ΤΑΕ ΚΒΟΝ ΝΤΟ

Τάε Κβον Ντο: Χάλκινο μετάλλιο η Ασημάκη στο Παγκόσμιο νεανίδων της Κορέας – 5η η Αηδονίδου

Το ελληνικό ταεκβοντό πανηγύρισε σήμερα και δεύτερο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων που φιλοξενείται για 4η μέρα στην πόλη Τσαντσιόν της Νοτίου Κορέας.  Ένα 24ωρο μετά το χρυσό του Αριστείδη Νικόλαου Ψαρρού, σήμερα ήταν η σειρά της Λαμπριάνας (Λαμπρινή Άννα) Ασημάκη να βρεθεί στο πόντιουμ των νικητριών της σπουδαίας αυτής διοργάνωσης, στην οποία συμμετέχουν 963...

Το ελληνικό ταεκβοντό πανηγύρισε σήμερα και δεύτερο μετάλλιο στο Παγκόσμιο πρωτάθλημα εφήβων/νεανίδων που φιλοξενείται για 4η μέρα στην πόλη Τσαντσιόν της Νοτίου Κορέας.  Ένα 24ωρο μετά το χρυσό του Αριστείδη Νικόλαου Ψαρρού, σήμερα ήταν η σειρά της Λαμπριάνας (Λαμπρινή Άννα) Ασημάκη να βρεθεί στο πόντιουμ των νικητριών της σπουδαίας αυτής διοργάνωσης, στην οποία συμμετέχουν 963 αθλητές και αθλήτριες από 127 χώρες.

Η Εβρίτισσα, με καρέ νικών στα -49 κιλά όπου συμμετείχαν συνολικά 47 αθλήτριες, κατάφερε να κατακτήσει την τρίτη θέση και το χάλκινο μετάλλιο. Κι όλα αυτά μόλις ένα χρόνο μετά το ασημένιο μετάλλιο που απέσπασε στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κορασίδων που έγινε στο Βελιγράδι. Από τις υπόλοιπες ελληνικές συμμετοχές της 4ης ημέρας, ξεχώρισε η 5η θέση που κατέλαβε η Χριστίνα Γεωργία Αηδονίδου στα -44 κιλά.

Η Ασημάκη ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της από τον γύρο των 64. Επικράτησε 2-1 (6-4, 4-7, 7-6)της Μαροκινής Καλγί, ενώ προκρίθηκε στην 16άδα μετά τη νίκη επίσης με 1-2 (4-3, 4-6, 4-8) επί της Κχάν από το Ουζμπεκιστάν. Στον κρίσιμο αγώνα για την είσοδό της στην 5άδα, νίκησε 2-0 (8-0, 11-1) την Ζουμαμπέκ από το Καζακστάν, εώ «μπήκε» στα μετάλλια μετά τη νίκη (με αποβολή για αντικανονική παιχνίδι) επί της Γαλλίδας Φοφανά.

Η Ασημάκη παρά τις πρώτες βοήθειες που της παρασχέθηκαν, δεν μπόρεσε να αγωνιστεί στον ημιτελικό απέναντι στην Μανγκίν από τις Φιλιππίνες (η τελευταία λίγο αργότερα στέφθηκε και πρωταθλήτρια κόσμου), με αποτέλεσμα να κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο της κατηγορίας.

Εξαιρετική ήταν και η παρουσία της Αηδονίδου στα -44 κιλά. Νίκησε κατά σειρά την Καβασίμα από την Ιαπωνία με 0-2 (2-4, 0-0), την Σπίλνερ από την Δανία με 2-0 (2-0, 5-2) και την Αιβαζιάν από την Αρμενία επίσης με 0-2 (3-12, 4-4). Στα προημιτελικά, αν και κατέκτησε το πρώτο σετ απέναντι στην Τουρκάλα Εβίν με 7-2, έχασε τα υπόλοιπα δύο με 2-0 και 10-0 καταλαμβάνοντας έτσι την 5η θέση της τελικής κατάταξης.

Να θυμίσουμε ότι συνοδοί προπονητές οι Κωνσταντίνος Καπάνης, Κωνσταντίνος Αντωνακόπουλος και Μιλτιάδης Γουρουφίδης, ενώ ο Ιωσήφ Μακρυνάκης είναι αρχηγός αποστολής.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Τάε Κβον Ντο: Χάλκινο μετάλλιο η Ασημάκη στο Παγκόσμιο νεανίδων της Κορέας – 5η η Αηδονίδου», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για περισσότερα σχετικά άρθρα επιλέξτε παρακάτω.