ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1: Πιο κοντά στην παραμονή ο Ατρόμητος, έχει δρόμο ακόμα ο ΟΦΗ! (vids)

ΟΦΗ - Ατρόμητος 1-1: Ισοπαλία με... χαμένους στο «Γεντί Κουλέ». Αστείο χέρι - πέναλτι του Σάλομον, γκολ του Χριστοδουλόπουλου στο 90... φεύγα και η μπίλια στο «Χ».
ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1:  Πιο κοντά στην παραμονή ο Ατρόμητος, έχει δρόμο ακόμα ο ΟΦΗ! (vids)

ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1: Αστείο χέρι – πέναλτι του Σάλομον, γκολ του Χριστοδουλόπουλου στο 90… φεύγα και η μπίλια στο «Χ».

ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1: Στις καθυστερήσεις πήρε το μίνιμουμ από αυτό που άξιζε ο Ατρόμητος κόντρα στον ΟΦΗ. Ένα βήμα πιο κοντά στην παραμονή στη Super League οι Περιστεριώτες, έχουν ακόμα δρόμο οι Κρητικοί.

Με 4-3-3 και Γιάννου βασικό μετά από 4,5 μήνες η 11άδα των Κρητικών. Στον πάγκο ο Στάρτζεον μετά 6,5 μήνες! Κοροβέσης αντί Λυμπεράκη στο αριστερό άκρο της άμυνας η δεύτερη αλλαγή από τον Νίκο Νιόπλια σε σχέση με το αρχικό σχήμα που παρέταξε την περασμένη αγωνιστική στη Ριζούπολη.

Αλλαγές και από τον Σάββα Παντελίδη, που εκτός από την αναγκαστική με τον Γιαννιώτη αντί του τραυματία Μανδά, βάζει νέα πρόσωπα στο μεσοεπιθετικό κομμάτι, με τους Μουνίθ και Γιακουμάκη αντί των Χριστοδουλόπουλου και Ενσικούλου.

Στο 16′ ο Ατρόμητος χάνει διπλή ευκαιρία να προηγηθεί. Αρχικά ο Γιακουμάκης από κοντά βγαίνει… χαμένος στη μονομαχία με τον Βάτερμαν (κόρνερ) και στη συνέχεια της φάσης στη προβολή του Γκαλβάο νέα μεγάλη επέμβαση του τερματοφύλακα του ΟΦΗ!

O OΦΗ έχει περισσότερη μπάλα στην κατοχή του αλλά μέχρι το 28′ δεν έχει κάνει τελική στο ματς! Στο επόμενο κάνει την πρώτη, με ένα αδύναμο σουτ του Ντε Γκουζμάν που μπλόκαρε στο… χαλαρό ο Γιαννιώτης.

Ο Ατρόμητος στην τρίτη τελική του, βρίσκει δίχτυα με την ασίστ του Μανούσου και το τελείωμα του Μουνίθ, αλλά μέσω VAR το γκολ ακυρώνεται για οφσάιντ στον επιθετικό των Περιστεριώτων στο ξεκίνημα της φάσης.

Αφού έπαιξε με την φωτιά και γλίτωσε το… πυρανάλωμα στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ, ελέω Βάτερμαν και VAR, βγήκε διαφορετικός και πιο απειλητικός στην επανάληψη. Στο 53′ ο Γιαννιώτης λέει «όχι» στην καρφωτή κεφαλιά του Διαμαντή μετά από κόρνερ του Σολίς.

Στο 67′ ο Σάλομον παθαίνει… Κάργα και κάνει ένα αστείο πέναλτι (χέρι). Μετά από on field review, o Ντε Γκουζμάν στήνει τη μπάλα στην άσπρη βούλα και δεν αστοχεί για το 1-0 του ΟΦΗ!

Από το γκολ και μετά ο ΟΦΗ, επιλέγει να πάιξει μόνο για το αποτέλεσμα, βάζει… λεωφορείο στην εστία παίζει μαζική άμυνα αλλά δεν καταφέρνει να κρατήσει το τρίποντο. Στο 93′ ο Χριστοδουλόπουλος με κεφαλιά ισοφαρίζει  και γλιτώνει τον Ατρόμητο από δεύτερη διαδοχική ήττα στα πλέι άουτ.

ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1 – Η κάρτα του αγώνα

MVP: Μπόι Βάτερμαν. Ο Ολλανδός τερματοφύλακας του ΟΦΗ έχει δύο σωτήριες αποκρούσεις στο 16ο λεπτό. Στο κοντινό σουτ του Γιακουμάκη και στην προβολή του Γκαλβάο. Κράτησε απαραβίαστη την εστία του. Αν οι Περιστεριώτες είχαν προηγηθεί ίσως να ήταν άλλο το… ταμείο του αγώνα.

UP: Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος. Δεν ξεκίνησε βασικός. Μπήκε στο ματς στο 71′ και στις καθυστερήσεις με δικό του γκολ, ο Ατρόμητος πήρε τον βαθμό που τον άξιζε στο Ηράκλειο.

DOWN: Πάτρικ Σάλομον. Η μπάλα… ταξιδεύει από το κόρνερ καμιά 20αρια μέτρα απόσταση, παθαίνει… Κάργα και βάζει τα χέρια του και κάνει πέναλτι. Αυτό μόνο, τίποτα άλλο!

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Βασίλης Φωτιάς. Στο 9′ ο Μεγιάδο βρέθηκε πεσμένος στην περιοχή του Ατρόμητου έπειτα από μονομαχία με τον Ούμπιδες, δενν ήταν παράβαση, σωστά ο Φωτιάς έδειξε να συνεχιστεί το ματς. Στο 44′ οι γραμμές έδειξαν οτι ο Μανούσος ήταν οφσάιντ και το γκολ του Μουνίθ ακυρώθηκε. Εξαιρετικά δύσκολη φάση για τον βοηθό. Στο 65′ ο Σάλομον παίζει τη μπάλα με τα χέρια, σε μη φυσική θέση, σωστά μετά από on field review καταλογίζεται πέναλτι.

ΓΚΟΛ: 68′ Ντε Γκούζμαν – 93′ Xριστοδουλόπουλος

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 38′ Διαμαντής, 57′ Ντε Γκούζμαν – 64′ Μουνίθ, 80′ Μαυρομμάτης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Bάτερμαν, Μαρινάκης (87′ Βαφέας) , Διαμαντής, Βούρος, Κοροβέσης (61′ Στάρτζεον), Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Σακόρ, Σολίς (61′ Ουές), Σαρδινέρο, Γιάννου (61′ Λυμπεράκης).

ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ (Σάββας Παντελίδης): Γιαννιώτης, Γούτας, Μαυρομμάτης, Γκάλο, Ούμπιδες (84′ Ραμπέγιο), Γκαλβάο (77′ Τομάσεβιτς), Σάλομον, Νάτσος (71′ Χριστοδουλόπουλος), Μουνίθ, Μανούσος, Γιακουμάκης (71′ Κωτσόπουλος).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΟΦΗ – Ατρόμητος 1-1: Πιο κοντά στην παραμονή ο Ατρόμητος, έχει δρόμο ακόμα ο ΟΦΗ! (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Νίκος Μαρκάτος

Η καθημερινή του «επίσκεψη» για μια τριετία στο κτίριο της Λ. Αθηνών, όπου στεγάζεται το ΦΩΣ, του κόλλησαν το... μικρόβιο της Δημοσιογραφίας. Δεν υπήρχαν και οι μάσκες τότε! Αφού το σπούδασε το αντικείμενο, άνοιξε πρώτη η πόρτα της ΩΡΑΣ των ΣΠΟΡ. Στη 12ετή διαδρομή του, έκανε στάσεις στην ΚΙΤΡΙΝΟΜΑΥΡΗ ΩΡΑ και στην SportDay. Mέχρι τον Ιούνιο του 2017. Mετά Sportime. Από την πρώτη μέρα της επιστροφής του στα Περίπτερα! Γουστάρει ότι οι περισσότεροι λατρεύουν να... μισούν. Τη διαιτησία!