WORLD FOOTBALL

Καλπάζει η Βραζιλία με 9/9 – «Χ» για την Αργεντινή με 90λεπτο του Μέσι

Κάνει πάρτι η Βραζιλία στα προκριματικά παρά τη δύσκολη τελευταία νίκη της. «Γκέλα» για την Αργεντινή του Μέσι.

Αργεντινή Βραζιλία
Συντάκτης: Μαρία Καλτσίδη Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Στη «λευκή» ισοπαλία και το 0-0 έμεινε η Αργεντινή στην έδρα της Παραγουάης ενώ η Βραζιλία νίκησε δια πυρός και σιδήρου τη Βενεζουέλα με 3-1 στο τέλος.

Μεγάλες μάχες στη Λατινική Αμερική για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου. Άνοιξε κι άλλο τη διαφορά της η Βραζιλία στην κορυφή του ομίλου ενώ το Εκουαδόρ «έπιασε» την Ουρουγουάη στην 3η θέση και οι δυο τους απέχουν πλέον από την Αργεντινή τρεις βαθμούς.

Ο Λιονέλ Μέσι έπαιξε ολόκληρο το 90λεπτο, ωστόσο δεν κατάφερε να βοηθήσει την ομάδα του να φτάσει σε κάποιο γκολ και κατ’ επέκταση στη νίκη.

Η Βραζιλία παρ’ ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ από το 11′ με γκολ του Ραμίρες, κατάφερε έστω και δύσκολα να πάρει το τρίποντο στο δεύτερο ημίχρονο. Στο 71′ ο Μαρκίνιος ήταν αυτός, που ισοφάρισε και στο 85′ ο Γκαμπριέλ Μπαρμπόσα ήταν αυτός, που ουσιαστικά χάρισε τη νίκη στην ομάδα του με εκτέλεση πέναλτι.

Το τελικό 3-1 διαμόρφωσε ο  Άντονι στο 95′, με τη Σελεσάο να κάνει το 9/9 και να απολαμβάνει τη μοναξιά στην κορυφή του ομίλου, που οδηγεί στο Κατάρ.