«Ήρωας» Νάτχο, λύτρωσε τον Ολυμπιακό!

Με γκολάρα στο 90'+2', ο Ισραηλινός μέσος «υπέγραψε» τη νίκη του Ολυμπιακού επί του Αστέρα Τρίπολης με 2-1.

Ο Ολυμπιακός τα… χρειάστηκε απέναντι στον Αστέρα Τρίπολης, αλλά πήρε πολύτιμη νίκη με 2-1 στις καθυστερήσεις, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Super League, κάνοντας το 3Χ3.

Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 3Χ3, τριπλασιάζοντας τις νίκες του στο Πρωτάθλημα και το «Γεώργιος Καραϊσκάκης», το οποίο φιλοξένησε περίπου 25.000 οπαδούς της ομάδας!

Με ένα απίθανο σουτ, ο Μαντί Καμαρά έβαλε τον Ολυμπιακό μπροστά στο σκορ (18′), αλλά η αλλαγή του Μαρτίν Τόνσο στο δεύτερο ημίχρονο έφερε τα κάτω-πάνω. Ο Αργεντινός μεσοεπιθετικός ισοφάρισε σε 1-1 στο 67′ και ενώ είχε μπει στον αγωνιστικό χώρο πέντε λεπτά νωρίτερα. Ο Πέδρο Μαρτίνς έπαιξε στο φινάλε το… χαρτί του Μπίμπρας Νάτχο, ο οποίος στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων χάρισε μία πολύτιμη νίκη στους Πειραιώτες.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν δυνατά στο ματς και στο 5′ είχαν δοκάρι με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Φορτούνη και την μπάλα να προσκρούει στην αριστερή δοκό, στο φαλτσαριστό χτύπημα του αρχηγού. Οι Αρκάδες αντέδρασαν και στο 10′ ο Τσιλιανίδης επιχείρησε μακρινό δεξί σουτ και ο Γιαννιώτης έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ, με την μπάλα να αναπηδά μπροστά του.

Ο Ολυμπιακός είχε την εδαφική υπεροχή και ο Αστέρας προσπαθούσε να κλέψει την μπάλα και να αξιοποιήσει κάποια αντεπίθεση. Στο 16′, ο Λάζαρος πάτησε περιοχή μετά την πάσα του Φορτούνη και, αφού έκανε προσποίηση στον Τριανταφυλλόπουλο, σούταρε με το δεξί (και το εξωτερικό του ποδιού) από το ύψος του πέναλτι, αλλά ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε σταθερά. Στο 18′, όμως, ο τερματοφύλακας του Αστέρα Τρίπολης δεν κατάφερε να αντιδράσει. Βασικά, ήταν πολύ δύσκολο να πράξει κάτι τέτοιο! Ο Μαντί Καμαρά έπιασε ένα εκπληκτικό και δυνατό δεξί σουτ εκτός περιοχής (από τα 35 περίπου μέτρα), η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι και έσκασε εντός γραμμής τέρματος! Έτσι και αλλιώς, βέβαια, η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα, αφού πρώτα είχε χτυπήσει στα πόδια του Παπαδόπουλου. Απίθανη σουτάρα και 1-0 για τον Ολυμπιακό.

Η ομάδα του Πειραιά πέτυχε το σκοπό της, που ήταν ένα γρήγορο γκολ. Ο ρυθμός του αγώνα ήταν καλός, αλλά οι φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες μετρημένες στο πρώτο ημίχρονο. Στο 35′, ο Παπαδόπουλος μπλόκαρε το μακρινό δεξί σουτ του Ποντένσε, ενώ, στο 43′, ο Πορτογάλος εξτρέμ δέχθηκε μία εξαιρετική μπαλιά από τον Καμαρά, αλλά έκανε μία ντρίμπλα παραπάνω εντός περιοχής απέναντι στον Βλάχο και το δεξί σουτ που επιχείρησε δεν βρήκε στόχο, με τον τερματοφύλακα των Αρκάδων να μπλοκάρει σε δεύτερο χρόνο.

