Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 1-0: Στο φινάλε μίλησε ο Ρεγκίς

Ο Αστέρας Τρίπολης πήρε ένα πολύτιμο τρίποντο στις καθυστερήσεις, καθώς με γκολ του Ρεγκίς έκαμψε την αντίσταση του Παναιτωλικού με 1-0

Ματσάρα δεν έγινε, αλλά Αστέρας Τρίπολης και Παναιτωλικός πάλεψαν πολύ για το τρίποντο στο «Θ. Κολοκοτρώνης» και το πήραν τελικά οι γηπεδούχοι με 1-0.

Θα μπορούσε το τελικό αποτέλεσμα να είναι διαφορετικό. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν δύο μεγάλες ευκαιρίες με τον Καρέλη, δεν έβαλαν γκολ και στο φινάλε δέχτηκαν και ένα από τον Ρεγκίς. Μεγάλη νίκη για τους Αρκάδες, οι οποίοι με αυτό το αποτέλεσμα απομακρύνονται από τις τελευταίες θέσεις και κρατούν εκεί τον Παναιτωλικό.

Εξαιρετικό κοουτσάρισμα ο Μίλαν ΡάσταβατςΜπορεί να πει κανείς πως του βγήκαν και όλα, αφού οι αλλαγές του προσέφεραν πολλά ενώ είχε και τη ρέντα στις χαμένες ευκαιρίες του αντιπάλου. Ένα ακόμη ματς που χάνει βαθμούς στο τέλος ο Παναιτωλικός και η ευθύνη βαραίνει όλους, παίκτες και προπονητή.

Το πρώτο ημίχρονο ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να μπαίνουν νωθρά και να ψάχνουν τα πατήματά τους. Τελικές υπήρχαν στο 20λεπτο αλλά αυτές ήταν κυρίως με μακρινά σουτ. Εξαίρεση μία ατομική προσπάθεια του δραστήριου σε εκείνο το χρονικό διάστημα Ριέρα.

Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι ήταν εκείνοι που άρχισαν να πατούν καλύτερα. Ο Παπαδόπουλος στο 22′ και το 27′ είπε «όχι» στους Μπαρμπόσα και Βέργο, ενώ η αντίδραση των Αρκάδων βγήκε στο 36′ με τον Λούι να πέφτει στα πόδια του Ριέρα την τελευταία στιγμή.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στα αποδυτήρια με τον Παναιτωλικό καλύτερο και αυτό οδήγησε τον Ράσταβατς στο να κάνει γρήγορα αλλαγές. Μουνάφο και Ρεγκίς πέρασαν στο ματς και αμφότεροι βοήθησαν τον Αστέρα. Ο πρώτος είχε κερδισμένες μονομαχίες στα χαφ και έπαιξε ρόλο ώστε να πάρει τον έλεγχο η ομάδα του, ο δεύτερος έκανε κάποιες προσωπικές προσπάθειες. Με τον Ριέρα να χάνεται, πήρε φάσεις πάνω του.

Ο Παναιτωλικός είχε ένα μακρινό σουτ του Μεντόσα στο 54′ και μία τρομερή ευκαιρία με τον Καρέλη στο 61′, όταν από κοντά δεν μπόρεσε να πλασάρει. Ο Έλληνας φορ δεν κατάφερε να βρει δίχτυα ούτε στο 69′, σε μία ακόμη μεγάλη ευκαιρία των φιλοξενούμενων. Κάπου εκεί, όμως, «έσβησαν» οι Αγρινιώτες και ακολούθησε ο μονόλογος του Αστέρα

Οι παίκτες του Ράσταβατς ανέβασαν στροφές, πήραν μέτρα στο γήπεδο, έκλεισαν στα καρέ τον αντίπαλό τους και στο 79′ είχαν μία καλή στιγμή με τον Τιλίκα. Συνέχισαν να πιέζουν και να φτάνουν σε τελικές και τελικά η υπεροχή τους εξαργυρώθηκε στις καθυστερήσεις. Στο 90’+1 ο Άλβαρες έβγαλε τη σέντρα, ο Μπενίτο δεν μπόρεσε να τελειώσει άλλη μία φάση φέτος στέλνοντας την μπάλα στο δοκάρι και από κοντά ο Ρεγκίς έκανε το 1-0. Ο Ισπανός που ήταν πολύ καλός από τη στιγμή που μπήκε, χάρισε και το τρίποντο στην ομάδα του.

Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Μπορεί να αγωνίστηκε ένα ημίχρονο, αλλά έκανε ένα από τα πιο ουσιαστικά του παιχνίδια στην Τρίπολη. Ο Φρανσεσκ Ρεγκίς Κρεσπί ήταν ο παίκτης που άλλαξε την εικόνα των γηπεδούχων μαζί με τον Χουάν Μουνάφο, ενώ έβαλε στο φινάλε και το γκολ της νίκης ως επιστέγασμα της γενικότερης καλής εικόνας του.

UP: Πήρε τα γάντια του βασικού για πρώτη φορά μετά το ματς στον Βόλο (2/10) και ήταν εξαιρετικός. Όποτε χρειάστηκε, ο Νίκος Παπαδόπουλος ήταν εκεί κρατώντας τον Αστέρα Τρίπολης όρθιο. Ο Έλληνας κίπερ φώναξε παρών και υπενθύμισε πως οι Αρκάδες έχουν δύο πολύ καλούς τερματοφύλακες.

DOWN: Μοιραίος είναι ο Νίκος Καρέλης, αφού με τις δύο μεγάλες χαμένες του ευκαιρίες ο Παναιτωλικός δεν κατάφερε να πάρει το προβάδισμα που πιθανότατα θα του έδινε και τη νίκη.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ρέφερι της αναμέτρησης ήταν ο Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας). Απαρατήρητος πέρασε. Δεν θα μπορούσε και διαφορετικά από τη στιγμή που δύσκολη φάση δεν του έτυχε.

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 24′ Κανελλόπουλος, 71′ Σόνι – 37′ Βέργος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος, Καρμόνα, Χριστόπουλος, Ατιένθα, Τασουλής (65′ Άλβαρες) , Ιγκλεσίας (46′ Μουνάφο), Κανελλόπουλος (86′ Μπενίτ0), Ριέρα (65′ Τιλίκα), Σίτο (46′ Ρεγκίς), Σονί, Μπαράλες.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Μελίσσας, Λούι, Βργκοτς, Μαλής, Κορνέλιους (59′ Χουχούμης), Αντούνες, Φλόρες, Μπαρμπόσα, Μεντόσα (86′ Τσιγγάρας), Μόρσεϊ (42′ Καρέλης), Βέργος.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Αστέρας Τρίπολης – Παναιτωλικός 1-0: Στο φινάλε μίλησε ο Ρεγκίς», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.