ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 1-1: Ο ΠΑΟΚ τις εντυπώσεις, ο Ολυμπιακός το αήττητο και το νέο βήμα για τον τίτλο

Ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός μοιράστηκαν τους βαθμούς με τον καθένα να κρατάει διαφορετικά θετικά στοιχεία.

ΠΑΟΚ - Ολυμπιακός: Το απόλυτο ντέρμπι που θα μπορούσε να δώσει άλλον αέρα στο πρωτάθλημα έληξε ισόπαλο, αφού ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Χρηστάκος Χρόνος ανάγνωσης: 5 λεπτά

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Το απόλυτο ντέρμπι που θα μπορούσε να δώσει άλλον αέρα στο πρωτάθλημα έληξε ισόπαλο, αφού ΠΑΟΚ και Ολυμπιακός έμειναν στο 1-1.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Το παιχνίδι που ολοκλήρωσε την 20η αγωνιστική της Super League είχε μεγάλο ενδιαφέρον. Ωστόσο ο ΠΑΟΚ και ο Ολυμπιακός μοιράστηκαν τους βαθμούς. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με αυτογκόλ του Μπα (42′) και οι αντίπαλοι τους με τον Τικίνιο (43′). Ο Δικέφαλος κράτησε τις εντυπώσεις, είχε και δοκάρι. Αλλά ο Ολυμπιακός κράτησε το αήττητο και την διαφορά του +9 που τον διατηρεί σε φαβορί για τον τίτλο.

Η τακτική των Λουτσέσκου, Μαρτίνς

Για τον ΠΑΟΚ ο Ραζβάν Λουτσέσκου πήγε σε κλασικό σχηματισμό 4-2-3-1. Και συνδυασμό από νιάτα (Λύρατζης, Τσιγγάρας) με εμπειρία. Οι Βιεϊρίνια, Κρέσπο γύρισαν σε αρχικό σχήμα, ενώ ξεκίνησε και ο Μπίσεσβαρ. Ο τελευταίος αποτέλεσε την επιθετική τριάδα με τους Ζίβκοβιτς, Αουγκούστο, πίσω από τον μοναδικό προωθημένο Άκπομ.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε ξανά με 3-4-3, το οποίο χρησιμοποιεί τελευταία ο Πέδρο Μαρτίνς. Υπήρξαν δύο εκπλήξεις και μια επιστροφή. Στις εκπλήξεις ξεκίνησαν οι Τικίνιο, Ανδρούτσος, αντί των Ελ Αραμπί, Λαλά. Παράλληλα ο Αγκιμπού Καμαρά βρέθηκε ξανά σε αρχικό σχήμα μετά την απουσία του για το Κύπελλο Εθνών Αφρικής.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Δυνατό το πρώτο 30λεπτο

Ο ΠΑΟΚ ήταν πιο δραστήριος από το πρώτο λεπτό. Βρήκε μεγάλα κενά στον άξονα και τα εκμεταλλεύτηκε δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες. Πήρε και πολλές στημένες μπάλες, έχοντας 6 κόρνερ στο πρώτο ημίχρονο και ο Ολυμπιακός τρία. Έτσι στο 8′ ο Μπίσεσβαρ εκτέλεσε κόρνερ, ο Ίνγκασον έπιασε κεφαλιά και ο Βατσλίκ έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή. Στο 14′ ο Μπίσεσβαρ έκανε σουτ για να διώξει ο Τσέχος τερματοφύλακας. Στο 23′ νέο σουτ του Ζίβκοβιτς έδιωξε ξανά ο Βατσλίκ.

Σε αυτό το διάστημα ο Ολυμπιακός δεν είχε λύσεις στα μαρκαρίσματα στο κέντρο. Μόνο ο Εμβιλά προσπαθούσε και κάποια στιγμή φώναξε και ο ίδιος να μικρύνουν οι αποστάσεις. Δημιουργικά απλώθηκε στα άκρα. Με μεγάλες μπαλιές επχείρησε να κάνει φάσεις με Ρέαμπτσιουκ, Ανδρούτσο. Αλλά και οι δύο δεν μπορούν να κάνουν τέτοιο παιχνίδι. Μάλιστα ο Ανδρούτσος πήγε να βγει στο τέρμα δύο φορές, από μεγάλες μπάλες, αλλά έκανε κακό κοντρόλ. Ενώ οι Μασούρας, Αγκιμπού Καμαρά δεν ήταν κοντά στον Τικίνιο Σοάρες, τις κατάλληλες στιγμές.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός: Δύο γκολ σε ένα λεπτό

Όλα αυτά μέχρι το 30′. Γιατί μετά από εκεί οι φάσεις λιγόστευσαν και στο προσκήνιο ήρθαν τα δυνατά μαρκαρίσματα. Ωστόσο μπήκαν δύο γκολ! Στο 42′ ο Ζίβκοβιτς εκτέλεσε φάουλ από τα δεξιά. Η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Μπα, πήρε λίγο παραπάνω ύψος, μπερδεύτηκε ο Βατσλίκ για να την δει να βρίσκει οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα.

