Πανιώνιος – Απόλλων Σμύρνης 0-1: Τον σόκαρε ο Βαφέας

Έκπληξη από την «Ελαφρά Ταξιαρχία», που υποχρέωσε σε ήττα τους Νεοσμυρνιώτες με 0-1

Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Ανώμαλη προσγείωση… Πριν τρεις μέρες ο Πανιώνιος πανηγύριζε τη νίκη επί του ΠΑΟΚ στη Νέα Σμύρνη, αλλά το Σάββατο (9/2) ήρθε το στραπάτσο από τον Απόλλωνα Σμύρνης.

Κουρασμένοι, με αρκετούς παίκτες σε κακή μέρα και ίσως και λίγο μπλαζέ παρουσιάστηκαν οι «κυανέρυθροι» και γνώρισαν την ήττα με 0-1. Έχασαν έτσι την ευκαιρία να ξεφύγουν και άλλο από τη ζώνη του υποβιβασμού. Έγιναν, μάλιστα, η πρώτη ομάδα στην οποία κάνει φέτος διπλό ο Απόλλων, ο οποίος παρουσιάστηκε ψυχωμένος και συγκροτημένος. Το… θαύμα πολύ δύσκολα θα γίνει για την «Ελαφρά Ταξιαρχία». Έδειξε, όμως, πως μπορεί να υποβιβαστεί αξιοπρεπώς.

Αρκετά καλά διάβασε το ματς ο Μπάμπης Τεννές. Ευτύχησε να έχει σε καλή μέρα παίκτες-κλειδιά όπως ο Ντ’Ούρσο, ενώ στα θετικά για εκείνον ήταν και η νοοτροπία με την οποία μπήκαν στο ματς οι παίκτες του αντίπαλου. Ο Άκης Μάντζιος επιχείρησε να φρεσκάρει όσο του επέτρεπε το ρόστερ του την ενδεκάδα, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό. Βγήκε η κόπωση, υπήρχαν παίκτες που έκαναν τα… δικά τους ακόμα και όταν τα άκουγαν από τον πάγκο, ενώ έλειψε και η ουσία. Στα αξιοσημείωτα και η ατμόσφαιρα στις εξέδρες με τους «Πάνθηρες» να στρέφονται κατά της ΠΑΕ.

Στο πρώτο ημίχρονο το ματς ήταν ανοιχτό. Μόλις στο 9′ είχε ευκαιρία για να ανοίξει το σκορ με τον Καμαρά ο Πανιώνιος. Η απάντηση ήρθε στο 17′ με τον Βάρκα για τους φιλοξενούμενους, οι οποίο είχαν αρχίσει να παίρνουν μέτρα στο γήπεδο.

Το ματς απέκτησε ρυθμό, υπήρχαν φάσεις και στη συνέχεια, όπως εκείνη του Σπιριντόνοβιτς στο 22′, αλλά σταδιακά φάνηκε η διαφορά δυναμικότητας. Ο Πανιώνιος άρχισε να πατάει γκάζι και να απειλεί. Του έλειπε, όμως, το παιχνίδι από τον άξονα. Ο Μασούρας έκανε πολλά ανεβάσματα και έφτανε μέχρι και την τελική προσπάθεια, αλλά οι υπόλοιποι δεν τον βοηθούσαν σε αυτό το καλό του διάστημα.

Στο δεύτερο ημίχρονο έπεσε και εκείνος και ξαφνικά ο Πανιώνιος έγινε υπερβολικά προβλέψιμος. Η μπάλα δεν έφτανε στον Ντουρμισάι, ο Σπιριντόνοβιτς δεν έπαιρνε προσπάθειες, ενώ οι νεοεισελθόντες Τσιλούλης και Μανθάτης κινήθηκαν σε ρηχά νερά.

