ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 0-2: «Άλωσε» το Γεντί Κουλέ (vid)

Το σύνολο του Γιώργου Παράσχου έφτασε σε ένα σπουδαίο τρίποντο χάρη στα γκολ των Φατιόν και Ντάουντα ενώ ο ΟΦΗ δεν αξιοποίησε τη φλύαρη υπεροχή του.

Ο Απόλλων Σμύρνης πανηγύρισε τη δεύτερη του νίκη στο πρωτάθλημα της Super League μέσα στο Γεντί Κουλέ, νικώντας τον ΟΦΗ με 2-0.

Με αυτή τη νίκη η Ελαφρά Ταξιαρχία έφτασε τους εννέα πόντους ενώ οι Κρητικοί παρέμεινα στους 12 παρέμεινε ο ΟΦΗ.

Μόλις στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δύο μαζεμένα κόρνερ και με το δεύτερο άνοιξαν το σκορ. Από την εκτέλεση του Μπεντινέλι ο Φατιόν βρέθηκε στο δεύτερο δοκάρι και από κοντά έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του.

Μετά το γκολ ο ΟΦΗ πίεσε αλλά δεν κατάφερε να βρει τον δρόμο προς τα δίχτυα. Στο 8′ ο Σαρδινέρο αστόχησε με κεφαλιά, ενώ στο 27′ ο Γρίβας νικήθηκε από τον Βέρχουλστ.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι είχαν και πάλι τον έλεγχο της μπάλας ωστόσο και πάλι δεν ήταν ουσιαστικός και ο Απόλλωνας κόντρα στη ροή του αγώνα σκόραρε στο 71ο λεπτό και «κλείδωσε» τη νίκη. Στη φάση αυτή ο Ντάουντα βγήκε στην κόντρα και σούταρε εκτός περιοχής στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα του Σωτηρίου.

MVP: Βέρχουλστ. O γκολκίπερ των φιλοξενούμενων ήταν καθοριστικός. Στάθηκε όρθιος στην πίεση του ΟΦΗ, κράτησε ανέπαφη την εστία του και επέτρεψε στους συμπαίκτες του να σκοράρουν και να πάρουν το τρίποντο.

DOWN: Γρίβας. Μοιραίος για τους γηπεδούχους. Έχασε δύο μεγάλες ευκαιρίες, που τελικά στοίχισαν στην ομάδα του.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Σιδηρόπουλος. Θετική η διαιτησία του διεθνούς ρέφερι, δεν αντιμετώπισε προβλήματα.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Κοροβέσης (82′ Λυμπεράκης), Γιαννούλης, Διαμαντής, Ουές, Σακόρ (58′ Στάικος), Νέιρα, Μπαλογιάννης, Στάρτζεον, Σαρδινέρο, Γρίβας (58′ Γιάννου)

Απόλλων Σμύρνης (Γιώργος Παράσχος): Βέρχουλστ, Μπρούτσιτς, Χουχούμης (46′ Τσαμπούρης), Λισγάρας, Ντομίνγκες, Μπαξεβανίδης (75′ Μουνιέ), Ιωαννίδης (55′ Ντάουντα), Μπεντινέλι (67′ Κολ), Σλίβκα, Τσιλούλης (75′ Βάρκας), Φατιόν

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Απόλλων Σμύρνης 0-2: «Άλωσε» το Γεντί Κουλέ (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.