WORLD FOOTBALL

ΠΑΟΚ: Προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Βίντι (vid)

Η αντίπαλος του «δικεφάλου» στους ομίλους του Europa League νίκησε 2-0 την Τσιγκάντ

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του ουγγρικού Κυπέλλου πανηγύρισε την Κυριακή (23/9) η Βίντι.

Η αντίπαλος του ΠΑΟΚ στους ομίλους του Europa League νίκησε 2-0 εκτός έδρας την Τσιγκάντ, ομάδα Γ’ κατηγορίας που τώρα βρίσκεται στην 11η θέση της βαθμολογίας και έχει 24χρονο προπονητή (σ.σ. Ταμάς Πρίστατς).

Μόλις στο 3ο λεπτό η Βίντι έχασε πέναλτι με τον Χότζιτς (απέκρουσε ο Χράμπινα) και στο 6’ ο Στσέποβιτς επίσης δεν κατάφερε να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν κι άλλο πέναλτι (λανθασμένη απόφαση), με τη διαφορά ότι ο Χούστι βρήκε δίχτυα και άνοιξε το σκορ.

Τρία λεπτά αργότερα, o Νεγκό έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Μιλάνοφ με κεφαλιά διπλασίασε το προβάδισμα της Βίντι, η οποία στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europa League ηττήθηκε 2-0 εντός έδρας από την ΜΠΑΤΕ.

Οι γηπεδούχοι απείλησαν στην εκπνοή του α’ ημιχρόνου με τον Τίμκο, προτού μείνουν με 10 παίκτες στο 65’ λόγω αποβολής του Ζάνκο.

Η Βίντι έχασε ευκαιρίες για να διευρύνει το σκορ, όμως ο Χράμπινα ήταν εκπληκτικός και δίκαια χειροκροτήθηκε πολλές φορές από τους 2.000 θεατές στο στάδιο “Βαρόσι”.

H σύνθεση της Βίντι: Τούβελ, Νεγκό, Φιόλα, Βινίσιους, Χάγκια, Μπέρετς, Πάτκαϊ (74′ Κόβατς), Μιλάνοφ (56′ Ταμάς), Χούστι, Στσέποβιτς (63′ Χάτζιτς), Χότζιτς.

«Κέρδισε» τους Βέρνμπλουμ και Τόσκα ο ΠΑΟΚ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «ΠΑΟΚ: Προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου η Βίντι (vid)», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.