Τρομερό άλμα ο Ντουπλάντις!
O Άρμαντ Ντουπλάντις εντυπωσιάζει και με άλμα στα 6.01 κατέκτησε την κορυφή στον πρώτο αγώνα άλματος επί κοντώ στο Diamond League του Όσλο![Τρομερό άλμα ο Ντουπλάντις!](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2023/06/diamond.jpeg)
Όταν μιλάει κανείς για τον Άρμαντ Ντουπλάντις δεν είναι υπερβολή να πεις πως γεννήθηκε για να… πετάξει.
Μόλις τον περασμένο Φλεβάρη ο τρομερός Σουηδός έφθασε τις 60 φορές πάνω από 6,00μ. στο επί κοντώ με το παγκόσμιο ρεκόρ 6,22μ. στο Κλερμόν- Φεράν, με τον ίδιο να κλέβει την παράσταση και στο Diamond League στο Όσλο.
Στη νορβηγική πόλη λοιπόν ο 24χρονος επικοντιστής έκανε και πάλι το… θαύμα του, μιας και πέρασε τα 6,01μ., κατακτώντας την πρώτη θέση στον πρώτο αγώνα άλματος επί κοντώ. Ο ίδιος μάλιστα προηγουμένως εμφανίστηκε απογοητευμένος που πέρασε τα 5,91μ. με τη δεύτερη!
Είναι χαρακτηριστικό πως παρά το νεαρό της ηλικίας του, ο Ντουπλάντις έχει ήδη αναδειχθεί ως ο κορυφαίος αθλητής όλων των εποχών στο επί κοντώ, ενώ είναι και ο πρώτος εν ενεργεία αθλητής με χρυσό μετάλλιο σε Παγκόσμιο ανοικτού και κλειστού στίβου, Ολυμπιακούς Αγώνες, καθώς και σε ευρωπαϊκό ανοικτού και κλειστού!