ΠΟΛΟ

Για πρώτη φορά δευτεραθλήτρια κόσμου η ΤΕΡΑΣΤΙΑ Εθνική πόλο – Λύγισε στα πέναλτι από την Ουγγαρία

Ασημένια για πρώτη φορά στην ιστορία της η Εθνική πόλο των Ανδρών, ηττήθηκε στα πέναλτι από την Ουγγαρία με 14-13.

Ασημένια για πρώτη φορά στην ιστορία της η Εθνική πόλο των Ανδρών σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, ηττήθηκε στα πέναλτι από την Ουγγαρία με 14-13.
Συντάκτης: Αλέξανδρος Κωτάκης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

Σε έναν συγκλονιστικό τελικό στη Φουκουόκα της Ιαπωνίας, η Εθνική πόλο των Ανδρών πανηγύρισε την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Παγκόσμιο πρωτάθλημα, χάνοντας στον τελικό με 14-13 από την Εθνική Ουγγαρίας, στη διαδικασία των πέναλτι.

Ο κανονικός αγώνας ολοκληρώθηκε 10-10, με το συγκρότημα του Θοδωρή Βλάχου να χάνει δύο τεράστιες ευκαιρίες στο τελευταίο λεπτό για να πάρει το ματς. Για 4η φορά παγκόσμιοι πρωταθλητές οι Ούγγροι.

Η Εθνική έκανε μεγάλη προσπάθεια όμως τελικά πλήρωσε το μέτριο ποσοστό της στον παίκτη παραπάνω σε κρίσιμα σημεία, για να καθαρίσει υπέρ της το ματς στην κανονική διάρκεια. Στα πέναλτι ο Ούγγρος τερματοφύλακας Βόγκελ έπιασε 4 πέναλτι, έναντι τριών του δικού μας Ζερδεβά.

Να σημειώσουμε πως η Εθνική πόλο των ανδρών έχει εξασφαλίσει την πρόκρισή της και στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Παρίσι, το 2024.

Η Εθνική πόλο έκανε τεράστια προσπάθεια, κατάφερε να επιστρέψει από το 2-4 και 4-5 που έχανε στο πρώτο οκτάλεπτο και το ημίχρονο αντίστοιχα και με γκολ του Γκουβέτση προσπέρασε στο τρίτο δεκάλεπτο (για πρώτη φορά μετά το 1-0 στην αρχή του ματς) με 7-6.

BOMBA! HΡΘΕ ΝΕΑ ΣΤΟΙΧΗΜΑΤΙΚΗ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ ΜΟΙΡΑΖΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΔΩΡΑ!

Στο τελευταία οκτάλεπτο το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια ο Γενηδουνιάς ισοφάρισε για την Εθνική πόλο (10-10) με μακρινό σουτ, χάρη και στην κακή αντίδραση του Βόγκελ.

Εκεί που η εθνική μπορούσε κάλλιστα να πάρει το παιχνίδι, ήταν στο τελευταίο λεπτό. Ο Μάνχερτς χρεώθηκε με την τρίτη του ποινή σε προσπάθεια της εθνικής να βγει στην κόντρα, ο Κάκαρης βρέθηκε μόνος απέναντι στον Βόγκελ, ο οποίος όμως απέκρουσε (με τη βοήθεια του δοκαριού).

Στην άμυνα ο Φουντούλης έκλεψε τη μπάλα από τον Ζάλανκι και η ελληνική ομάδα είχε προϋποθέσεις κόντρας με δύο εναντίον ενός, και ο Θοδωρής Βλάχος πήρε πάρει τάιμ-άουτ. Η κυκλοφορία της μπάλας δεν ήταν καλή, το σουτ του Γενηδουνιά σταμάτησε σε μπλοκ και το ματς οδηγήθηκε στα πέναλτι.

Εκεί παρότι η «ρώσικη ρουλέτα» ξεκίνησε ιδανικά για την εθνική, με τον Ζερδεβά να αποκρούει με το κεφάλι το πέναλτι του Ντένες Βάργκα. ο Βόγκελ δικαίωσε τη φήμη του ως σπεσιαλίστα στα πέναλτι και με τέσσερις αποκρούσεις έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των Ούγγρων.

Ελλάδα – Ουγγαρία 13-14 στα πέναλτι (10-10 κ.α.)

Τα οκτάλεπτα (με πρώτη την εθνική): 2-4, 2-1, 3-2, 3-3

Στα πέναλτι: 3-4

Η εξέλιξη του σκορ: 1-0 Παπαναστασίου (π.π.), 1-1 Ζάλανκι (περιφέρεια), 1-2 Ζάλανκι (φουνταριστός), 1-3 Βάμος (περιφέρεια), 2-3 Παπαναστασίου (π.π.), 2-4 Φέκετε (περιφέρεια), 3-4 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 3-5 Μάνχερτς (π.π.), 4-5 Σκουμπάκης (περιφέρεια), 5-5 Γενηδουνιάς (πέναλτι), 6-5 Γενηδουνιάς (περιφέρεια), 6-6 Βάμος (π.π.), 7-6 Γκιουβέτσης (περιφέρεια), 7-7 Μάνχερτς (περιφέρεια), 7-8 Γιάνσικ (π.π.), 8-8 Φουντούλης (π.π.), 8-9 Μάνχερτς (μπάσιμο), 9-9 Γκιουβέτσης (π.π.), 9-10 Ζάλανκι (π.π.), 10-10 Γενηδουνιάς (περιφέρεια).

Εθνική πόλο: Η διαδικασία των πέναλτι με την Ουγγαρία

Η εθνική είχε 4/14 με παίκτη παραπάνω, 1/1 πέναλτι και 5 γκολ από την περιφέρεια.
Η Ουγγαρία είχε 4/7 με παίκτη παραπάνω, 4 γκολ από την περιφέρεια, 1 από θέση φουνταριστού και 1 με μπάσιμο.

Με τρεις ποινές αποβλήθηκε ο Μάνχερτς (1΄13΄΄ πριν τη λήξη του αγώνα).

Διαιτητές: Τσβαρτ (Ολλανδία), Πουτνίκοβιτς (Σερβία)

Οι συνθέσεις

ΕΛΛΑΔΑ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 5, Σκουμπάκης 1, Γκιουβέτσης 2, Φουντούλης 2, Παπαναστασίου 3, Δερβίσης, Αργυρόπουλος, Αλαφραγκής, Κάκαρης, Νικολαϊδης, Γκίλλας, Τζωρτζάτος

ΟΥΓΓΑΡΙΑ (Ζολτ Βάργκα): Λεβάι, Ανγκιαλ, Μάνχερτς 3, Πολ, Βάμος 4, Νάγκι, Ζάλανκι 4, Φέκετε 1, Νέμετ, Βάργκα 1, Γιάνσικ 1, Μόλναρ, Βόγκελ

** Εκτός 13άδας της εθνικής έμειναν, όπως και στον ημιτελικό, οι Στάθης Καλογερόπουλος και Αριστείδης Χαλυβόπουλος.