Βελτιώθηκε και «καθάρισε» άνετα την Μπίρσοτ η ΑΕΚ (vids)

Η ΑΕΚ άφησε πίσω της την «βαριά» ήττα από την Άλκμααρ, επικρατώντας με 3-0 της Μπίρσοτ στο δεύτερο φιλικό προετοιμασίας της.

Νικηφόρο ήταν το δεύτερο τεστ που έδωσε η ΑΕΚ κατά τη διάρκεια του βασικού σταδίου της προετοιμασίας της στην Ολλανδία, μετά τη βαριά ήττα από την Αλκμάαρ.

Οι «κιτρινόμαυροι» επικράτησαν με 3-0 της βελγικής Μπίρσοτ στο Burgh-Haamstede, σε μια αναμέτρηση με διάρκεια τέσσερα 30λεπτα, με τον Ματίας Αλμέιδα να δοκιμάζει πρόσωπα και σχήματα.

Η Ένωση άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό, όταν ο Κώστας Γαλανόπουλος μέσα από την περιοχή, υποδέχθηκε υπέροχα μεταβίβαση του Χατζισαφί από αριστερά και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Έξι λεπτά αργότερα ο Ζίνι τελείωσε ιδανικά την φάση βρίσκοντας εστία, μετά από πολύ ωραία προσπάθεια του Ρότα κι απόκρουση του Ματίγιας για το 2-0.
Από ‘κει και πέρα, στο 78’ έπειτα από ωραία πάσα του Θεοδωρίδη στην πλάτη της άμυνας, ο Γκολφίνος πήρε την μπάλα, πέρασε τον αντίπαλο τερματοφύλακα από αριστερά κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Η ενδεκάδα της ΑΕΚ στο 1ο και στο 2ο ημίωρο: Θεοχάρης, Ρότα, Μήτογλου, Μουκουντί, Χατζισαφί, Ελίασον, Γαλανόπουλος, Μάνταλος, Ζίνι, Φερνάντες (50′ Μαχαίρας), Γκαρσία.
Η ενδεκάδα στο 3ο και στο 4ο ημίωρο: Αγγελόπουλος, Ραντόνια, Κοσίδης, Χρυσόπουλος, Πήλιος, Κάτσικας, Φοφανά, Ρουκουνάκης, Γκολφίνος (98′ Κανελλόπουλος) Θεοδωρίδης, Μαχαίρας.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Βελτιώθηκε και «καθάρισε» άνετα την Μπίρσοτ η ΑΕΚ (vids)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.