ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Κύπελλο Χάντμπολ: Με το ενάμιση πόδι στον τελικό η ΑΕΚ

Η ΑΕΚ νίκησε τον Διομήδη Άργους με 26-16 στο ΟΑΚΑ κι έβαλε γερές βάσεις πρόκρισης στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας στο χάντμπολ ανδρών

Η διαφορά δυναμικότητας από τη μια και οι πολλές απουσίες από την άλλη έφεραν φυσιολογικά τη νίκη της ΑΕΚ επί του Διομήδη Αργους με 26-16 στο ΟΑΚΑ, στον πρώτο μεταξύ τους ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας.

Η «Ένωση» είχε τον έλεγχο και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους «Λύκους», οι οποίοι παρατάχθηκαν με σοβαρά προβλήματα, αφού απουσίαζαν τέσσερα βασικά στελέχη τους (Δάσκαλος, Αργυρού, Αρσενασβίλι, Μπότσαρης).

H AEK είχε πρώτους σκόρερ τους Μυλωνά και Γιάκομπσεν που σημείωσαν από έξι γκολ, ενώ για τον Διομήδη ξεχώρισε ο Χαντέλης με επτά τέρματα.

Οι γηπεδούχοι με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (3-2), κατάφεραν να… τρέξουν και να ανοίξουν την διαφορά του σκορ, φτάνοντας στο 12-5 με τέρμα του Μπάλαζ στην εκπνοή του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η ΑΕΚ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό με την διαφορά να φτάνει ακόμα και τα 12 τέρματα (25-13) στο 50’ για να διαμορφωθεί στο φινάλε το τελικό 26-16.

Το δεύτερο παιχνίδι έχει οριστεί για την Τετάρτη (30/1).

ΑΕΚ- ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ 26-16

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 3-2, 6-3, 9-4, 9-4, 12-5 (ημχ.), 14-7, 16-8, 19-8, 22-10, 25-13, 26-16

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης, Ζαμπούνης 4, Συγγάρης, Μπάλαζ 4, Ραντούλοβιτς 1, Αλβανός, Μπάγιος 1, Γιάκομπσεν 6, Παπαδιονυσίου 1, Δομπρής 2, Μυλωνάς 6, Νταρσουλάντ, Αργυρού, Παλεβίτσιους 1, Βραζάλιτσα, Μπαλάσκας.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρουλας): Κρεμαστιώτης 1, Τσιγαρίδας 2, Γιαννόπουλος 3, Παπαντωνόπουλος, Χαραλαμπίδης, Ρουσσόπουλος 1, Αργυρού, Τότος, Χαντέλης 7, Χερουβείμ 2, Χατζηκωνσταντίνου, Λαμπρόπουλος, Ζλατάνος, Αναγνωστόπουλος, Τσάτσας, Μπότσαρης.

Διαιτητές: Τσάκωνας- Φωκίτης, Δίλεπτα: 5-5, Πέναλτι: 3/3-1/1

Handball Premier: Και τώρα ο ΠΑΟΚ για τον Ολυμπιακό

Χάντμπολ: Συνεχίζεται ο «πόλεμος» ΠΑΟΚ – ΟΧΕ

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κύπελλο Χάντμπολ: Με το ενάμιση πόδι στον τελικό η ΑΕΚ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.