ΣΤΙΒΟΣ

Στίβος: Ειδήσεις από όλο τον κόσμο (30/12/2021)

Το Sportime σας μεταφέρει τα κυριότερα αποτελέσματα από αγώνες στον στίβο στο εξωτερικό, αλλά και τις σημαντικότερες ειδήσεις.

Πολλοί αγώνες διεξάγονται σε όλο τον κόσμο, καθώς και διάφορα νέα που αφορούν τον Στίβο και σας παρουσιάζουμε τα σημαντικότερα.
Συντάκτης: Τόλης Λελεκίδης Χρόνος ανάγνωσης: 4 λεπτά

ΑΙΓΥΠΤΟΣ: Στο πρωτάθλημα Αιγύπτου στο Κάιρο ξεχώρισαν: Ο Μοχάμεντ Μεγκντί Χάμζα με 20,89μ. στη σφαιροβολία. Ο Μοστάφα Ελ Γκαμέλ με 72,76μ. στη σφυροβολία. Στον ακοντισμό επικράτησε ο Μαγκέντ Μοσέρ Ελ Μπαντρί με 77,83μ. Ακόμη στα 110μ. εμπόδια νικητής ήταν ο νεαρός Γιουσούφ Μπαντάβι Σαγέντ με 13.89 (+1,7). Ο Αμπντουραχμάν Καράμ Μοχάμεντ έκανε το νταμπλ στα σπριντ. Κέρδισε τα 100μ. σε 10.48 (+1,3) και τα 200μ. με 21.28 (+2,4). Στις γυναίκες η Μπασάντ Χεμιντά κέρδισε τα 200μ. με 23.10 (+0,4).

ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ: Η Νίκολα Μακντέρμοτ ετοιμάζεται για τη σεζόν του κλειστού που θα είναι η πρώτη της. Σε δηλώσεις της η Αυστραλή θέλησε να ευχαριστήσει τον προπονητή της Ματ Χόρσνελ. Την καθοδήγησε για 14 χρόνια, από ηλικία 10 ετών. Η Μακντέρμοτ κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο στο ύψος στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

ΒΕΛΓΙΟ: Ο γνωστός αγώνας ανωμάλου δρόμου Hannut στο Βέλγιο αναβλήθηκε. Ήταν να γίνει στις 23 Ιανουαρίου και τώρα προγραμματίζεται για τις 20 Φεβρουαρίου.

ΓΑΛΛΙΑ: Η γαλλική εφημερίδα «L’ Equipe» επέλεξε τους κορυφαίους του 2021. Στους άνδρες αναδείχθηκε ο Σέρβος τενίστας Νόβακ Τζόκοβιτς. Στις γυναίκες η Τζαμαϊκανή Ελέιν Τόμσον- Χέρα.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Το διεθνές μίτινγκ αλμάτων στο Κότμπους ακυρώθηκε λόγω του κορονοϊού. Ήταν προγραμματισμένο να διεξαχθεί στις 26 Ιανουαρίου. Ανήκει στη σειρά WIT Bronze.

ΕΛΒΕΤΙΑ: Η Τζαμαϊκανή Ελέιν Τόμσον- Χέρα αναδείχθηκε σε κορυφαία αθλήτρια της χρονιάς από την ΑΙPS σε όλα τα αθλήματα. Στους άνδρες κορυφαίος ήταν ο Πολωνός ποδοσφαιριστής Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι. Καλύτερος από τον στίβο ήταν ο Νορβηγός Κάρστεν Γουόρχολμ που ήταν τέταρτος. Ψήφισαν 529 δημοσιογράφοι από 114 χώρες.

Η AIPS ανέδειξε και κορυφαία εγκατάσταση για τον Τύπο, τους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Δεύτερο ήταν το UEFA Euro και τρίτο ο Γύρος Γαλλίας.

ΗΠΑ: Ο Πολ Ντόιλ από τους βασικούς οργανωτές, ανακοίνωσε ότι το 2022 τα μίτινγκ στίβου Premium θα είναι στην κατηγορία Silver της World Athletics. Θα έχουν χρηματικά έπαθλα και θα μεταδοθούν από το ESPN. Τα μίτινγκ κατηγορίας Bronze θα έχουν χρηματικά έπαθλα. Στον κλειστό θα γίνουν στις 12 Φεβρουαρίου στο Λούισβιλ (premium). Στις 6 Μαρτίου η Ν. Υόρκη (bronze). Στον ανοιχτό θα γίνουν έξι μίτινγκ premium. Πόντσε 12 Μάη, Νέισβιλ 5 Ιούνη, Μέμφις 30 Ιουλίου. Bronze είναι Ιρβάιν 7 Μάη, Τζάκσονβιλ 21 Μάη και Μαριέτα 2 Ιουλίου.

