ΠΟΛΟ

Κρίμα κι άδικο! Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε στα πέναλτι από τον τελικό του Champions League στο πόλο

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε στα πέναλτι από τον τελικό του Champions League στο πόλο, αν και έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή με την Προ Ρέκο

Ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη μάχη αλλά αποκλείστηκε στα πέναλτι. Από τον τελικό του Champions League στο γουότερ πόλο. Η ομάδα του Κόλιανιν έκανε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο. Αλλά δεν κατόρθωσε να προκριθεί και έχασε 4-2 στα πέναλτι. Από την Προ Ρέκο των εκατομμυρίων. Η κανονική διάρκεια ήταν 9-9.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα. Χωρίς σκορ στο πρώτο 8λεπτο. Αλλά προσπαθούσε στην άμυνα. Το παιχνίδι έμεινε στο 3-0, θα μπορούσε να φύγει πιο ψηλά.

Συνέχισε να έχει προβλήματα και στο δεύτερο 8λεπτο. Αλλά μείωσε το σκορ στο 4-2 και κάτι φάνηκε στον ορίζοντα. Με τον Βάμος να βρίσκει επιτέλους γκολ και τον τερματοφύλακα Μπίγιατς να είναι κορυφαίος, άρχισε η αντεπίθεση.

Οι Έλληνες (Φουντούλης, Γεννηδουνιάς, Δήμου, Γκίλλας) άρχισαν και εκείνοι να φορτσάρουν. Ο Ολυμπιακός ισφοάρισε 5-5, η Ρέκο (τρεις σερί φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης, έχει τους πιο πολλούς τίτλους, 11), πήγε και πάλι στο 7-5.

Ο Ολυμπιακός φύλαγε το καλύτερο για το τέλος. Ισοφάρισε 8-8 και με γκολ του Γεννηδουνιά 2 λεπτά και κάτι πριν το τέλος προηγήθηκε 8-9. Ο Ντι Φούλβιο όμως ισοφάρισε και το ματς πήγε στα πέναλτι.

Εκεί η Ρέκο τα έβαλε όλα, Δήμου και Γκίλλας τα έχασαν και ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε. Το F4 διεξάγεται στη Μάλτα.

Τα 8λεπτα: 3-0, 1-2, 3-3, 2-4/ πέναλτι 4-2.

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Ζάλανκι 1, Κανέλα 1, Γιάνγκερ 2, Φοντέλι, Πρεσιούτι, Ετσενίκε 1, Ίβοβιτς, Κάκαρης, Κοντέμι 1, Χάλοκ 1, Νέγκρι.

Ολυμπιακός (Χρβόγιε Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Βάμος 2, Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Γούβης, Γκίλλας, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 1, Δήμου 1, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς.

ΣΟΥΠΕΡ ΔΙΠΛΟ ΔΩΡΟ* ΧΩΡΙΣ ΚΑΤΑΘΕΣΗ!

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Κρίμα κι άδικο! Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε στα πέναλτι από τον τελικό του Champions League στο πόλο», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.
Γιάννης Χωριανόπουλος

Για χάρη της δημοσιογραφίας δεν τελείωσε ποτέ το Ιστορικό Τμήμα του Πανεπιστημίου της Κέρκυρας. Πρώτο δημοσιογραφικό «σπίτι» η εφημερίδα Derby από τον Ιούνιο του 2001 έως και το καλοκαίρι του 2009. Ασχολήθηκε (Ολυμπιακοί Αγώνες της Αθήνας γαρ) με τα λεγόμενα (αλλά ποτέ) μικρά σπορ και στη συνέχεια με το ρεπορτάζ του υγρού στίβου αλλά και του Παναθηναϊκού. Επόμενος σταθμός ο Sport FM και η SportDay το 2009, με υγρό στίβο και Πανιώνιο ενώ από τον Ιανουάριο του 2013 η είσοδος στο δύσκολο αλλά συνάμα συναρπαστικό ρεπορτάζ της ΑΕΚ. Από τον Οκτώβριο του 2015 Αρχισυντάκτης, έμεινε ως το 2017, χρονιά κατά την οποία κυκλοφόρησε το Sportime ξανά στα περίπτερα. Διευθυντής Σύνταξης πλέον στο sportime.gr και την e-Sportime, τον συναρπάζουν οι μεταγραφές. Έχει διατελέσει, μεταξύ άλλων και συνεργάτης σε αρκετά περιοδικά (Sportive, Περιοδικό της ΕΟΕ κ.ά).