Ο Γιαννιώτης πραγματοποίησε δεύτερη σημαντική απόκρουση, διώχνοντας σε κόρνερ το δεξί σουτ του Φερνάντεθ σε αντεπίθεση, στο 50′. Ο Ολυμπιακός έψαχνε ένα δεύτερο γκολ για να κλειδώσει τη νίκη, αλλά οι φιλοξενούμενοι έβγαιναν με αξιώσεις στην κόντρα, ενώ επεδίωκαν να απειλήσουν και μέσα από οργανωμένο παιχνίδι. Στο 55′, ο Τσιλιανίδης εκτέλεσε φάουλ από θέση μέσα αριστερά, ο Μανιάς πετάχτηκε στην πορεία της μπάλας, αλλά δεν τη βρήκε «γεμάτα» στο δεύτερο δοκάρι και αυτή κατέληξε άουτ. Οι «ερυθρόλευκοι» είδαν την απόδοσή τους να πέφτει στο δεύτερο μέρος, καθώς δεν είχαν την απαιτούμενη ενέργεια και φρεσκάδα στο παιχνίδι τους. Η κόπωση ήταν εμφανής.

Στο 63′, ο Καμαρά δοκίμασε ξανά το πόδι του από μακριά, με τον Παπαδόπουλο να μπλοκάρει. Ο Γκιγιέρμε ετοιμαζόταν να εισέλθει στον αγωνιστικό χώρο, όμως ο Αστέρας Τρίπολης «πάγωνε» το Καραϊσκάκης. Στο 67′, ο Τόνσο άρχισε και τελείωσε την αντεπίθεση της ομάδας και με διπλή προσπάθεια «νίκησε» τον Γιαννιώτη. Ο Αργεντινός εξτρέμ, που μπήκε στο 62′ αντί του Καλτσά, ξεχύθηκε στην αντεπίθεση και πάσαρε στον Φερνάντεθ, ο οποίος είχε αντικαταστήσει τον Κώτσιρα με την έναρξη της επανάληψης. Ο Ισπανός εξτρέμ πάσαρε με το αριστερό και ο Τόνσο σούταρε με το ίδιο πόδι στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι, για να αποκρούσει ο Γιαννιώτης. Ο Τόνσο, όμως, πήρε το «ριμπάουντ» και με δεξί πλασέ, πέφτοντας στο χορτάρι, έστειλε την μπάλα στον… ουρανό των διχτυών, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1.

Ο Μαρτίνς άλλαξε τα πλάνα του και έβαλε στο ματς τους Χασάν (72′) και Φετφατζίδη (74′) αντί των Λάζαρου και Φορτούνη, αντίστοιχα. Ο Φετφατζίδης, στην πρώτη του επαφή με την μπάλα, έγινε απειλητικός και σούταρε με το αριστερό από το ύψος της μεγάλης περιοχής, όμως η κατάληξη ήταν άουτ (74′). Ο Ολυμπιακός έπαιζε πια με σύστημα 4-4-2 και πίεζε ασφυκτικά τον αντίπαλο. Στο 80′, ο Γκερέρο έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Χασάν την προβολή με το αριστερό, αλλά ο Παπαδόπουλος με διπλή προσπάθεια μπλόκαρε την μπάλα πριν αυτή περάσει τη γραμμή του τέρματος. Στο 82′, ο Έλληνας τερματοφύλακας προ του Χασάν μπλόκαρε την μπάλα με διπλή προσπάθεια, στο γύρισμα του Γκερέρο από δεξιά.

Ο Νάτχο αποτέλεσε την τρίτη αλλαγή του Μαρτίνς, στο 84′, αντικαθιστώντας τον Καμαρά. Στο 86′, μετά τη σέντρα του Φερνάντεθ από δεξιά, ο Μιράντα επιχείρησε άτσαλο διώξιμο με κεφαλιά και ο Τόνσο σούταρε αμαρκάριστος με το δεξί από το ύψος του πέναλτι, με την μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί δοκάρι. Τεράστια ευκαιρία για τους φιλοξενούμενους, με τον κορυφαίο παίκτη τους στην αναμέτρηση.

