ΣΤΙΒΟΣ

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20: Η Ελληνική παρουσία

Ολοκληρώθηκε την Κυριακή το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα Κ20 με την ελληνική αποστολή να κερδίζει ένα μετάλλιο, χρυσό με την Ελίνα Τζένγκο.

Με δεδομένο ότι βρισκόμαστε στη δίνη της πανδημίας, οι Έλληνες αθλητές και αθλήτριες έκαναν οι περισσότεροι καλή εμφάνιση στους αγώνες. Είχαμε 12 προκρίσεις αθλητών και αθλητριών σε τελικούς, δύο που αγωνίστηκαν απευθείας σε τελικό και τέσσερις ακόμη που έφθασαν στα ημιτελικά. Ξεχώρισε, εκτός από την Ελίνα Τζένγκο και η Έλλη-Ευτυχία Δεληγιάννη, που έφθασε κοντά στο μετάλλιο στον τελικό των 800μ., αλλά κατετάγη 4η με 2.04.11 που αποτέλεσε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Κ20. Κοντά στο βάθρο βρέθηκε και ο Ορέστης Ντουσάκης στη σφυροβολία, όμως έμεινε τελικά 4ος με 76,76μ.

Σε ότι αφορά την 4η και τελευταία ημέρα του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Κ20 είχαμε 4 ελληνικές συμμετοχές. Εκτός από την Ελίνα Τζένγκο, στον τελικό της δισκοβολίας αγωνίστηκε ο Κώστας Μπουζάκης που κατέλαβε την 6η θέση με βολή στα 56,77μ., η Εθνική Ομάδα σκυταλοδρομίας 4×100μ. ανδρών που κατέλαβε την 8η θέση με 41.44. Νωρίτερα η τετράδα με τους Κώστα Μίλιο, Γεράσιμο Καμπίτση, Γιάννη Καριοφύλλη και Νίκο Παναγιωτόπουλο είχε πάρει την πρόκριση για τον τελικό. Στην πρώτη ημιτελική σειρά είχε τερματίσει 2η με 40.72 και είχε πάρει απευθείας το «εισιτήριο». Τέλος, στη δεύτερη τελική σειρά στα 5.000μ. έτρεξε η Ιωάννα-Παρασκευή Πασπαλιάρη που τερμάτισε 9η σε 17.21.46 και ολοκλήρωσε στην 23η θέση.

Η Ελλάδα με το ένα χρυσό μετάλλιο κατέλαβε την 15η θέση στον πίνακα των μεταλλίων. Πρώτη δύναμη ήταν η Βρετανία με 12 μετάλλια (6-1-5), ακολούθησε η Γερμανία με 15 μετάλλια (4-4-7) και η Ιρλανδία με 4 μετάλλια (4-0-0).

13 Γιάννης Καριοφύλλης 200μ. 21.61
13 Αναστασία Ντραγκομίροβα Σφαιροβολία 14,00μ.
14 Ηλιάνα Τριανταφύλλου Επί κοντώ 3,90μ.
14 Κώστας Γεννίκης Δισκοβολία 54,71μ.
14 Αρετή Φιλιππίδου Δισκοβολία 46,61μ.
15 Πολυνίκη Εμμανουηλίδου 200μ. 24.13
16 Νίκος Παναγιωτόπουλος 100μ. 10.60
16 Νίκος Σταμούλης 3.000μ. 8.31.57
16 Θοδωρής Σκουρός Μήκος 7,24μ.
16 Αννίβας Οικονόμου Σφαιροβολία 17,15μ.
16 Θόδωρος Ζιώγας Σφυροβολία 67,72μ.
17 Νικόλας Πολυχρονίου Σφυροβολία 67,64μ.