Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1: Γρήγορο «χτύπημα» με Βαλμπουενά, Γκάρι Ροντρίγκες

Με δύο γκολ του Γκάρι Ροντρίγκες κι ένα του Βαλμπουενά ο Ολυμπιακός έκαμψε την αντίσταση που είχε ο μαχητικός Παναιτωλικός.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Μια ακόμα νίκη πήρε ο Ολυμπιακός (3-1) έχοντας πρωταγωνιστές τους Ματιέ Βαλμπουενά, Γκάρι Ροντρίγκες, συνεχίζοντας το αήττητο.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Άφησε πίσω την ισοπαλία στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ ο Ολυμπιακός. Και στο πλαίσιο της 21ης αγωνιστικής της Super League νίκησε 3-1 τον Παναιτωλικό.

Με πρωταγωνιστές τους Ματιέ Βαλμπουενά, Γκάρι Ροντρίγκες, Ελ Αραμπί, Ανδρέα Μπουχαλάκη. Οι δύο πρώτοι έκαναν το 2-0 μέχρι το 4ο λεπτό, ενώ ο Ροντρίγκες έβαλε και δεύτερο γκολ διαμορφώνοντας το τελικό αποτέλεσμα. Παράλληλα ο Βαλμπουενά ήταν εξαιρετικός στην δημιουργία, μέχρι να γίνει αλλαγή. Ο Ελ Αραμπί από την πλευρά του, δεν σκόραρε, αλλά ήταν μέσα στα δύο γκολ, ενώ έχασε κι άλλες ευκαιρίες. Ο Μπουχαλάκης από την μεριά του ήταν εξαιρετικός στο κέντρο, μαζί με τον Εμβιλά, βοήθησε πολύ στην κυκλοφορία κι έστειλε μήνυμα για τον ντεφορμέ Μαντί Καμαρά.

Πολύ καλή και η παρουσία είχε και ο Παναιτωλικός. Δεν πτοήθηκε από τα δύο γρήγορα γκολ που έβαλε. Μείωσε με τον Μόρσεϊ και είχε ευκαιρίες για να σκοράρει κι άλλα τέρματα.

Οι δύο ομάδες θα τα πουν ξανά σε μια εβδομάδα, πάλι στο Καραϊσκάκη για την ρεβάνς της προημιτελικής φάσης του κυπέλλου.

Εκπλήξεις από Μαρτίνς, Αναστασίου

Δεδομένο πως ο Πέδρο Μαρτίνς θα έκανε αλλαγές. Ξεκίνησε από το σύστημα αφήνοντας τυο 3-4-3 που δεν τράβηξε. Γύρισε στο 4-2-3-1, αφού τώρα έχει περισσότερες επιλογές. Στο αρχικό σχήμα βρέθηκαν οι Γκάρι Ροντρίγκες, Βαλμπουενά, ενώ γύρισαν οι Ελ Αραμπί, Λαλά.

Από την δική του μεριά ο Γιάννης Αναστασίου παρέταξε τον Παναιτωλικό με 4-3-3. Και άφησε εκτός τους Καρέλη, Μπαρμπόσα σκεφτόμενος, πιθανότατα, την ρεβάνς κυπέλλου της Τετάρτης. Παράλληλα τιμωρημένοι είναι οι Μελίσσας, Μεντόσα, Χουχούμης. Ο Κορνέλιους απουσιάζει για διεθνείς λόγους.

Εκρηκτικό το παιχνίδι στο πρώτο 30λεπτο, όπου ο Ολυμπιακός είχε την μερίδα του λέοντος. Με πίεση ψηλά από την 4άδα των Βαλμπουενά, Γκάρι Ροντρίγκες, Αγκιμπού Καμαρά, Ελ Αραμπί μπήκαν δύο γκολ σε 4 λεπτά.

