Ατρόμητος -Λαμία 3-1: Ανατροπή «ανάσα» με υπογραφή Κουλούρη! (vid)

Με δύο γκολ του Κουλούρη στο δεύτερο ημίχρονο ο Ατρομητος νίκησε τη Λαμία και πήρε βαθιά ανάσα στην μάχη που δίνει για την παραμονή.

Ατρόμητος -Λαμία 3-1: Ανατροπή ζωής για τους περιστεριώτες που αν και έχαναν στο ημίχρονο με 0-1, στη συνέχεια κυριάρχησαν επί των αντιπάλων τους και έφτασαν σε μια νίκη-ανάσα όσον αφορά την μάχη που δίνουν για την παραμονή τους. Δείτε ΕΔΩ τα στιγμιότυπα για την εξ αναβολής αναμέτρηση της 21ης αγωνιστικής της Super League.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Ατρόμητο ο Ευθύμης Κουλούρης με δύο γκολ (57′, 70′), ενώ το τρίτο τέρμα των νικητών πέτυχε ο Άλμπεκ στο 88′ ο οποίος σκόραρε στο ντεμπούτο του!

Στους 13 βαθμούς οι γηπεδούχοι πλέον μετά την 3η νίκη τους στο πρωτάθλημα, στους 18 έμεινε η Λαμία μετά την 10η ήττα της. Δίκαιη νίκη για τον Ατρόμητο που είχε καιρό να βγάλει τόση ενέργεια, τόση πίστη και να διαχειριστεί τόσο ένα παιχνίδι που «στράβωσε» στο πρώτο ημίχρονο.

Τις ευκαιρίες ο Ατρόμητος, το γκολ η Λαμία

Στο πρώτο ημίχρονο ο Ατρόμητος ήταν εκείνος που είχε τις ευκαιρίες, όμως η Λαμία ήταν εκείνη που πέτυχε το γκολ, στην πρώτη μάλιστα καλή στιγμή της στο παιχνίδι. Συγκεκριμένα το 0-1 έγινε στο 26ο λεπτό σε πρώτο χρόνο ο Γιαννιώτης απέκρουσε εντυπωσιακά κεφαλιά του Μαζουλουξή και ο Ελευθεριάδης που πήρε το ριμπάουντ σούταρε από τα πλάγια.

Τελικά μετά τη χρήση του VAR ο διαιτητής αποφάνθηκε ότι το η μπάλα έχει περάσει ολόκληρη τη γραμμή, παρά την απομάκρυνση των αμυντικών των γηπεδούχων.

Νωρίτερα στο 9′, ο Ατρόμητος είχε μεγάλη ευκαιρία σε τετ α τετ του Ροτάριου, ενώ ακόμη απείλησε και στο 18′ με μια κεφαλιά του Τζοβάρα από στημένη φάση.

Οι γηπεδούχοι λίγο έλειψε να ισοφαρίσουν λίγο μετά το γκολ που δέχθηκαν, όταν στο 28′ ο Μαζουλουξής έδιωξε πάνω στη γραμμή σε σουτ του Γκαραβέλη. Στη φάση αυτή οι γηπεδούχοι ζήτησαν πέναλτι, καθώς σε εναέρια διεκδίκηση υπήρξε σύγκρουση του Γκαραβέλη και Μαυρομμάτη. Μετά από έλεγχο στο VAR όμως ο Άγγελος Ευαγγέλου είπε «παίζετε».

Ο Ατρόμητος συνέχισε να χάνει ευκαιρίες ως το τέλος του ημιχρόνου, με τον  Ροτάριου να βγαίνει στο 41′ εκ νέου φάτσα με τον Γκαραβέλη, χωρίς όμως να τον νικάει ούτε αυτή τη φορά.

Με την έναρξη του Β’ μέρους η Λαμία προχώρησε σε αναγκαστική αλλαγή, καθώς ο Γκέντσογλου αποχώρησε με πρόβλημα με τον Μπανγκουρά να παίρνει τη θέση του.

Γρήγορη ισοφάριση από τα 11 βήματα

Τελικά ο Ατρόμητος κατάφερε να φτάσει στην  ισοφάριση σχετικά νωρίς στοπ Β’ μέρος. Στο 56′ από λάθος στην άμυνα των φιλοξενούμενων, ο Τζανετόπουλος υπέπεσε σε πέναλτι, αντικρίζοντας μάλιστα και την κίτρινη κάρτα.

Την εσχάτη των ποινών ανέλαβε να εκτελέσει ο Ευθύμης Κουλούρης που με ωραίο σουτ έκανε το 1-1 στέλνοντας τη μπάλα στην αντίπαλη γωνία της εστίας.

Ολική ανατροπή με Κουλούρη!

Ο Ατρόμητος έχοντας πάρει ψυχολογία από την ισοφάριση, άρχισε να πιέζει όλο και πιο έντονα, με την Λαμία να μην μπορεί να κρατήσει μπάλα και να παρουσιάζει κενά στην άμυνα της. Έτσι μετά από ωραία συνεργασία των Σπιριντόνοβιτς και Κουλούρη, ο δεύτερος γύρισε ωραία στην περιοχή και με εξαιρετικό σουτ νίκησε και πάλι τον Γκαραβέλη για το 2-1!

Το κερασάκι στην τούρτα για τον Ατρόμητο έβαλε ο Ντένις Άλμπεκ ο οποίος εκμεταλλεύθηκε λάθος του Προβυδάκη και αφού προχώρησε ευστόχησε σε σουτ για το τελικό 3-1.

Ατρόμητος -Λαμία 3-1

ΣΚΟΡΕΡ: 57,’ 71′ Κουλούρης, 88′ Άλμπεκ -26 Ελευθεριάδης
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 39′ Κιβρακίδης – 36′ Βέλλιος, 56′ Τζανετόπουλος