Βόλος – Πανσερραϊκός 0-1: Ο βρυχηθμός των «λιονταριών»

Μεγάλη νίκη πήρε ο Πανσερραϊκός με 1-0 απέναντι στον Βόλο έχοντας ως σκόρερ ξανά τον Μπετανκόρ.

Βόλος - Πανσερραϊκός 0-1: Ο βρυχηθμός των «λιονταριών»
Συντάκτης: Αντώνης Τσιράκης Χρόνος ανάγνωσης: 3 λεπτά

Ο θάνατός σου, η ζωή μου είναι παιχνίδια όπως το Βόλος – Πανσερραϊκός. Έπεσαν κορμιά, έγιναν αρκετές ευκαιρίες και τελικά το έκρινε ο Μπετανκόρ. Μεγάλο διπλό για τους Σερραίους με 1-0.

Είχαν ανάγκη αυτό το τρίποντο και το πήραν. Το δεύτερο μετά από εκείνο στη Λαμία και κάπως έτσι έπιασαν στη βαθμολογία τους Θεσσαλούς. Ούτε τώρα εντός έδρας νίκη για τους τελευταίους.

Ματσάρα ήταν το δεύτερο ημίχρονο και ειδικά προς το τέλος του. Συνολικά έγιναν 40 τελικές! Αυτό τα λέει όλα. Τις 25 τις είχε ο Βόλος, που πίεσε πάρα πολύ στο φινάλε. Στην επιστροφή του στο Πανθεσσαλικό ως αντίπαλος ο Χουάν Φεράντο βγήκε νικητής. Ο Ισπανός έχει ήδη έξι βαθμούς σε τρεις αγώνες και η εκκίνησή του είναι αρκετά καλή.

Το ματς

Ο Βόλος ήταν αυτός που προσπάθησε να ελέγξει το παιχνίδι και να κυκλοφορήσει την μπάλα από τα πρώτα λεπτά, αλλά ο Πανσερραϊκός είχε την παρθενική καλή στιγμή του αγώνα με τον Φαρές στο 10′. Εννέα λεπτά μετά απάντησε ο Κόμπα.

Οι δύο ομάδες δεν ήθελαν να κλειστούν και αυτό βγήκε στην πορεία. Απείλησε στο 28′ ο Καλογερόπουλος για τους γηπεδούχους και πέντε λεπτά μετά ο Τομάς για τους φιλοξενούμενους.

Ο ρυθμός ήταν γρήγορος, ο Πανσερραϊκός ήθελε να χτυπήσει στην κόντρα και το κατάφερε σ το 41′ με τον Ντέλετιτς να χάνει τη μεγαλύτερη ευκαιρία του αγώνα έως εκείνη τη στιγμή. Έτσι το ημίχρονο έκλεισε χωρίς γκολ.

Το δεύτερο άρχισε με τους Σερραίους ανώτερους. Προειδοποίησαν με τον Χαντάκια, είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 60′ με τον Ντέλετιτς και πρακτικά η τρίτη ήταν και φαρμακερή. Ο Σέρβος στο 63′ έδωσε την μπάλα για τον Μπετανκόρ και εκείνος δεν λάθεψε.

Άργησε να συνέλθει από το σοκ ο Βόλος. Πέταξε πολύ χρόνο ψάχνοντας να βρει πατήματα. Στην ουσία από το 80′ και μετά κυριάρχησε. Εκεί έβαλε τον Πανσερραϊκό στο μισό γήπεδο και τον σφυροκοπούσε.

Μία κόντρα έβγαλαν, όμως, τα «λιοντάρια» και λίγο έλειψε να τελειώσουν όλα. Ο Μπετανκόρ έδωσε στον Σαλαζάρ και εκείνος έστειλε την μπάλα στο δοκάρι. Από το 90′ και μετά οι γηπεδούχοι είχαν σημαντικές στιγμές. Μία με τον Βιγιαφάνιες, όταν στην εξέλιξή της φάσης ακυρώθηκε σωστά γκολ του Κόντε, δεύτερη με το δοκάρι του Ασεχνούν στο 90’+5 και μία ακόμη προσπάθεια με τον ίδιο παίκτη στη συνέχεια. Ενδιάμεσα ο Σαλαζάρ έχασε άλλη μία ευκαιρία για το 0-2, αλλά αυτό δεν κόστισε στην ομάδα του.

Βόλος – Πανσερραϊκός 0-1

Σκόρερ: 63′ Μπετανκόρ

ΒΟΛΟΣ (Σάββας Πουρσαϊτίδης): Κόβατς, Σούντγκρεν, Κορέα, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Τσοκάνης (73′ Τσοκάνης) Μπερναντού, Μεντιέτα, Κομπά, Άλτμαν (56′ Βιγιαφάνιες), Κόσζτα (87′ Ασενχούν).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ (Χουάν Φεράντο): Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρομ, Ντάβιντσον, Φαρές, Περούτσι, Λιάσος (59′ Ζελέν), Χαντάκιας (82′ Καρασαλίδης), Ντέλετιτς (74′ Σαλαζάρ), Τομάς (82′ Χατζηστραβός), Μπετανκόρ.