Οι Αρκάδες έκαναν καθυστερήσεις με οποιοδήποτε τρόπο μπορούσαν, αλλά στο 90’+2′ ο Ολυμπιακός πήρε αυτό που ήθελε! Ο Ποντένσε σέντραρε από δεξιά, ο Γκερέρο με κεφαλιά-πάσα έστρωσε στον Νάτχο, ο οποίος με δεξί σουτ στην κίνηση από το ύψος του πέναλτι έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία, μέσα σε αποθέωση! Ο 30χρονος μέσος διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα (2-1) και έβαλε την υπογραφή του στην τρίτη νίκη του Ολυμπιακού στο φετινό Πρωτάθλημα.

MVP: Μπίμπαρς Νάτχο. Ο Ολυμπιακός έχει τη δυνατότητα/πολυτέλεια να βάζει τον Ισραηλινό κεντρικό μέσο ως αλλαγή. Και απόψε, μέσα σε ολιγόλεπτη συμμετοχή, ο παίκτης από το Ισραήλ έκανε τη διαφορά, πανηγυρίζοντας με την ψυχή του το νικητήριο τέρμα, μαζί με τους οπαδούς της ομάδας.

UP: Ο Μαντί Καμαρά ζει το όνειρό του στον Ολυμπιακό. Βασικός στους «ερυθρόλευκους», ντεμπούτο στην Εθνική ομάδα της Γουινέας, αλλά και πρώτο γκολ με τους Πειραιώτες. Εξαιρετικός ήταν και ο Μαρτίν Τόνσο, ο οποίος άλλαξε τη ροή του αγώνα και θα ήταν ο MVP αν το ματς ολοκληρωνόταν ισόπαλο.

DΟWN: Ο Μπουχαλάκης έχει πάρει διαδοχικά παιχνίδια με Ολυμπιακό και Εθνική ομάδα. Είναι φανερό ότι χρειάζεται «ανάσες» και ξεκούραση.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Θανάσης Τζήλος (ΕΠΣ Λάρισας) δεν υπέπεσε σε κάποιο σοβαρό λάθος, αλλά ήταν ανεκτικός στα σκληρά μαρκαρίσματα των φιλοξενούμενων, ενώ είναι να απορεί κανείς με τα 4 λεπτά των καθυστερήσεων, από τη στιγμή που μόνο ο Ιγκλέσιας ήταν κοντά στο τρίλεπτο πεσμένος στο χορτάρι προς το τέλος της αναμέτρησης. Πάντως, οι αποφάσεις του εκνεύρισαν τους «ερυθρόλευκους». Δύο λανθασμένες υποδείξεις σε οφσάιντ είχε ο δεύτερος βοηθός Μιχάλης Δημόπουλος από την ΕΠΣ Δυτικής Αττικής (7′, 14′ Τσιλιανίδης).

ΓΚΟΛ: 18′ Καμαρά, 90’+2′ Νάτχο – 67′ Τόνσο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 65′ Φορτούνης, 77′ Βούκοβιτς – 4′ Ιγκλέσιας, 90’+1′ Παπαδόπουλος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Γιαννιώτης, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Μιράντα, Ελαμπντελαουί, Μπουχαλάκης, Καμαρά (84′ Νάτχο), Ποντένσε, Φορτούνης (74′ Φετφατζίδης), Χριστοδουλόπουλος (72′ Χασάν), Γκερέρο.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Σ. Παντελίδης): Παπαδόπουλος, Μαρτίνεθ, Τριανταφυλλόπουλος, Πασαλίδης, Βλάχος, Μουνάφο, Ιγκλέσιας, Καλτσάς (62′ Τόνσο), Τσιλιανίδης, Κώτσιρας (46′ Φερνάντεθ), Μανιάς (79′ Βαλιέντε).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο ««Ήρωας» Νάτχο, λύτρωσε τον Ολυμπιακό!», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.