ΣΠΟΡ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Απευθείας πρόκριση για Φίτσιου και Κοντού – Δεν τα κατάφερε ο Παπαστάμος

Την απευθείας πρόκριση στα ημιτελικά του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών πήραν η Ζωή Φίτσιου και Μιλένα Κοντού ενώ ο Απόστολος Παπαστάμος αποκλείστηκε στα 400μ. μικτό.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Απευθείας πρόκριση για Φίτσιου και Κοντού - Δεν τα κατάφερε ο Παπαστάμος
Συντάκτης: Ευαγγελία Κουτσιανούδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Ακόμη μία άρτια εμφάνιση για την Ελληνική Κωπηλασία στους Ολυμπιακούς Αγώνες με τη Ζωή Φίτσιου και τη Μιλένα Κοντού να τερματίζουν δεύτερες στον προκριματικό του διπλού σκιφ ελαφρών βαρών.

Οι δευτεραθλήτριες Ευρώπης κατάφεραν με αυτή την επίδοση να περάσουν απευθείας στα ημιτελικά του αγωνίσματος της Τετάρτης. Με χρόνο στα 7:08.51 δεν απειλήθηκαν από τις άλλες αθλήτριες με την Ιρλανδία στην τρίτη θέση να τερματίζει 4 δευτερόλεπτα πιο μετά. Την πρώτη θέση κατέλαβαν οι «άπιαστες» Βρετανίδες με χρόνο 7.04.20.

Αυτή είναι η τρίτη πρόκριση στην Κωπηλασία μέσα σε δύο μέρες. Χτες ο Στέφανος Ντούσκος έκανε «πλάκα» στον προκριματικό ενώ και σήμερα προ ολίγου οι Μπούρμπου και Αναστασιάδου πήραν άνετη πρόκριση στα ημιτελικά της δίκωπου.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Έμεινε από δυνάμεις ο Παπαστάμος

Λίγο νωρίτερα, παρότι ξεκίνησε πολύ καλά την κούρσα του, ο Απόστολος Παπαστάμος δεν τα κατάφερε στα 400μ. μικτό στην κολύμβηση.

Ο Έλληνας πρωταθλητής βρισκόταν στην τρίτη θέση μέχρι τα μέσα της κούρσας. Από το πρόσθιο και μετά όμως έδειξε να μένει χωρίς δυνάμεις και τερμάτισε 8ος στην κούρσα του.

Ο χρόνος του στα 4:15.32 δεν του έδωσε περιθώρια να ελπίζει σε πρόκριση βάση χρόνου και τελικά βρέθηκε στη 15η θέση συνολικά. Απογοητευμένος ο πρωταθλητής Ευρώπης ο οποίος δεν κατάφερε να φτάσει την εξαιρετική του επίδοση και Πανελλήνιο ρεκόρ στα 4:10.83 που του έδωσε το χρυσό πριν από ενάμιση μήνα.