόλαβε την μπάλα και τη γύρισε ψύχραιμα στη μικρή περιοχή, όπου ήρθε ο Γαλανόπουλος και σε κενή εστία την έσπρωξε στα δίχτυα για το 1-0. Ένα γκολ ψυχολογίας που βοήθησε την ΑΕΚ να πάει ήρεμη στην ανάπαυλα.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κλήθηκε να διαχειριστεί το ματς. Και το έκανε με σχετική ευκολία, μιας και ο Παναιτωλικός απείλησε ελάχιστα. Λιβάια και Ολιβέιρα έχασαν τεράστιες ευκαιρίες για το γκολ… ανάσα για το 2-0, ενώ η ομάδα του Αγρινίου έκανε μία φάση που καθάρισε εύκολα ο Αθανασιάδης σε πλασέ του Ντάλσιο, ξανά από λάθος της άμυνας της ΑΕΚ. Η Ενωση σπαταλούσε άσκοπα τον χρόνο και τις φάσεις δίχως να… τελειώνει το ματς και στο τέλος υπήρχε νευρικότητα, αλλά η αντίπαλη ομάδα έδειχνε ότι δεν ήταν καλά επιθετικά και δεν εκμεταλλεύτηκε τίποτε.

ΑΕΚ-Παναιτωλικός 1-0

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ, 4-2-3-1): Αθανασιάδης, Μπακάκης (67’ Σβάρνας), Νεντελτσεάρου, Τσιγκρίνσκι, Μιτάι (79’ Ινσούα), Γαλανόπουλος, Σάκχοφ, Γκαρσία (50’ Λιβάγια), Μάνταλος (79’ Μαχαίρας), Τάνκοβιτς (67’ Σιμόες), Ολιβέιρα

Παναιτωλικός (Τ. Δέλλας, 4-3-3): Κνετ, Τζανακάκης (69’ Αριγίμπι), Μαλής, Κωνσταντόπουλος, Περέιρα (63’ Μάζουρεκ), Λιάβας, Ταχάρ (76’ Γιάκολις), Τσιγγάρας, Μανθάτης (69’ Μεντίνα), Ντάλσιο, Βέργος (64’ Αζάντι)

Ο Μανούχος χρέωσε με κίτρινη κάρτα τους Σάκχοφ (36’), Ινσούα (86’) – Μαλλή (39’), Λιάβα (43’), Μεντίνα (89’).

MVP

ΚΩΣΤΑΣ ΓΑΛΑΝΟΠΟΥΛΟΣ

Εκανε πολύ ωραίο παιχνίδι. Γεμάτος ενέργεια και διάθεση, έτρεξε και πίεσε πολύ. Και επειδή πλέον έχει βελτιωθεί και ακολουθεί τις φάσεις της επίθεσης, βρέθηκε εκεί που έπρεπε στο 41’ και σκόραρε μετά την έξυπνη μπαλιά του Μάνταλου. Πολύ σημαντικό για την ΑΕΚ να τον έχει ξανά σε τέτοια κατάσταση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΑΝΟΥΧΟΣ (ΑΡΓΟΛΙΔΑΣ)

Μοίρασε αρκετές κίτρινες κάρτες, αλλά δεν είχε γενικά δύσκολες φάσεις στο παιχνίδι. Το 90λεπτο στο ΟΑΚΑ κύλησε ήρεμα και δεν υπήρχε φάση για να εξεταστεί και από το VAR. Εκεί στο VAR πριν το ματς ο Σιδηρόπουλος αντικατέστησε τον Σκουλά που δήλωσε κώλυμα για προσωπικούς λόγους.