WORLD FOOTBALL

Μπόκα: 5άρα στη Ρίβερ στο πρώτο Superclasico Γυναικών!

Η γυναικεία ομάδα της Μπόκα Τζούνιορς διέλυσε με 5-0 την Ρίβερ Πλέιτ στο πρώτο Superclasico Γυναικών στο «La Bombonera».

Μπόκα
Συντάκτης: Ιωσήφ Σηφάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

To Mπόκα Τζούνιορς – Ρίβερ Πλέιτ θεωρείται κατά πολλούς το κορυφαίο ντέρμπι του ποδοσφαιρικού πλανήτη, ενώ οι δύο ομάδες ήρθαν αντιμέτωπες πρώτη φορά και στις γυναίκες.

Στις εξέδρες του «La Bombonera» βρέθηκαν πάνω από 4.000 οπαδοί της Μπόκα, οι οποίοι είδαν την ομάδα τους να διαλύει την «αιώνια» αντίπαλο με 5-0!

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: UEFA Europa Conference League: Η νέα ευρωπαϊκή διοργάνωση

Μεγάλη πρωταγωνίστρια της αναμέτρησης η Ροντρίγκες που μπήκε ως αλλαγή και σκόραρε τρεις φορές, ενώ οι Κιονιόνες και Βαγιέχος πέτυχαν τα υπόλοιπα δύο.

Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχες προηγούνταν με 1-0 χάρη στο γκολ που πέτυχε η Κινιόνες με κεφαλιά στο 42ο λεπτό.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Μπόκα ήταν καταιγιστική και πέτυχαν ακόμα 4 γκολ, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της.

Έτσι, το μεγάλο ντέρμπι μετατράπηκε σε… πάρτι, με το πρωτάθλημα να ξεκινά με τους καλύτερους οιωνούς για τη Μπόκα και τους… χειρότερους για τη Ρίβερ.