ΠΟΛΟ

Κρίμα κι άδικο! Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε στα πέναλτι από τον τελικό του Champions League στο πόλο

Ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε στα πέναλτι από τον τελικό του Champions League στο πόλο, αν και έφτασε μια ανάσα από την ανατροπή με την Προ Ρέκο

Συντάκτης: Γιάννης Χωριανόπουλος Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Ολυμπιακός έδωσε μεγάλη μάχη αλλά αποκλείστηκε στα πέναλτι. Από τον τελικό του Champions League στο γουότερ πόλο. Η ομάδα του Κόλιανιν έκανε εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο. Αλλά δεν κατόρθωσε να προκριθεί και έχασε 4-2 στα πέναλτι. Από την Προ Ρέκο των εκατομμυρίων. Η κανονική διάρκεια ήταν 9-9.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ άσχημα. Χωρίς σκορ στο πρώτο 8λεπτο. Αλλά προσπαθούσε στην άμυνα. Το παιχνίδι έμεινε στο 3-0, θα μπορούσε να φύγει πιο ψηλά.

Συνέχισε να έχει προβλήματα και στο δεύτερο 8λεπτο. Αλλά μείωσε το σκορ στο 4-2 και κάτι φάνηκε στον ορίζοντα. Με τον Βάμος να βρίσκει επιτέλους γκολ και τον τερματοφύλακα Μπίγιατς να είναι κορυφαίος, άρχισε η αντεπίθεση.

Οι Έλληνες (Φουντούλης, Γεννηδουνιάς, Δήμου, Γκίλλας) άρχισαν και εκείνοι να φορτσάρουν. Ο Ολυμπιακός ισφοάρισε 5-5, η Ρέκο (τρεις σερί φορές πρωταθλήτρια Ευρώπης, έχει τους πιο πολλούς τίτλους, 11), πήγε και πάλι στο 7-5.

Ο Ολυμπιακός φύλαγε το καλύτερο για το τέλος. Ισοφάρισε 8-8 και με γκολ του Γεννηδουνιά 2 λεπτά και κάτι πριν το τέλος προηγήθηκε 8-9. Ο Ντι Φούλβιο όμως ισοφάρισε και το ματς πήγε στα πέναλτι.

Εκεί η Ρέκο τα έβαλε όλα, Δήμου και Γκίλλας τα έχασαν και ο Ολυμπιακός αποκλείστηκε. Το F4 διεξάγεται στη Μάλτα.

Τα 8λεπτα: 3-0, 1-2, 3-3, 2-4/ πέναλτι 4-2.

Προ Ρέκο (Σάντρο Σούκνο): Ντελ Λούνγκο, Ντι Φούλβιο 2, Ζάλανκι 1, Κανέλα 1, Γιάνγκερ 2, Φοντέλι, Πρεσιούτι, Ετσενίκε 1, Ίβοβιτς, Κάκαρης, Κοντέμι 1, Χάλοκ 1, Νέγκρι.

Ολυμπιακός (Χρβόγιε Κόλιανιν): Μπίγιατς, Λόντσαρ, Βάμος 2, Γεννηδουνιάς 3, Φουντούλης 1, Γούβης, Γκίλλας, Μπούσλιε, Αλαφραγκής 1, Δήμου 1, Νικολαΐδης, Παπαναστασίου 1, Ζερδεβάς.