ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 0-1 (ΤΕΛΙΚΟ)

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ απόψε (20:30, Novasports 1) στους Ζωσιμάδες για την 6η αγωνιστική της Super League, με την Ενωση να ψάχνει ένα θετικό αποτέλεσμα.

ΠΑΣ Γιάννινα-ΑΕΚ 0-0 (α' ημίχρονο)
Συντάκτης: Τάσος Καπετανάκος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η ΑΕΚ μετρά τρία σερί ματς χωρίς νίκη (Ατρόμητος ήττα, ΠΑΟΚ ισοπαλία, Μπράγκα ήττα) σε Ελλάδα και Ευρώπη και απόψε αναζητά… βάλσαμο με ένα διπλό στα Ιωάννινα. Από την άλλη, η ομάδα του ΠΑΣ Γιάννινα έχει ξεκινήσει πολύ καλά το πρωτάθλημα, πήρε ισοπαλία στην έδρα του από τον Ολυμπιακό, ενώ πριν λίγες ημέρες κέρδισε τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Ριζούπολη.

Το ματς ξεκίνησε δυνατά με φάσεις και από τις δύο ομάδες, ενώ ο Μαχαίρας με πλασέ του είδε τον Πέερσμαν να βγάζει την μπάλα πάνω στην γραμμή. Αλλά στο 15′ η ΑΕΚ κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο Ανσαριφάρντ για να κάνει το 0-1.

Η ΑΕΚ ήταν καλύτερη και πιο επικίνδυνη με γρήγορα επιθετικά άκρα, αλλά στο 34′ ο ΠΑΣ σκόραρε με τον Παμλίδη, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ με εξέταση VAR. Ετσι, με την ΑΕΚ αφεντικό στο πρώτο ημίχρονο τελείωσε με αυτή μπροστά στο σκορ με 0-1.

Ο ΠΑΣ Γιάννινα μπήκε με διάθεση για γκολ και στο β’ ημίχρονο. Στο 49′ είχε δοκάρι με κεφαλιά του Εραμούσπε, ενώ δύο λεπτά μετά ο Ελευθεριάδης σκόραρε, αλλά σωστά ακυρώθηκε το γκολ με VAR.