Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Πρόκριση στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιου για Χρήστου και Σίσκο
Πρόκριση στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιου στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 για Χρήστου και Σίσκο![Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Πρόκριση στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιου για Χρήστου και Σίσκο](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2024/07/christou-e33ac.jpg)
Οι Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 στο Παρίσι συνεχίζονται με αμείωτο ρυθμό και σημαντική πρόκριση στα ημιτελικά των 200μ. ύπτιου σημείωσαν οι Απόστολος Σίσκος και ο Απόστολος Χρήστου.
Πιο συγκεκριμένα, ο Απόστολος Σίσκος τερμάτισε στην τρίτη θέση της τέταρτης προκριματικής σειράς των 200 μέτρων ύπτιου με χρόνο 1:57.26.
Και οι δύο Έλληνες πήραν την πρόκριση για τα σημερινά ημιτελικά. Ο Χρήστου με τον έβδομο καλύτερο χρόνο και ο Σίσκος με τον ένατο καλύτερο χρόνο.
Την καλύτερη επίδοση των προκριματικών σημείωσε ο Ελβετός Ρόμαν Μιτιούκοφ με 1:56.62, ενώ αίσθηση έκανε η δεύτερη θέση του Γερμανού Λούκας Μέρτενς, χρυσού Ολυμπιονίκη στα 400μ. ελεύθερο, που δεν έχουμε συνηθίσει να τον βλέπουμε στο ύπτιο.
Αξίζει να αναφερθεί και η ακύρωση του Βρετανού Λιουκ Γκρίνμπακ, που τερμάτισε μακράν πρώτος στην 4η σειρά, αλλά και ο αποκλεισμός του Ουκρανού πρωταθλητή Ευρώπης, Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ.