WORLD FOOTBALL

Στα πέναλτι η Άρσεναλ την Τσέλσι (vid)

Ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε βασικός και ο Ντίνος Μαυροπάνος έμεινε στον πάγκο

Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Η Άρσεναλ ισοφάρισε την Τσέλσι στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων (1-1) και επικράτησε στα πέναλτι με 6-5.

Οι “μπλε” προηγήθηκαν στο 5ο λεπτό με κεφαλιά του Αντόνιο Ρίντιγκερ και είχαν κλασική ευκαιρία για δεύτερο γκολ στο 16′, αλλά ο Πετρ Τσεχ απέκρουσε το πέναλτι του Άλβαρο Μοράτα.

Η Τσέλσι άντεξε μέχρι το 3ο λεπτό των καθυστερήσεων, όταν ο Αλεξάντρ Λακαζέτ ισοφάρισε και έστειλε το ματς του International Champions Cup στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο Τσεχ έπιασε την προσπάθεια του Ρούμπεν Λόφτους Τσικ και ο Άλεξ Ιγουόμπι διαμόρφωσε το τελικό 6-5 υπέρ των “κανονιέρηδων”.

Να σημειωθεί ότι ο Σωκράτης Παπασταθόπουλος αγωνίστηκε βασικός και ο Ντίνος Μαυροπάνος έμεινε στον πάγκο.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Τσεχ, Μπεγερίν (79′ Τσέιμπερς), Μουστάφι, Παπασταθόπουλος, Κολάσινατς (70′ Μέιτλαντ Νάιλς), Σμιθ Ρόου (63′ Ιγουόμπι), Ελνένι, Γκεντουζί, Μχιταριάν (72′ Νέλσον), Ομπαμεγιάνγκ (72′ Λακαζέτ), Εζίλ.

ΤΣΕΛΣΙ: Καμπαγέρο (82′ Μπούλκα), Αθπιλικουέτα (63′ Τζαπακόστα), Λουίζ (46′ Κρίστενσεν), Ρίντιγκερ (63′ Αμπαντού), Αλόνσο (63′ Έμερσον), Φάμπρεγας (46′ Ντρίνκγουοτερ), Ζορζίνιο (82′ Λόφτους Τσικ), Μπάρκλεϊ (82′ Μπακαγιοκό), Πέδρο (63′ Μόουζες), Μοράτα (63′ Έιμπραχαμ), Χάντσον Όντοι (85′ Πιαζόν).