ΙΣΤΙΟΠΛΟΪ́Α

2ος στον κόσμο ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης στην κατηγορία ILCA 7 U19

Η Ελλάδα 2η δύναμη στην Ευρώπη στα Όπτιμιτς!

Συντάκτης: Στέλιος Ανδρικάκης Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Νέα μεγάλη διάκριση για την ελληνική ιστιοπλοΐα. Στο παγκόσμιο πρωτάθλημα ILCA 7 U21 που ολοκληρώθηκε στην Πορτογαλία, ο Αλέξανδρος Ιωαννίδης (φωτ.) κατέκτησε τη δεύτερη θέση και το ασημένιο μετάλλιο στην κατηγορία U19.

Έλαβαν μέρος 42 ιστιοπλόοι από 21 χώρες και στις 12 ιστιοδρομίες που έγιναν ο αθλητής του Ν.Ο.Ε. πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση που τον οδήγησε στο δεύτερο σκαλί του βάθρου.

Δροσόπουλος: «Η ελληνική ιστιοπλοΐα διαθέτει ποιότητα»

Στο πρόσφατο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Οπτιμιστ, που ο Ιάσων Παναγόπουλος κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο για τρίτη σερί χρονιά, η Ελλάδα αναδείχθηκε δεύτερη δύναμη σε σύνολο 45 χωρών πίσω από την Ιταλία.

Εκτός από τον Παναγόπουλο και οι άλλοι ιστιοπλόοι της εθνικής ομάδας είχαν μια δυνατή παρουσία και συνέβαλαν στην συνολική επιτυχία της χώρας μας. Στα κορίτσια η Χρυσούλα Κανέλλου Κοκκινάκη ήταν 7η, η Ελένη Τριάντου 14η, η Ελένη Γαλαζούλα 25η και στα αγόρια ο Δημήτρης Ζαχαράκης πήρε την  17η θέση,  ο Πάρις Κολοκοτρώνης την 20η, ο Νέστωρ Μιχάλαινας την 30η και ο Επαμεινώνδας Βεντουρής Λαδάς την 40η.

Όλα αυτά τα παιδιά αποτελούν τη νέα γενιά της ελληνικής ιστιοπλοΐας και ο προπονητής τους Αντώνης Δροσόπουλος δηλώνει αισιόδοξος για την επόμενη ημέρα:« Το 2021 στο ευρωπαϊκό στο Καντίθ πήραμε την 1η θέση στα κορίτσια και την 3η στα αγόρια. Το 2022, το 2023 και το 2024 ο Παναγόπουλος για πρώτη φορά στα χρονικά κατέκτησε τρία σερί χρυσά. Η πορεία μας τα τελευταία 4 χρόνια τα λέει όλα. Υπάρχει πλούσιο ταλέντο και στην Περιφέρεια, δουλεύουμε συστηματικά και τα αποτελέσματα μας δικαιώνουν.

Και να σημειωθεί ότι στα Οπτιμιστ οι αθλητές που τρέχουν στο ευρωπαϊκό και το παγκόσμιο είναι μέσω πρόκρισης. Τα κριτήρια είναι πιο αυστηρά. Η ελληνική ιστιοπλοΐα διαθέτει ποιότητα κι αυτό φαίνεται σε εθνικό επίπεδο από τις πολύ σημαντικές διακρίσεις σε όλους τους μεγάλους διεθνείς αγώνες. Από εμάς εξαρτάται η συνέχεια να είναι ανάλογη. Τα παιδιά διψούν να προπονούνται, να συμμετέχουν σε αγώνες και να στοχεύουν ψηλά. Οι δυνατότητές τους είναι μεγάλες και το μέλλον τους ανήκει».