ΟΦΗ-Άρης 1-2: Επική ανατροπή σε 78 δευτερόλεπτα!

Με δύο γκολ του Χαμζά Γιουνές στις καθυστερήσεις (93', 94'), η ομάδα του Σάββα Παντελίδη νίκησε μέσα στο Γεντί Κουλέ με 2-1

Συντάκτης: Κώστας Λάππας Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Απίθανο τρίποντο πήρε ο Άρης που επικράτησε με 2-1 του ΟΦΗ με δύο γκολ σε 78 δευτερόλεπτα του Χαμζά Γιουνές.

Ο Σασί άνοιξε το σκορ για τους Κρητικούς, αλλά ο Τυνήσιος στράικερ πέτυχε δύο τέρματα στο 93′ και στο 94′!

Με τους “κίτρινους” να παίρνουν έστω και με αυτό τον χιτσκοκικό τρόπο αυτό που άξιζαν μέσα στον αγωνιστικό χώρο.

Καθώς η τύχη τους γύρισε ξεκάθαρα την πλάτη εις διπλούν, στα δοκάρια του Γιουνές στο 68′ με εκτέλεση φάουλ και δύο λεπτά μετά σε βολίδα του Ματέο Γκαρσία.

Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου έφτασε κοντά σε ένα τρίποντο που βάσει απόδοσης δεν θα το άξιζε. Αλλά ουδείς περίμενε πως μετά το 1-0 του Σασί, στο φινάλε θα έφευγε με άδεια χέρια.

Κακό πρώτο μέρος

Τίποτα δεν προμήνυε πως η εξέλιξη του ματς θα ήταν αυτή, βάσει όσων είδαμε στο πρώτο μέρος. Κακό παιχνίδι, ελάχιστες φάσεις και το 0-0 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Στο 16’ το σουτ του Μαρτίνες έξω από την περιοχή πέρασε δίπλα από το αριστερό δοκάρι, ενώ αυτό του Ντιγκινί (28′) μπλόκαρε ο Στρέζος. Με τον γκολκίπερ του ΟΦΗ να λέει “όχι” και στο 29′ σε προβολή από κοντά του Βέλεθ. Στο 34′ ο Ματέο Γκαρσία κοντρόλαρε, πλάσαρε υπό πίεση, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι.

Γκολ ο Σασί, χιτσκοκικό φινάλε

Ακατάλληλο για καρδιακούς το δεύτερο μέρος. Στο 68’ η φοβερή εκτέλεση φάουλ από τον Γιουνές, σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι. Και δύο λεπτά μετά ύστερα από σουτ του Ματέο Γκαρσία, ο Στρέζος ίσα που ακούμπησε τη μπάλα και αυτή χτύπησε ξανά στο οριζόντιο.

Κόντρα στη ροή του ματς, από σέντρα του Πλατέλλα από τα αριστερά, ο Σασί ήταν αμαρκάριστος στην περιοχή και με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουέστα.

Ο ΟΦΗ κρατούσε τη νίκη μέχρι το φινάλε, αλλά προδόθηκε από παιδικά λάθη της άμυνας.

Στο 93′ από κόρνερ από τα δεξιά, ο Γιουνές με το τακουνάκι έστειλε τη μπάλα να πηγαίνει και στα δύο δοκάρια και εν συνεχεία και πάλι ο Τυνήσιος με νέο τακουνάκι την έστειλε στα δίχτυα.

Στα 78 δευτερόλεπτα, ο Άρης πέτυχε την ολική ανατροπή. Σε νέο κόρνερ από τα αριστερά και πάλι ο Γιουνές πήρε την κεφαλιά νικώντας την άμυνα του ΟΦΗ και πέτυχε ένα υπέροχο γκολ.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Ο Θανάσης Τζήλος έκανε μία εξαιρετική διαιτησία, δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και στη μόνη δύσκολη φάση, αυτή του 33′, σωστά δεν έδειξε το σημείο του πέναλτι σε εξ επαφής χέρι του Βέλεθ μέσα στην περιοχή.

ΓΚΟΛ: 75′ Σασί, 93′, 94′ Γιουνές

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 3’ Νάστος, 40’ Κοροβέσης, 62’ Γκάμα