ΙΣΠΑΝΙΑ: Ο Ροντρίγκε Κουϊζερα είναι ο κυρίαρχος στη φετινή σειρά στον ανώμαλο δρόμο της World Athletics. Ο δρομέας από το Μπουρούντι έχει κερδίσει και τις τέσσερις κούρσες του χειμωνιάτικου τουρ. Την Παρασκευή θα τρέξει και στη Μαδρίτη.

ΚΕΝΥΑ: Ο Τζόφρι Ρόνο και η Άγκνες Τζέμπετ ήταν οι νικητές του πρωταθλήματος ανωμάλου δρόμου της Κένυας που έγινε στο Μπαρίνγκο. Ο πρώτος κάλυψε τα 10χλμ. σε 29.43. Δεύτερος ήταν ο Τζούλιους Τσεπκουόνι σε 29.56 και τρίτος ο Μούσα Μιτέι σε 29.58. Η Τζέμπετ τερμάτισε πρώτη σε 34.45. Την ακολούθησαν η Τζούντι Τζεπκεμόι σε 34.53 και η Ζόζεφιν Ουανζίκου με 35.20.

ΝΑΪΡΟΜΠΙ: Ο Πάτρικ Σανγκ, προπονητής του Έλιουντ Κιπτσόγκε είναι ανάμεσα σε αυτούς που παρουσιάζονται στο youtube με κλιπ που έχει δημιουργήσει η NN Running. Ακόμη υπάρχουν συνεντεύξεις των Λετεσενμπέτ Γκίντεϊ, Γιαλεμζέρφ Γιεχάλοου, Ντεγκίτου Αζμαρόου, Τσεχάι Γκεμέτσου και Ζεϊνέμπα Γίμερ.

ΜΟΝΑΚΟ: Σε συνέχεια του διαγωνισμού για τους πιο συνεπείς αθλητές και αθλήτριες του 2021 στη σειρά Diamond League. Νικητές στα 400μ. εμπόδια ήταν ο Νορβηγός Κάρστεν Γουόρχολμ και η Ολλανδή Φέμκε Μπολ. Να θυμίσουμε ότι ο νικητής κερδίζει από 20.000 δολάρια.

ΠΟΛΩΝΙΑ: Προσωπικότητα του αθλητισμού για το 2021 αναδείχθηκε ο Σέρβος τενίστας Νόβακ Τζόκοβιτς, από το πολωνικό πρακτορείο ειδήσεων. Από τον στίβο στην κορυφαία δεκάδα ήταν 4ος ο Κάρστεν Γουόρχολμ. 5η η Σιφάν Χασάν, 8ος ο Μαρσέλ Τζέικομπς και 9ος ο Μόντο Ντουπλάντις.

ΡΩΣΙΑ: Η επιτροπή αθλητών της ρωσικής ομοσπονδίας στίβου έχει στη σύνθεσή της: Αλεξάντρα Μπούτβινα, Βασίλι Μιζίνοφ, Νατάλια Ναζάροβα, Νικολάι Ορλόφ, Γκλεμπ Σιντορτσένκο, Αλεξέι Φεντόροφ, Βέρα Φιλάτοβα, Γιούρι Τσετσούν και Σεργκέι Σουμπένκοφ.

ΜΟΣΧΑ: Σε αγώνα επί κοντώ στη Μόσχα νικητής στους άνδρες ήταν ο Ρώσος Ντμίτρι Κατσάνοφ με 5,50μ.

ΜΠΡΙΑΝΣΚ: Σε μίτινγκ στο Μπριάνσκ νικητής στα 60μ. ήταν ο Ρώσος Γιάροσλαβ Τκάλιτς με 6.72. Η συμπατριώτισσά του Ινέσα Γκουσάροβα κέρδισε τα 1.000μ. σε 2.42.10.

ΣΕΝΕΓΑΛΗ: Η Αφρικανική Συνομοσπονδία Στίβου ανέδειξε τον Τζόσουα Τσεπτεγκέι και την Φέιθ Κιπιέγκον αθλητές της χρονιάς. Ο δρομέας από την Ουγκάντα κατέκτησε δύο μετάλλια στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Το χρυσό στα 5.000μ. και το ασημένιο στα 10.000μ. Η Κενυάτισσα δρομέας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 1.500μ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Στους άνδρες δεύτερος ήταν ο Κενυάτης ολυμπιονίκης στο μαραθώνιο Έλιουντ Κιπτσόγκε. Τρίτος ήταν ο Αιθίοπας Σέλεμον Μπαρέγκα, που πήρε το χρυσό μετάλλιο στα 10.000μ. στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.

Στις γυναίκες δεύτερη στη ψηφοφορία ήταν η Πέρουθ Τσεμουτάι. Η Κενυάτισσα κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στα 3.000μ. στιπλ στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο. Τρίτη ήταν η Πέρες Τζεπτσίρτσιρ, που κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο μαραθώνιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες στο Τόκιο.