Στα 55 δευτερόλεπτα ο Βαλμπουενά

Μόλις στο 55ο δευτερόλεπτο έκανε σέντρα ο Λαλά, ο Ελ Αραμπί έκανε την κεφαλιά κι έδιωξε ο Ανέστης. Αλλά ο Βαλμπουενά πήρε το ριμπάουντ για να σκοράρει με πλασέ.

Πρώτο ερυθρόλευκο γκολ ο Ροντρίγκες

Στο 4ο λεπτό έγινε το 2-0. Ο Αγκιμπού Καμαρά έκανε το σουτ, απέκρουσε ο Ανέστης. Δεύτερο σουτ του Ελ Αραμπί, η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά σκόραρε από κοντά ο Γκάρι Ροντρίγκες. Για τον οποίο είναι το πρώτο με την ερυθρόλευκη φανέλα.

Δοκάρι ο Βέργος

Βέβαια ο Παναιτωλικός αντέδρασε και στο 8’ είχε δοκάρι με κεφαλιά από τον Βέργο. Στο 22 ο ίδιος παίκτης ξανά με κεφαλιά, ανάγκασε τον Βατσλίκ να κάνει σωτήρια επέμβαση.

Μείωσε σε 1-2 ο Μόρσεϊ

Για να έρθει το 28’ και ο Παναιτωλικός να μειώσει σε 1-2. Λάθος διώξιμο προς τα πίσω του Ρέαμπτσιουκ, η μπάλα πήγε στον Μόρσεϊ, μέσα στην μεγάλη περιοχή και σε πλάγια θέση. Απέφυγε τον Μολδαβό και από κοντά έκανε διαγώνιο σουτ για να σκοράρει.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Αναγκαστική αλλαγή ο Λαλά

Στο 30’ ο Λαλά έπεσε στο έδαφος από μαρκάρισμα του Περέιρα. Σηκώθηκε, συνέχισε για λίγο, αλλά στο 36’ έγινε αλλαγή από τον Ανδρούτσο. Στον δεξί αστράγαλο το πρόβλημα του.

Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τον Ολυμπιακό (8 τελικές, 4 στην εστία) να έχει κυκλοφορία της μπάλας (59-41% η κατοχή). Και να πιέζει κυρίως από τα δεξιά με τους Λαλά, Βαλμπουενά αρχικά και τον Ανδρούτσο στην πορεία.

Ο Παναιτωλικός (4 τελικές, 3 στην εστία) έπαιξε με αντεπιθέσεις, εκμεταλλευόμενος το γεγονός πως ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να έχει αποστάσεις στις γραμμές του. Παράλληλα ο Μόρσεϊ βρήκε σε κακή μέρα τον Ρέαμπτσιουκ και του δημιούργησε πολλά προβλήματα.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Ο Καρέλης και ο Αντούνες

Μια αναγκαστική αλλαγή έκανε ο Αναστασίου με το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο. Έβαλε τον Καρέλη στην θέση του Βέργου που είχε ένα σφίξιμο στον προσαγωγό.

Πιο κινητικός ο Παναιτωλικός στην αρχή του δεύτερου 45λεπτου. Στο 53 ο Αντούνες από το ύψος του πέναλτι δεν έπιασε καλά το πλασέ, η μπάλα πήρε φάλτσα και την έδιωξε ο Εμβιλά στο δεύτερο δοκάρι.

Η… απάντηση από τους πρωταθλητές Ελλάδας ήρθε στο 60′. Ο Βαλμπουενά έκανε τη σέντρα, ο Ελ Αραμπί έκανε γυριστή κεφαλιά και ο Ανέστης έκανε σωτήρια επέμβαση. Μετά από έξι λεπτά απείλησαν ξανά οι φιλοξενούμενοι. Ο Ντουάρτες σέντραρε στον Καρέλη που ήταν ανάμεσα στους απομακρυσμένους Μανωλά, Παπασταθόπουλο αλλά δεν έπιασε καλό σουτ.

Ολυμπιακός – Παναιτωλικός: Δεύτερο γκολ ο Ροντρίγκες

Κι εκεί που ο ρυθμός άρχισε να πέφτει, ήρθε στο 73′ ο Γκάρι Ροντρίγκες, με την ταχύτητα του να κλέψει την μπάλα από τον Βργκότς, που πήγε να κάνει κοντρόλ, βρέθηκε μόνος με τον Ανέστη και πλάσαρε σωστά για το 3-1.

Στα υπόλοιπα λεπτά δεν άλλαξε κάτι. Μοναδικό αξιοσημείωτο πως έκανε το ντεμπούτο του ο νεαρός χαφ Μπαντιουγκού Φαντιγκά.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΠΑΝΑΤΩΛΙΚΟΣ  Η Ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 1’ Βαλμπουενά, 4’, 73′ Γκάρι Ροντρίγκες – 28’ Μόρσεϊ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 37’ Περέιρα, 90′ Καρέλης

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

MVP: Ο Ματιέ Βαλμπουενά έβαλε το πρώτο γκολ, ξεκίνησε το δεύτερο και γενικά ήταν ο κινητήριος μοχλός. Με αυτόν να έχει την μπάλα στα πόδια η δημιουργία ήταν πολύ καλή, αυτή την φορά και ο Ολυμπιακός έφτανε καλύτερα στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή. Μαζί και ο Γκάρι Ροντρίγκες γιατί με το δεύτερο γκολ που έβαλε και ήταν δική του επινόηση, καθάρισε το παιχνίδι.

UP: Δεν σκόραρε αλλά ήταν μέσα και στα δύο γκολ ο Ελ Αραμπί. Στο πρώτο έκανε την κεφαλιά, πριν πάρει το ριμπάουντ ο Βαλμπουενά και στο δεύτερο είχε σουτ στο δοκάρι. Είχε δύο ακόμα ευκαιρίες να σκοράρει και γενικά έστειλε μηνύματα για τη συνέχεια.

DOWN: Για τον Όλεγκ Ρέαμπατσιουκ δεν ήταν από τα καλά του ματς. Πολλά τα προβλήματα που είχε με τους αντιπάλους του στην πτέρυγα. Παράλληλα ήταν άτολμος επιθετικά.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ, Λαλά (36’ Ανδρούτσος), Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Ρέαμπτσιουκ (89′ Κίτσος), Εμβιλά, Μπουχαλάκης, Αγκιμπού Καμαρά, Βαλμπουενά (62′ Μασούρας). Ροντρίγκες (89′ Φαντιγκά), Ελ Αραμπί (63′ Τικίνιο).

Πανατωλικός (Γιάννης Αναστασίου): Ανέστης, Λούι, Βργκοτς, Αντούνες, Περέιρα (62′ Αποστολάκης), Φλόρες, Τσιγγάρας (74′ Μπαρμπόσα), Μάρτενσον (79′ Λάρσον), Ντουάρτε (74′ Μπελεβώνης), Μόρσει, Βέργος (46’ Καρέλης).

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ολυμπιακός – Παναιτωλικός 3-1: Γρήγορο «χτύπημα» με Βαλμπουενά, Γκάρι Ροντρίγκες», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Αλέξανδρος Χρηστάκος

Με μια μπάλα στο χέρι από μικρός. Κάποια στιγμή ξεκίνησε ερασιτεχνική καριέρα ποδοσφαιριστή στα χωμάτινα γήπεδα! Παράλληλα του άρεσε και να γράφει, γι' αυτά που ζούσε εντός των γραμμών. Γι' αυτό και σπούδασε δημοσιογραφία. Έκανε τα πρώτα βήματα στον Πρωταθλητή (1997-2011). Δούλεψε σε αθλητικά σάιτ Ολυμπιακών αποχρώσεων. Εν συνεχεία πέρασε από τη SportDay (2015-2017) και τώρα στο Sportime (από το 2017). Πλέον η μπάλα έφυγε για τα καλά από τα πόδια και είναι... στο γραπτό!