Ιωνικός – Παναιτωλικός 1-2: «Καθάρισε» με Κορνέλιους

Με γκολ του Κορνέλιους στις καθυστερήσεις ο Παναιτωλικός επιβλήθηκε 2-1 του Ιωνικού.

Ιωνικός και Παναιτωλικός χωρίς να έχουν ιδιαίτερη πίεση πάλεψαν για τη νίκη και τελικά εκείνοι που την πήραν ήταν οι φιλοξενούμενοι με 2-1. Σε ένα ματς που θα μπορούσε να έχει διαφορετική κατάληξη, ο Ντέρεκ Κορνέλιους έδωσε το τρίποντο στην ομάδα του.

Καλός ρυθμός, φάσεις μπροστά και από τις δύο εστίες, σημαντικά αμυντικά λάθη και διάθεση από πολλούς παίκτες ήταν τα βασικά συστατικά του αγώνα. Θα μπορούσε να έχει προηγηθεί ο Ιωνικός με το δοκάρι του Μάντζη, θα μπορούσε να έχει κάνει και το 0-2 ο Παναιτωλικός. Με τα «θα» ποδόσφαιρο δεν παίζεται όμως. Οι Αγρινιώτες ήταν ελαφρώς καλύτεροι, είχαν τις περισσότερες ευκαιρίες, έβγαλαν μεγαλύτερη ποιότητα και πήραν το ματς.

Με αυτή τη νίκη ουσιαστικά ο Παναιτωλικός πάει χωρίς κανένα άγχος στα πλέι άουτ. Μοναδικό του κίνητρο το να τερματίσει όσο ψηλότερα μπορεί. Ο Ιωνικός ακόμα δεν έχει «καθαρίσει» οριστικά, αν και όλοι όσοι τον ακολουθούν, έχασαν.

Το ματς ήταν ανοιχτό από τα πρώτα λεπτά. Η παρθενική καλή στιγμή ήταν στο 13′ ένα σουτ του Μεντόσα. Πολλά προβλήματα δημιουργούσε ο Αργεντινός γιατί έπαιζε πίσω από το φορ, αλλά τραβιόταν και στα πλάγια. Το αποτέλεσμα ήταν να δημιουργείται έτσι υπεραριθμία στις πλευρές.

Στο 18′ ο Ιωνικός άγγιξε το 1-0 με το δοκάρι του Μάντζη και στην επόμενη φάση λίγο έλειψε να γίνει το 0-1 από τον Μεντόσα. Από δική του μπαλιά πέντε λεπτά αργότερα ο Καρέλης έχασε μεγάλη ευκαιρία και το συγκεκριμένο δίδυμο συνεργάστηκε και στο 32′. Εκεί ο Καρέλης ανενόχλητος έκανε το 0-1.

Ουσιαστική αντίδραση δεν έβγαλε ο Ιωνικός μέχρι την ανάπαυλα. Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε χωρίς μεγάλες συγκινήσεις έως το 55′ και το «όχι» του Ανέστη στον Ρομαό. Ακολούθησε το καλό φάουλ του Άοσμαν και στη συνέχεια ένα νεκρό χρονικό διάστημα.

Έγιναν αλλαγές, συνέχισαν οι δύο ομάδες να βγάζουν φάσεις και στο 82′ ο Λένις ισοφάρισε μετά το λάθος του Αποστολάκη. Ωστόσο, την τελευταία λέξη είπαν οι φιλοξενούμενοι. Στο 90’+1 ο Νταγκό έδειξε για ένα ακόμη ματς την ποιότητά του και από δική του ενέργεια ο Κορνέλιους διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Ιωνικός – Παναιτωλικός: Η κάρτα του αγώνα

MVP: Μεγάλο ματς από τον Χαβιέρ Μεντόσα. Ειδικά στο πρώτο ημίχρονο σχεδόν κάθε ευκαιρία του Παναιτωλικού προερχόταν από τα πόδια του, όπως και το γκολ στο 0-1.

UP: Διανύει την καλύτερή του περίοδο από τη στιγμή που ήρθε στην Ελλάδα. Ο Ντέρεκ Κορνέλιους είναι στους στυλοβάτες της άμυνας των Αγρινιωτών. Εκείνη δέχτηκε γκολ μετά από τέσσερα clean sheets, αλλά ο Καναδός σημείωσε το νικητήριο τέρμα.

DOWNΚακό ματς έκανε ο Γιώργος Βαλεριάνος. Στη φάση του 0-1 δεν φαίνεται καν στο πλάνο αρχικά ενώ θα έπρεπε να είναι στη θέση του. Γυρνάει, μάλιστα, περπατώντας όταν εκτελεί ο Καρέλης. Είναι μέσα και στο 1-2.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Διαιτητής της αναμέτρησης ήταν ο Άγγελος Αγγελάκης (Μακεδονίας). Δεν είχε δύσκολες αποφάσεις και έβγαλε το ματς απαρατήρητος.

ΓΚΟΛ: 82′ Λένις – 32′ Καρέλης, 90’+1 Κορνέλιους

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 44′ Τσιγκρίνσκι, 56′ Βαλεριάνος – 56′ Μεντόσα

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Χουτεσιώτης – Μύγας, Ρομαό, Τσιγκρίνσκι (92′ Μάναλης), Βαφέας (66′ Καμπράλ), Βαλεριάνος – Ντάλσιο, Κιάκος (46′ Κάνιας), Άοσμαν – Μάντζης (66′ Λένις), Τουράμ.

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης – Αποστολάκης (88′ Λούι), Κορνέλιους, Λάρσον, Χουχούμης – Φλόρες (61′ Αντούνες), Μάρτενσον – Ντουάρτε (88′ Μπακαδήμας), Μεντόσα (81′ Νταγκό), Βέργος – Καρέλης (61′ Ντίας).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ιωνικός – Παναιτωλικός 1-2: «Καθάρισε» με Κορνέλιους», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.