ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η αγωνία που είχε ο Λευτέρης Πετρούνιας μέχρι να «κλειδώσει» το χάλκινο μετάλλιο και το ξέσπασμά του (vids)

Πώς βίωσε ο Λευτέρης Πετρούνιας τις στιγμές μέχρι να εξασφαλίσει και τυπικά το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Με μεγάλη αγωνία έζησε ο Λευτέρης Πετρούνιας τις προσπάθειες των υπόλοιπων αθλητών στον τελικό των κρίκων στο Παρίσι, μέχρι να κατακτήσει και επίσημα το χάλκινο μετάλλιο.

Ο Έλληνας «βασιλιάς των κρίκων» ήταν από τους πρώτους που ολοκλήρωσαν το πρόγραμμά τους, για το οποίο βαθμολογήθηκε με 15.100. Παράλληλα με τους κινέζους να έχουν προηγηθεί τον Λιου Γιανγκ ο οποίος βαθμολογήθηκε με 15,300 και τον  Ζινγκουάν Ζου με 15,233 ο Λευτέρης Πετρούνιας γνώριζε οτι ήλπιζε μόνο στο χάλκινο μετάλλιο.

Έτσι έζησε με αρκετή αγωνία κάθε προσπάθεια από τους εναπομείναντες αθλητές στους κρίκους. Βεβαίως εκείνοι που μπορούσαν πραγματικά να τον απειλήσουν ήταν ο Τούρκος Αντέμ Ασίλ και ο Γάλλος Σαμίρ Αΐτ Σαΐν.

Μόλις λοιπόν ο Έλληνας πρωταθλητής είδε οτι η βαθμολογία του Γάλλου ήταν έστω και οριακά κατώτερη από τη δική του (15,000) έσπασε να πανηγυρίσει έντονα. Κι αυτό καθώς ο Τούρκος Αντέμ Ασίλ είχε αγωνιστεί έχοντας κι εκείνος κατώτερη βαθμολογία με 14,966.

Πλέον ο Λευτέρης Πετρούνιας όντας συγκινημένος και χαρούμενους έστελνε φιλιά και καρδιές προς την κάμερα απευθυνόμενος στις κόρες του,ενω κάθε τόσο αγκάλιαζε τους προπονητές του.

Πολύ όμορφη στιγμή ήταν και όταν έσπευσε να συγχαρεί τους δύο κινέζους που κατέκτησε το χρυσό και το ασημένιο μετάλλιο.

Δείτε παρακάτω πώς έζησε ο Λευτέρης Πετρούνιας τις στιγμές μέχρι το χάλκινο μετάλλιο  και πώς το πανηγύρισε