Σπουδαία Πρεβολαράκη: Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο πάλης!
Το «χρυσό» κορίτσι της ελληνικής πάλης και του ελληνικού αθλητισμού κατ' επέκταση, η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Βελιγραδίου και έκλεισε με εκπληκτικό τρόπο το 2020.![Σπουδαία Πρεβολαράκη: Χρυσό μετάλλιο στο Παγκόσμιο Κύπελλο πάλης!](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2020/12/prevolaraki-1.jpg)
Η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ στο Παγκόσμιο Κύπελλο πάλης, γράφοντας ξανά ιστορία.
Το «χρυσό» κορίτσι της ελληνικής πάλης και του ελληνικού αθλητισμού κατ’ επέκταση, η Μαρία Πρεβολαράκη κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 53κ στο Παγκόσμιο Κύπελλο του Βελιγραδίου και έκλεισε με εκπληκτικό τρόπο το 2020.
Στον μεγάλο τελικό η Ελληνίδα πρωταθλήτρια επικράτησε στα σημεία με 5-1 της Ροξάνα Ζάσινα (Πολωνία) και ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου.
ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Κεντέρης για τον θάνατο του Μολυβά: «Ας είναι ελαφρύ το χώμα που θα τον σκεπάζει’»
Η Πρεβολαράκη έχει ήδη εξασφαλίσει τη συμμετοχή της στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, οι οποίοι θα είναι οι τρίτοι Ολυμπιακοί της καριέρας της.
Στον τελικό, η Πολωνέζα αθλήτρια δεν κατάφερε να σταθεί εμπόδιο στις σπουδαίες δυνατότητες της Μαρίας, η οποία εξαιτίας μίας παρατήρησης που δέχθηκε από τους διαιτητές δεν κατάφερε να σπάσει όλα τα κοντέρ και να κατακτήσει το χρυσό χωρίς να χάσει σημείο.