Παναθηναϊκός – Βόλος 4-1: Μία… βολική νίκη

Οι «πράσινοι» εκμεταλλεύθηκαν την απώλεια της ΑΕΚ στη Νέα Σμύρνη

Παναθηναϊκός – Βόλος 4-1: Μία... βολική νίκη
Συντάκτης: Μάνος Ανδρουλάκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Παναθηναϊκός – Βόλος 4-1: Εύκολο βράδυ είχε η ομάδα του Γιώργου Δώνη, η οποία βέβαια είπε «ευχαριστώ» στον Πανιώνιο για την ισοπαλία με την ΑΕΚ.

Οι «πράσινοι» παρατάχθηκαν με δύο παίκτες που έκαναν το ντεμπούτο τους στο πρωτάθλημα: τον Βασίλη Ξενόπουλο κάτω από τα γκολπόστ και τον Βασίλη Ζαγαρίτη σε ρόλο αριστερού μπακ.

Μόλις στο 3ο λεπτό, οι παίκτες του Δώνη συνεργάστηκαν ιδανικά, ο Γιάννης Μπουζούκης έκανε την κάθετη και ο Ντόμινικ Νάγκι σημείωσε το πρώτο του γκολ με τη φανέλα του Παναθηναϊκού.

Στα επόμενα λεπτά οι «πράσινοι» πάτησαν αρκετές φορές με αξιώσεις στα καρέ του Βόλου, χωρίς ωστόσο να καταγραφεί η μεγάλη ευκαιρία μέχρι τις καθυστερήσεις.

«Έφυγε» ο Ανδρέας Παπαεμμανουήλ

Η σημαντικότερη καταγράφηκε στο 18ο λεπτό, όταν ο Θανάσης Γκαραβέλης έπεσε στα πόδια του Νάγκι και δεν του επέτρεψε να διπλασιάσει τα γκολ του.

Τελικά, εκείνος που σκόραρε ήταν ο Φεντερίκο Μακέντα με κεφαλιά, έπειτα από κόρνερ του Μπουζούκη και κεφαλιά του Μπαρτ Σένκεφελντ στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων του ημιχρόνου.

Ο Παναθηναϊκός είχε μόλις 3 τελικές (τόσες είχε και ο Βόλος), αλλά οι 2 κατέληξαν στα δίχτυα του Γκαραβέλη, σε ένα α’ μέρος με 58% κατοχή.

Η σέντρα του β’ μέρους επεφύλασσε δύο νέα πρόσωπα: ο Ζοάο Νούνες αντικατέστησε τον Αχιλλέα Πούγγουρα και ο Κωνσταντίνος Μπαλογιάννης τον Λευτέρη Λύρατζη.

Οι «πράσινοι» κέρδισαν δύο κόρνερ και παραβίασαν την αντίπαλη εστία με τον Σένκεφελντ στο 50’, ωστόσο το 2-0 παρέμεινε επειδή στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ ο Δημήτρης Κουρμπέλης.

Το πιο ωραίο γκολ μπήκε στο 53ο λεπτό: Ο Έρικ Γέντρισεκ κεραυνοβόλησε τον Ξενόπουλο με δυνατό σουτ στο «παραθυράκι» και έδωσε ελπίδες στον Βόλο.

Αλίμονο. Ο Ίκερ Γκουαροτσένα δέχθηκε δύο κίτρινες σε διάστημα 2 λεπτών και στο 64’ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες.

Στο ντεμπούτο του στον πάγκο του Βόλου, ο Στέφανος Ξηροφώτος δεν θα μπορούσε να πετύχει περισσότερα.

Η αμυντική λειτουργία της ομάδας του απορρυθμίστηκε, το «τριφύλλι» βγήκε πολλές φορές με αξιώσεις στο… ξέφωτο και το 4-1 δεν αποφεύχθηκε.

Πρωταγωνιστής ο Μακέντα που στο 68’ έφτασε τα 12 γκολ στην εφετινή Super League 1 και στο 76’ έδωσε σπουδαία ασίστ στον Τάσο Χατζηγιοβάνη.

Στο φινάλε ο Χουάν Χοσέ Περέα αγωνίστηκε στην κορυφή και πίσω του ο Μακέντα, ενώ χρόνο συμμετοχής πήρε και ο Ούφε Μπεκ.

Παναθηναϊκός – Βόλος: Το live του αγώνα

Παναθηναϊκός – Βόλος: Η κάρτα του αγώνα

ΓΚΟΛ: 3’ Νάγκι, 45+1’, 68’ Μακέντα, 76’ Χατζηγιοβάνης – 53’ Γέντρισεκ

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14’ Μπουζούκης, 42’ Ζαγαρίτης, 62’ Μπεκ – 62’ Γκουαροτσένα, 81’ Μαξ, 86’ Μουνίθ

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: 64’ Γκουαροτσένα (2η κίτρινη)

MVP: Ο Φεντερίκο Μακέντα. Δύο γκολ και μία ασίστ.

UP: Συνολικά, η εικόνα του Παναθηναϊκού.

DOWN: Ο Ίκερ Γκουαροτσένα. Πήρε δύο κίτρινες σε 2 λεπτά και αποβλήθηκε.

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ: Ο Αριστείδης Βάτσιος και οι συνεργάτες του είχαν μπόλικη δουλειά, όμως με εξαίρεση 1-2 οφσάιντ που τους ξέφυγαν, το πρόσημο ήταν θετικό. Ορθώς δόθηκε η κόκκινη στον Γκουαροτσένα και ακυρώθηκαν τα γκολ.

Οι συνθέσεις

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Γιώργος Δώνης): Ξενόπουλος, Γιόχανσον, Σένκεφελντ, Πούγγουρας (46’ Νούνες), Ζαγαρίτης, Κουρμπέλης (77’ Μπεκ), Ανουάρ, Νάγκι (77’ Περέα), Μπουζούκης, Χατζηγιοβάνης, Μακέντα.

ΒΟΛΟΣ (Στέφανος Ξηροφώτος): Γκαραβέλης, Ντεντάκης, Δημόπουλος, Κανταμουρό, Φεράρι, Λύρατζης (46’ Μπαλογιάννης), Μαξ, Ζοάο (60’ Τόρες), Γκουαροτσένα, Μουνίθ, Γέντρισεκ (75’ Κάσες).