WORLD FOOTBALL

Κύπρος – Μάλτα 2-2: «Κρύο ντους» για τους Κύπριους στο 90+8! (vid)

Παρότι πήρε δύο φορές κεφάλι στο σκορ, η Κύπρος έμεινε στην ισοπαλία με την Μάλτα και είναι τελευταία στο όμιλό της.

Η Κύπρος ισοφαρίζεται σε 2-2 από τη Μάλτα για τα προκριματικά του Μουντιάλ
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Στο 2-2 έμεινε η Κύπρος στην έδρα της απέναντι στην αδύναμη Μάλτα, καθώς… κατάφερε να δεχθεί γκολ στο 8ο λεπτό των καθυστερήσεων.

Μετά από αυτή την «ψυχρολουσία» η Κύπρος παρέμεινε στην τελευταία θέση του 8ου προκριματικού ομίλου του για το Παγκόσμιο Κύπελλο του Κατάρ, έχοντας 5 βαθμούς σε οκτώ αναμετρήσεις.

Στην προτελευταία θέση, αλλά με τον ίδιο απολογισμό (5β.) βρίσκεται η Μάλτα, η οποία στο εντός έδρας ματς είχε επικρατήσει των Κυπρίων με 3-0.

Όσον αφορά την εξέλιξη του ματς, ο Φώτης Παπουλής άνοιξε το σκορ για τους κύπριους μόλις στο 7′ , για να ισοφαρίσει ο Μουσκάτ στο 53′.

Η Κύπρος προηγήθηκε εκ νέου στο 80′ καθώς ο Πιέρος Σωτηρίου έγραψε από κοντά το 2-1 με πλασέ μέσα σε έναν «όμιλο» παικτών.

Κι ενώ όλα έδειχναν πως οι γηπεδούχοι θα έπαιρναν τη 2η νίκη τους (πλέον μετρούν 2 ισοπαλίες και 5 ήττες) ήρθε νέα αδράνεια στο 90+8′ με τον Ντεκαμπριέλε να σκοράρει για το τελικό 2-2.

Οι υποχρεώσεις για την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου στον όμιλο ολοκληρώνονται το Νοέμβριο με τις εκτός έδρας αναμετρήσεις κόντρα σε Ρωσία (11/11) και Σλοβενία (14/11).