ΣΤΙΒΟΣ

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Το έκανε ο Εμαννουήλ Καραλής! Χάλκινο μετάλλιο στο Παρίσι!

Πέταξε ψηλά, πολύ ψηλά ο Εμμανουήλ Καραλής και εξασφάλισε το χάλκινο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς αγώνες του Παρισιού.

Οι Ολυμπιακοί Αγώνες 2024 έφεραν αυτό που έλειπε στον Manolo! Το χάλκινο μετάλλιο! Ο Εμμανουήλ Καραλής το εξασφάλισε με άλμα στα 5,90…

Ο Έλληνας πρωταθλητής είχε μία άκυρη στα 5,95 και στη συνέχεια άφησε το ύψος για να πάει στα 6,00 μέτρα. Εκεί είχε δύο αποτυχημένες προσπάθειες.

Σημασία έχει πως ο Manolo πέταξε… Το είπε, το έκανε, τα κατάφερε. Ολυμπιακού μετάλλιο στα 25του χρόνια σε μια καταπληκτική χρονιά για εκείνον. Από εκεί και πέρα χρυσός Ολυμπιονίκης στο Παρίσι αναδείχθηκε ο Σουηδός Αρμάντ Ντουπλάντις που πέτυχε παγκόσμιο ρεκόρ, ενώ ασημένιος Ολυμπιονίκης ήταν ο  Αμερικανός Σαμ Κέντρικς με άλμα στα 5,95μ.

Το Sportime είχε στείλει τη θετική του ενέργεια…

Δείτε αυτή τη δημοσίευση στο Instagram.

Η δημοσίευση κοινοποιήθηκε από το χρήστη Sportime (@sportime.gr)

Ο Ομπιένα από τις Φιλιππίνες είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στο 5.95 για να έρθει το 5ο ελληνικό μετάλλιο.

Στα 25 του χρόνια ο Εμμανουήλ Καραλής πήγε ένα βήμα παραπέρα από το Τόκιο, όπου ήταν 4ος.

Η Ελλάδα ξεπέρασε σε μετάλλια τη συγκομιδή του Τόκιο κατά δύο φτάνοντας τα έξι. Με άλλα λόγια, έφτασε τα μετάλλια που είχαμε στους Ολυμπιακούς Αγώνες της Βραζιλίας. Ένα ακόμα και θα ξεπεράσει και τα μετάλλια του Ρίο η ελληνική αποστολή.

ΤΡΕΛΟ ΜΠΟΝΟΥΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΚΑΖΙΝΟ

Εμμανουήλ Καραλής – Το άλμα του μεταλλίου

Η αντίδραση του Καραλή όταν τελείωσε τον αγώνα του

Το χρυσό μετάλλιο πήγε στον ανίκητο Αρμάντ Ντουμπλάντις! Ο Σουηδός έκανε Ολυμπιακό ρεκόρ με άλμα στα 6,10. Αλλά δεν σταματά εκεί. Διότι ο Ντουπλάντις πάει για το απολυτο!
Μάλιστα ο χρυσός Ολυμπιονίκης τοποθέτησε τον πήχη και στα 6,25 για να καταρρίψει το Παγκόσμιο ρεκόρ.

TO EΚΑΝΕ!

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η τελική κατάταξη στον τελικό του επί κοντώ στο Παρίσι όπου ο Καραλής ήταν χάλκινος