Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ 1-3: Δικέφαλος φτιαγμένος από… ατσάλι (vid)

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε από το γήπεδο της Ριζούπολης κόντρα στον δυναμικό Απόλλωνα Σμύρνης με 1-3 σκορ. Ο ΠΑΟΚ των απουσιών του Γιαννούλη και του Βαρέλα, έπαιξε τόσο… όσο, αφού δεν ήταν πολύ καλύτερος από τον Απόλλωνα Σμύρνης που αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι», όμως πήρε αυτό που ήθελε, φεύγοντας με το διπλό με 1-2...

Ο ΠΑΟΚ πήρε αυτό που ήθελε από το γήπεδο της Ριζούπολης κόντρα στον δυναμικό Απόλλωνα Σμύρνης με 1-3 σκορ.

Ο ΠΑΟΚ των απουσιών του Γιαννούλη και του Βαρέλα, έπαιξε τόσο… όσο, αφού δεν ήταν πολύ καλύτερος από τον Απόλλωνα Σμύρνης που αποδείχθηκε «σκληρό καρύδι», όμως πήρε αυτό που ήθελε, φεύγοντας με το διπλό με 1-2 και «σκαρφάλωσε» στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έναν βαθμό πίσω από την κορυφή. Ο Στέφαν Σβαμπ ήταν αυτός που πέτυχε το νικητήριο γκολ, ευστοχώντας από το σημείο του πέναλτι, ενώ έβγαλε και ασίστ για το 0-1 του Σβιντέρσκι.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με πολύ καλό ρυθμό, κάτι που συνεχίστηκε για όλο το πρώτο ημίχρονο, έχοντας φάσεις εκατέρωθεν, εκ των οποίων κάποιες ήταν αρκετά καλές.

Ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που κατάφερε να βρει τον δρόμο για τα δίχτυα, με τους «ασπρόμαυρους» να βγάζουν μία υποδειγματική αντεπίθεση στο 15ο λεπτό και τη μπάλα να φτάνει στον Σβιντέρσκι που βγήκε απέναντι στον Βερχούλστ, τον οποίο… εκτέλεσε για το 0-1. Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Ζίβκοβιτς βγήκε έφτασε μπροστά από τον πορτιέρο του Απόλλωνα, ανατράπηκε από τον Μπρούτσιτς και κέρδισε το πέναλτι, ωστόσο το VAR έδειξε πως υπάρχει οφσάιντ, σε μία οριακή φάση.

Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν μέτρα, έχοντας δύο καλές ευκαιρίες με τον Ιωαννίδη και τον Φατιόν, ενώ ο Δικέφαλος έφτασε πολύ κοντά στο δεύτερο τέρμα στα τελευταία πέντε λεπτά του ημιχρόνου, όμως βγήκε μπροστά του τον… Βερχουλστ, ο οποίος αρχικά έδιωξε εντυπωσιακά ένα σουτ του Σβαμπ μέσα από την περιοχή, ενώ έκανε τρομερή απόκρουση στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου, με τον Ίνγκασον να κάνει σουτ από τη γραμμή της μικρής περιοχής, όμως ο 32χρονος πορτιέρο είπε ξανά «όχι» και κράτησε τον Απόλλωνα στο ματς.

Ο Δικέφαλος πέτυχε γκολ με το… καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου, αφού στο 49’ ο Ζίβκοβιτς βγήκε στην αντεπίθεση, πέρασε και τον τερματοφύλακα και σκόραρε, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Ο Απόλλων στη συνέχεια ήταν καλύτερο, το ματς άνοιξε και εκμεταλλευόμενος τα αρκετά λάθη των παικτών του Δικεφάλου, κατάφερε να ισοφαρίσει στο 63’, με τον Τσιλούλη να φέρνει το ματς στα ίσια με προβολή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Ιωαννίδη. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να είναι απειλητικοί, πήραν μέτρα, όμως δεν κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ. Κάτι που έκανε ο ΠΑΟΚ, με τον Σβαμπ να εκτελεί εύστοχα το πέναλτι που κέρδισε ο Σβιντέρσκι στο 78ο λεπτό.

To… κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Ντόουγκλας Αουγκούστο με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων, διαμορφώνοντας το τελικό 1-3.

MVP: Ο Στέφαν Σβαμπ πραγματοποίησε άλλη μία γεμάτη εμφάνιση, ήταν ψύχραιμος στην εκτέλεση του πέναλτι για το 1-2, ενώ μοίρασε και ασίστ για το 0-1 του Σβιντέρσκι.

UP: Πολύ καλή εμφάνιση από τον Ίνγκασον που ήταν συνεπείς στα αμυντικά του καθήκοντα, ενώ έχασε και τεράστια ευκαιρία να πετύχει γκολ.

DOWN: Ο Χρήστος Λισγάρας αποδείχθηκε ο αδύναμος… κρίκος των γηπεδούχων, αφού έχασε τον Σβιντέρσκι στο πρώτο γκολ, ενώ ήταν αυτός που υπέπεσε στο πέναλτι με το οποίο ο ΠΑΟΚ μπήκε ξανά μπροστά στο σκορ.

Κίτρινες: Ιωαννίδης 39′, Σλίβκα 70′, Τσαμπούρης 71′, Λισγάρας 65′, Μπρούτσιτς 90+/ Μουργκ 68′

Απόλλων Σμύρνης: Βερούστ, Μπρούσιτς, Λισγάρας, Γκουστάβο Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης, Ιωαννίδης (Φερνάντεζ 90+), Μπεντινέλι (Νταουτά 82′), Σλίβκα, Τσαμπούρης (Μουνιέ 79′), Τσιλούλης, Φατιόν (Κολ 82′).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Λύρατζης, Κρέσπο, Ίνγκασον, Ροντρίγκο, Σβαμπ, Αουγκούστο, Α. Ζίβκοβιτς, Τζόλης (Ελ Καντουρί 66′), Μουργκ (Μιχαηλίδης 86′), Σφιντέρσκι (Τσόλακ 83′).

ΠΑΟΚ: Ξεκάθαρο το μήνυμα Γκαρσία σε Μιχαηλίδη!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Απόλλων Σμύρνης – ΠΑΟΚ 1-3: Δικέφαλος φτιαγμένος από… ατσάλι (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.