Αλλά στο 43′ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε. Μετά από στημένη φάση, η μπάλα πήγε στον Μαντί Καμαρά. Έκανε σκαστό σουτ που δεν ήταν καλό. Την ίδια στιγμή ο Βιεϊρίνια δεν τραβήχτηκε με τους υπόλοιπους, στο τεχνητό οφσάιντ κι έτσι ο Τικίνιο μόνος του, από το ύψος του πέναλτι σκόραρε με κεφαλιά. Η φάση ελέγχθηκε από το VAR, που το επικύρωσε και αυτό.

Η πρώτη αντίδραση του Μαρτίνς

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πέδρο Μαρτίνς διόρθωσε την λανθασμένη του τακτική. Έβγαλε τους Μπα (είχε κίτρινη, όπως και ο Σωκράτης), Ανδρούτσο κι έβαλε τους Μπουχαλάκη, Λαλά αντίστοιχα. Για να μετατρέψει το σχήμα του από 3-4-3 σε 4-3-3. Για να κλείσει τα κενά στο κέντρο και να βγουν καλύτερα τα μαρκαρίσματα.

Δοκάρι ο Τσιγγάρας

Και πάλι όμως ο ΠΑΟΚ ήταν αυτός που απείλησε πρώτος και νωρίς, στο δεύτερο 45λεπτο. Στο 52′ ο Ζίβκοβιτς έκανε δυνατό σουτ για να διώξει δύσκολα ο Βατσλίκ. Και στο 53΄ ο Τσιγγάρας έκανε σουτ για να πάει η μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και να φύγει άουτ.  Μετά από εκεί ο Ολυμπιακός θέλησε να χαμηλώσει τον ρυθμό, με κυκλοφορία μπάλας. Ενώ από την μεριά του δεν ήταν καλός δημιουργικά. Στο 66′ ο ο Λουτσέσκου πέρασε στο ματς τους Σίντκλεϊ, Μιτρίτσα, στην θέση των Βιεϊρίνια, Τσιγγάρα. Με τον Μιτρίτσα… φόρτωσε κι άλλο επιθετικά. Έτσι στο  71′ ο Λέο Ζαμπά έκανε σουτ με καλές προϋποθέσεις και η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Τα λεπτά που κύλησαν έως την λήξη της αναμέτρησης είχαν πολλή τακτική και λιγότερες φάσεις. Με εξαίρεση μιας φάσης στο 89′ όπου ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι. Η φάση ήταν με σέντρα του Αγκιμπού Καμαρά, η μπάλα βρήκε στο πόδι και στη συνέχεια στο χέρι του Σίντκλεϊ. Ο Πορτογάλος διαιτητής Γκοντίνιο ήταν κοντά στην φάση και έδειξε παίζεται.

Θυμηθείτε ΕΔΩ το live του ντέρμπι.

ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός Η ταυτότητα του αγώνα

ΣΚΟΡΕΡ: 42′ αυτ. Μπα – 43′ Τικίνιο

ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 33′ Ζίβκοβιτς, 45′ Κούρτιτς, 90’+4 Κρέσπο – 30′ Μ. Καμαρά, 35′ Σωκράτης, 45′ Μπα, 66′ Ρέαμπτσιουκ, 84′ Αγκ. Καμαρά

ΚΟΚΚΙΝΕΣ:

MVP: Ο Τόμας Βατσλίκ έκανε καθοριστικές εμφανίσεις στο πρώτο 30λεπτο της αναμέτρησης για να κρατήσει ανέπαφη την εστία του. Κομβικό για να μπορέσει να μείνει στο ματς ο Ολυμπιακός.

UP: Οι Ζίβκοβιτς, Λέο Ζαμπά προκάλεσαν πολλά προβλήματα στην άμυνα του Ολυμπιακού. Ήταν πηγή κινδύνου πότε με την δημιουργίας τους, πότε με τις προσωπικές τους ενέργειες.

DOWN: Ο Αγκιμπού Καμαρά δεν μπήκε στον ρυθμό του ματς. Και μάλλον ήταν επηρεασμένος από την απουσία στο Κύπελλο Εθνών Αφρικής, όπου αντιμετώπισε και τραυματισμό. Τον ακολούθησε ο συμπατριώτης του, Μαντί Καμαρά, που και πάλι έμεινε μακριά του καλού του εαυτού.

ΠΑΟΚ (Ραζβάν Λουτσέσκου):Πασχαλάκης – Λύρατζης (87′ Σάστρε), Ίνγκασον, Κρέσπο, Βιεϊρίνια (67′ Σίντκλεϊ) – Κούρτιτς (87′ Σβαμπ), Τσιγγάρας (66′ Μιτρίτσα)- Ντάγκλας Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ (40′ Λέο Ζαμπά), Α. Ζίβκοβιτς- Άκπομ.

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Βατσλίκ – Μανωλάς, Παπασταθόπουλος, Μπα (46′ Μπουχαλάκης) – Ανδρούτσος (46′ Λαλά), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Μ. Καμαρά- Α. Καμαρά (90’+3 Βαλμπουενά), Μασούρας (90′ Βρουσάι), Τικίνιο (87′ Ελ Αραμπί).