ΣΤΙΒΟΣ

Μετάλλιο με ρεκόρ ο Καλογεράκης

Κατάφερε να ανέβει στο βάθρο παίρνοντας τη δεύτερη θέση

Ένα ακόμη μετάλλιο πανηγύρισε η ελληνική αποστολή στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στίβου Κ18 στο Γκιορ της Ουγγαρίας. Ο Γεράσιμος Καλογεράκης, αν και δεν ήταν στα φαβορί για μετάλλιο στον τελικό του ακοντισμού, στην τελευταία του βολή έκανε ένα μεγάλο ατομικό ρεκόρ με βολή στα 77,45μ. και κατέκτησε το αργυρό!

Σπουδαία επίδοση για τον αθλητή που πριν από αυτή τη βολή είχε καλύτερη στα 71,71μ. και ήταν στην 5η θέση μέχρι εκείνο το σημείο. Το χρυσό πήγε στον Πολωνό Μάρεκ Μούτσα που έκανε ρεκόρ αγώνων με 80,01μ.

Εντυπωσιακές Καρύδη και Τζένγκο

Μετά το χάλκινο μετάλλιο και το πανελλήνιο ρεκόρ στο μήκος κορασίδων, Σπυριδούλα Καρύδη έκανε ξανά πανελλήνιο ρεκόρ, αυτή τη φορά στο τριπλούν! Στα προκριματικά του αγωνίσματος, η νεαρή άλτρια προσγειώθηκε στα 13,15μ. και πέρασε άνετα στον σημερινό τελικό όπου θα διεκδικήσει ένα μετάλλιο!

Το θετικό είναι πως έκανε μόνο ένα άλμα και θα πάει ξεκούραστη η Καρύδη, όπως και η Ελίνα Τζένγκο στον ακοντισμό! Η ταλαντούχα αθλήτρια των ρίψεων έριξε στην πρώτη βολή της 55,88μ. και με την δεύτερη καλύτερη επίδοση μπήκε στον τελικό όπου έχει πιθανότητες για μετάλλιο. Στον τελικό της δισκοβολίας πέρασε η Σοφία Κεσίδη με βολή στα 46,02μ.

Τέλος, σπουδαία διάκριση και για τον Γιάννη Καμαρινό στα 110μ. εμπ. Ο νεαρός αθλητής τερμάτισε στην 5η θέση στον τελικό του αγωνίσματος, κάνοντας χρόνο 13.90. Είχε κακή αντίδραση στην εκκίνηση και γι’ αυτό δεν έβγαλε μια καλύτερη επίδοση που θα μπορούσε υπό προϋποθέσεις να τον φέρει ακόμη και στο βάθρο.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μετάλλιο με ρεκόρ ο Καλογεράκης», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.