Άρης – Ξάνθη 7-2: Φινάλε με τρομερή εμφάνιση

Ο Άρης ήταν καταιγιστικός και… σκόρπισε την Ξάνθη με 7-2!

Με τον καλύτερο τρόπο έκλεισε το πρωτάθλημα ο Άρης, ο οποίος επικράτησε 7-2 της Ξάνθης και αποχαιρέτησε με μία ευρεία νίκη τους φιλάθλους του.

Το παιχνίδι ήταν η… χαρά των επιθετικών. Κυρίως βέβαια από την πλευρά του Άρη!

Η Ξάνθη είχε τρομερό πρόβλημα στην άμυνα και το πλήρωσε πολύ ακριβά.

Ο Άρης επέλεξε από την αρχή να πιέσει για να βρει το γρήγορο γκολ. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως, η Ξάνθη άνοιξε το σκορ.

Στο 14’ ο Μπαριέντος μπήκε στην περιοχή και ο Ρόουζ τον ανέτρεψε. Ο Κάστρο εκτέλεσε το πέναλτι κι έκανε το 0-1.

Οι γηπεδούχοι αύξησαν την πίεση και δικαιώθηκε λίγα λεπτά πιο μετά. Ο Άρης κέρδισε πέναλτι, αλλά ο Ζίβκοβιτς απέκρουσε την εκτέλεση του Σιώπη.

Ο επερχόμενος Γιουνές, όμως, έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στα δίχτυα κι έκανε το 1-1 στο 28’.

Η ανατροπή για τους γηπεδούχους ολοκληρώθηκε πέντε λεπτά αργότερα. Ο Γκαρσία, που ήταν από τους κορυφαίους του ματς, έκανε με πλασέ το 2-1 στο 33’.

Το παιχνίδι έγινε πολύ πιο ανοικτό στο δεύτερο ημίχρονο. Η Ξάνθη δεν έμεινε πίσω και ισοφάρισε με τον Τζουρίτσκοβιτς στο 50’.

Μάλιστα στο επόμενο πεντάλεπτο μετά το γκολ θα μπορούσε να πάρει εκ νέου προβάδισμα, αλλά δεν ήταν εύστοχη.

Ο Άρης πήρε εκ νέου την πρωτοβουλία και στο 69’ δικαιώθηκε. Ο Γιουνές γύρισε την μπάλα στη μικρή περιοχή και ο Ντιγκινί έκανε το 3-2.

Τέσσερα λεπτά αργότερα σε μία πανομοιότυπη φάση, ο Γιουνές έκανε και πάλι το γύρισμα και αυτή τη φορά ήταν ο Κόρχουτ στην κατάλληλη θέση, κάνοντας το 4-2.

Με το πόδι στο γκάζι συνέχισε ο Άρης και στο 79’ ο Ντιγκινί έκανε το 5-2, ενώ ο Γκαρσία διαμόρφωσε το τελικό 6-2 στο 82’.

Το καλύτερο όμως ο Άρης το κράτησε για το φινάλε! Στο 93′ κέρδισε νέο πέναλτι σε χέρι του Μπαξεβανίδ.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Σιώπης κι έκανε το 7-2, ενώ πέτυχε το πρώτο γκολ της καριέρας του, έπειτα από 168 εμφανίσεις στη Super League.

Διαβάστε εδώ το live του αγώνα.

MVP: Ο Χαμζά Γιουνές ήταν εξαιρετικός σε όλη τη διάρκεια του αγώνα και γνώρισε την αποθέωση την ώρα της αλλαγής του. Πέτυχε ένα γκολ για τον Άρη κι έφτιαξε ακόμη δύο!

UP: Ίσως ο πιο αξιόπιστος επιθετικός του Άρη ήταν και πάλι χθες ο Νικολά Ντιγκινί. Ο Γάλλος πέτυχε δύο γκολ, είχε συνολικά πολύ καλή παρουσία στο γήπεδο, ενώ έδωσε και την ασίστ στον Γκαρσία.

DOWN: Η άμυνα της Ξάνθης ήταν σε… άλλο γήπεδο. Πολύ κακή εμφάνιση κυρίως των δύο κεντρικών αμυντικών, αλλά και των μπακ, που είχαν τεράστια κενά και άφησε πάρα πολλές φορές εκτεθειμένο τον Ζίβκοβιτς.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Πολύ εύκολο απόγευμα για τον Γιώργο Τάση. Ο διαιτητής από το σύνδεσμο Ηπείρου, είχε δίκιο και στα δύο πέναλτι που έδωσε, ενώ σε γενικές γραμμές πέρασε απαρατήρητος.

ΓΚΟΛ: 28’ Γιουνές, 33’, 82’ Ματέο Γκαρσία, 69’, 79’ Ντιγκινί, 73’ Κόρχουτ, 95′ πέν. Σιώπης – 15’ πέν. Κάστρο, 50’ Τζουρίτσκοβιτς

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 50’ Ματίγια – 43’ Μπαριέντος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΡΗΣ (Σάββας Παντελίδης): Κουέστα, Τζανακάκης (58’ Σόουζα), Κόρχουτ, Δεληζήσης, Ρόουζ, Ματίγια, Σιώπης, Φετφατζίδης (58’ Μαρτίνες), Γκαρσία, Ντιγκινί, Γιουνές (75’ Τόνσο).

ΞΑΝΘΗ (Μίλαν Ράσταβατς): Ζιβκοβιτς, Μπαξεβανίδης, Σιλά, Ντίρεσταμ, Αλμέιδα, Κοβάσεβιτς, Θυμιάνης (65’ Ντε Λούκας), Τζουρίτσκοβιτς (84’ Φασίδης), Μπαριέντος, Ντε Αμορίμ (72’ Καμαρά), Κάστρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Άρης – Ξάνθη 7-2: Φινάλε με τρομερή εμφάνιση», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.