Ο Απόλλων δεν πιεζόταν και αυτό του έδωσε και ψυχολογία. Βλέποντας πως πατάει καλά, πήρε και μέτρα στο γήπεδο. Ντ’ Ούρσο και Ρώσση έβγαζαν ενέργεια, με τον δεύτερο να έχει και μία καλή στιγμή στο 69′. Τέσσερα λεπτά μετά έγινε το 0-1 από τον Βαφέα και κάπου εκεί οι γηπεδούχοι άδειασαν.

Προσπάθησε στη συνέχεια με αποσπασματικές ενέργειες ο Πανιώνιος να ισοφαρίσει, αλλά δεν τα κατάφερε. Τελικές είχε στα τελευταία λεπτά, αλλά όλες εκτός εστίας. Έτσι δεν απέφυγε την ήττα.

ΔΕΙΤΕ ΤΟ LIVE

MVP: Δεν θα μπορούσε να είναι άλλος από τον σκόρερ της αναμέτρησης. Το παν για τον αμυντικό είναι να κρατάει η ομάδα του το μηδέν. Όταν βάζει και το γκολ της νίκης, όπως ο Νίκος Βαφέας, αντιλαμβάνεστε πως εύκολα βγαίνει πολυτιμότερος. Κέρδισε και αρκετές μονομαχίες στα μετόπισθεν, ενώ προς το τέλος έπαιζε τραυματίας. Να σημειωθεί πως έσωσε και βέβαιο γκολ στο 22′ διώχνοντας πάνω στη γραμμή.

ΠΑΝΩ: Πολύ καλό ματς από τον Ντ’Ούρσο. Έπαιξε ως οκτάρι (άλλες φορές τον είχαμε δει και πιο ψηλά) και τα πήγε εξαιρετικά. Έμπαινε δυνατά στις φάσεις, έπαιρνε μονομαχίες, έκλεβε μπάλες, ενώ έφτασε να πατάει ακόμα και περιοχή. Είχε νωρίς και μία καλή στιγμή για να σκοράρει.

ΚΑΤΩ: Χωρίς δεύτερη σκέψη ο Ουμάρ Καμαρά. Ήταν αρκετοί οι αρνητικοί παίκτες για τον Πανιώνιο αλλά ο συγκεκριμένος έδειξε για άλλο ένα ματς κατώτερος του αναμενομένου. Όπως με τον Ολυμπιακό έτσι και αυτή τη φορά πέταξε στα σκουπίδια μία σημαντική ευκαιρία, ενώ στη συνέχεια ήταν άφαντος. Γι’ αυτό και ορθώς αντικαταστάθηκε στο ημίχρονο.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Δεν συνάντησε ιδιαίτερα προβλήματα ο Ευάγγελος Γρατσάνης (Τρικάλων). Θα μπορούσε να πει κανείς πως πέρασε απαρατήρητος, χαρακτηρισμός θετικός για τον εκάστοτε διαιτητή. Δεν του έτυχαν και δύσκολες φάσεις ώστε να μπει σε περιπέτειες.

ΣΚΟΡΕΡ: 73′ Βαφέας

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 68′ Μασούρας – 32′ Ελ Χέλβε, 39′ Ντεφεντερίκο, 64′ Ντ’Ούρσο, 84′ Κύργιας, 90’+4 Αγρόδημος

ΚΟΚΚΙΝΕΣ: –

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Άκης Μάντζιος): Κότνικ, Μασούρας, Ντομίνγκες, Σταυρόπουλος, Σαραμαντάς (λ. τρ. 53′ Μαξίμοβιτς), Κόρμπος, Κούρντι, Καμαρά (46′ Τσιλούλης), Σπιριντόνοβιτς, Σίντι Άλι (46′ Μανθάτης), Ντουρμισάι.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΣΜΥΡΝΗΣ (Μπάμπης Τεννές): Χουάντερσον, Στάθης, Βαφέας (λ. τρ. 88′ Ναζλίδης), Κύργιας, Οριουέλα, Κοντοές, Ντ’Ούρσο, Ντεφεντερίκο (84′ Αγρόδημος), Ρώσση, Βάρκας (66′ Ακόστα), Ελ Χέλβε.