Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός 2-1: Είδε πάλι αστεράκια

Πρωταγωνιστής ο Σίτο στο ματς Αστέρας Τρίπολης - Παναθηναϊκός που έληξε 2-1

Αστέρας ΤρίποληςΠαναθηναϊκός: Η αρκαδική ομάδα επικράτησε 2-1 και υποχρέωσε το «τριφύλλι» στην τρίτη του ήττα σε τέσσερα εκτός έδρας ματς.

Οι μεν αγνοούσαν την εντός έδρας νίκη από τον Φεβρουάριο – Ομοίως και οι δε!

Εν τέλει ο Αστέρας Τρίπολης πανηγύρισε για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική και ανεβαίνει στη βαθμολογία.

Ο Παναθηναϊκός, αντίθετα, μετρά τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες στην αρκαδική πόλη από το 2017.

Και, βέβαια, έχασε την ευκαιρία να προσεγγίσει την 1η θέση, δεδομένου ότι την Κυριακή το μενού έχει Ολυμπιακός-ΠΑΟΚ.

Ο αγώνας

Χωρίς εκπλήξεις παρέταξαν τις ομάδες τους οι Μίλαν Ράσταβατς και Ιβάν Γιοβάνοβιτς στο ματς του «Θ. Κολοκοτρώνης».

Ο Παναθηναϊκός άγγιξε ποσοστό κατοχής 60% στο πρώτο τέταρτο, προτού ο Αστέρας απαντήσει με δικό του 61% για το διάστημα 15′-30′.

Ένα ακυρωθέν γκολ του Τάσου Χατζηγιοβάνη και δύο αξιόλογα γεμίσματα των γηπεδούχων από αριστερά.

Αυτές ήταν οι σημαντικότερες στιγμές στο πρώτο 20λεπτο της αναμέτρησης της Τρίπολης.

Ο Αστέρας ζήτησε πέναλτι σε διεκδίκηση της μπάλας ανάμεσα στους Σίτο και Χουάνκαρ, όμως ο Βασίλης Φωτιάς δεν συγκινήθηκε.

Το ματς απέκτησε μεγαλύτερο ενδιαφέρον από το 30ό λεπτό κι έπειτα.

Ακριβώς σ’ εκείνο το χρονικό σημείο, από κάθετη του Ρούμπεν Πέρεθ και γύρισμα του Σεμπαστιάν Παλάσιος, ο Καρλίτος άνοιξε το σκορ.

Όγδοο γκολ σε 11 τελικές κατέγραψε εκείνη τη στιγμή ο Ισπανός, επίδοση πρωτοφανής για Super League!

Πάντως, η χαρά των παικτών του Παναθηναϊκού δεν κράτησε πολύ.

Μόλις δύο λεπτά αργότερα, από λάθος κοντρόλ του Αχιλλέα Πούγγουρα, ο Χερόνιμο Μπαράλες επωφελήθηκε και κέρδισε πέναλτι από τον αμυντικό των φιλοξενούμενων.

Ο ίδιος εκτέλεσε εύστοχα, παρότι ο Αλμπέρτο Μπρινιόλι έπεσε σωστά, και ισοφάρισε 1-1 στο 33′.

Στη συνέχεια, η απόδοση των χαφ του Παναθηναϊκού έπεσε αισθητά και ο Αστέρας το εκμεταλλεύθηκε.

Ο επίλογος του α’ ημιχρόνου ήταν ιδανικός για την αρκαδική ομάδα, αφού στο 45′ ο Σίτο ταλαιπώρησε δύο «πράσινους», έκανε το γύρισμα και ο Κέβιν Σονί ανέτρεψε τα δεδομένα σαν σε προπόνηση.

Μάταια, ο Τάσος Χατζηγιοβάνης ζητούσε από τους συμπαίκτες του να κάνουν φάουλ στον Σίτο.

Με τη σέντρα του β’ ημιχρόνου ο Ιβάν Γιοβάνοβιτς έβαλε τον Γιάννη Κώτσιρα αντί του Χουάνκαρ (πήγε αριστερά ο μέτριος Φακούντο Σάντσες) και τον Φώτη Ιωαννίδη στη θέση του Ματέους Βιτάλ.

Ο Παναθηναϊκός επανήλθε φορτσάτος, έκανε τελικές και με δύο σπουδαίες ατομικές ενέργειες από Αλεξανδρόπουλο και Ιωαννίδη, προσέγγισε με αξιώσεις τα καρέ των γηπεδούχων.

Πάντως, ούτε οι προσπάθειες του Καρλίτος, ούτε η διάθεση του Χατζηγιοβάνη, ούτε οι διαδοχικές εναλλαγές πλευράς μεταξύ Χατζηγιοβάνη και Παλάσιος, έφεραν το επιθυμητό αποτέλεσμα.

Αστέρας Τρίπολης – Παναθηναϊκός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Σίτο.  Ταλαιπώρησε ουκ ολίγες φορές τους αντιπάλους του, με αποκορύφωμα φυσικά τη φάση του δευτέρου γκολ.

UP: Χερόνιμο Μπαράλες. Έχει καλή παράδοση απέναντι στον Παναθηναϊκό. Το επιβεβαίωσε με το πέναλτι που κέρδισε και εκτέλεσε εύστοχα, ισοφαρίζοντας άμεσα. Τρία μόλις λεπτά μετά το γκολ του Καρλίτος.

DOWN: Αχιλλέας Πούγγουρας. Τραγική αντίδραση στη φάση του 32′, παραλίγο ανάλογη ενέργεια και στις αρχές του β’ μέρους (τελικά δέχθηκε φάουλ από τον Κέβιν Σονί).

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Βασίλης Φωτιάς τα πήγε καλά. Ορθώς μέτρησε το γκολ του Παναθηναϊκού, ορθώς δόθηκε πέναλτι στον Αστέρα. Σωστό και το οφσάιντ όταν ο Χατζηγιοβάνης παραβίασε την εστία των γηπεδούχων.

ΓΚΟΛ: 33′ πέν. Μπαράλες, 45′ Σονί – 30′ Καρλίτος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 52′ Ρετζίς, 59′ Καστάνιο, 69′ Σονί, 90+2′ Βαλιέντε – 25′ Χουάνκαρ, 32′ Πούγγουρας, 71′ Καρλίτος, 77′ Κώτσιρας