Βόλος – ΑΕΚ: Έτσι μπήκε μπροστά η Ένωση με Πινέδα (vid)

Με γκολ του Πινέδα η ΑΕΚ άνοιξε το σκορ απέναντι στον Βόλο.

Πανηγυρισμοί στο Βόλος - ΑΕΚ
Συντάκτης: Λευτέρης Παυλίδης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Βόλος – ΑΕΚ: Γκολ με το καλημέρα μπήκε στο ματς. Ο Πινέδα ήταν ήταν εκείνος που βρήκε δίχτυα και έβαλε από το 9′ μπροστά την ομάδα του.

Ό,τι δεν κατάφερε ο Παναθηναϊκός σε ολόκληρο ματς εντός έδρας απέναντι στους Θεσσαλούς, η Ένωση το πέτυχε χωρίς καν να συμπληρωθεί δεκάλεπτο! Μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια και έστειλε από πολύ νωρίς το μήνυμά της.

Το γκολ που μπήκε, μάλιστα, ήταν σήμα κατατεθέν της φετινής ΑΕΚ. Ο Ελίασον πίεσε και βοήθησε τον Αραούχο να κλέψει την μπάλα στο τελευταίο τρίτο των γηπεδούχων, ο Λιβάι Γκαρσία γρήγορα τροφοδότησε τον Πινέδα και εκείνος από το ημικύκλιο εκτέλεσε ανενόχλητος.

Με το που στρώθηκε η μπάλα στον Μεξικανό, εκείνος είχε αποφασίσει πού θα τη στείλει και ο Κλέιμαν δεν είχε την απαιτούμενη αντίδραση. Βρήκε λίγο την μπάλα, αλλά τίποτα περισσότερο.

Το 0-1 ήταν και το σκορ του ημιχρόνου, αφού στη συνέχεια και οι δύο ομάδες δεν έκαναν πολλά. Σε 1-2 περιπτώσεις η ΑΕΚ απείλησε, αλλά χωρίς να χάσει τις μεγάλες ευκαιρίες. Με τον τρόπο που έπαιζε, πάντως, διασφάλισε πως δεν θα απειληθεί από τον αντίπαλό της.

Ο Βόλος ήταν παντελώς ακίνδυνος σε όλο το 45λεπτο, ενώ έκανε και μία αναγκαστική αλλαγή πριν την ανάπαυλα. Για λόγους κόπωσης βγήκε ο Οζέγκοβιτς και μπήκε ο Πιρές.

Βόλος – ΑΕΚ: Το γκολ του Πινέδα