ΤΕΝΙΣ

Ακάθεκτος ο Τσιτσιπάς στον 3ο γύρο του Roland Garros παρά την αντίσταση του Αλτμάιερ

Συνεχίζει την πορεία του ο Στέφανος Τσιτσιπάς στο Roland Garros παρότι απώλεσε το πρώτο του σετ στη διοργάνωση.

Στον τρίτο γύρο του Roland Garros προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς ο οποίος νίκησε με 3-1 σετ τον Ντάνιελ Αλτμάιερ κάμπτοντας την αντίσταση του μαχητικού Γερμανού.

Ο Έλληνας τενίστας έδειξε ψυχραιμία και σταθερότητα μετά την απώλεια του τρίτου σετ παρότι ο αντίπαλός του ανέβασε αισθητά την απόδοσή του. Ο Τσιτσιπάς σημείωσε 54 winners έναντι μόλις 36 του Αλτμάιερ ενώ και οι δύο παίκτες είχαν πολλά αβίαστα, 39 και 40 αντίστοιχα.

Στέφανος Τσιτσιπάς: Έτσι ξεπέρασε το εμπόδιο του Αλτμάιερ

Ο Στέφανος μπήκε εξαιρετικά στο ματς με φόρα από την εξαιρετική του εμφάνιση στην πρεμιέρα. Ο αγώνας ξεκίνησε ιδανικά για το νούμερο 9 της παγκόσμιας κατάταξης κάνοντας break στο σερβίς του αντιπάλου του μόλις στο 4ο γκέημ. Διατήρησε το προβάδισμα μέχρι τέλους για ένα εύκολο 6-3.

Το δεύτερο σετ κύλησε με τον ίδιο ακριβώς τρόπο με τον Τσιτσιπά να είναι σαρωτικός και με 2 break να προηγείται με 0-4. Το σετ έκλεισε στο 6-2 και ενδεικτικό για τον αγώνα μέχρι εκείνο το σημείο ήταν ότι τα 2 πρώτα σετ είχαν συνολική διάρκεια 59 λεπτά!

Ο Ντάνιελ Αλτμάιερ όμως δεν είχε πει την τελευταία του κουβέντα. Ο Γερμανός εμφανίστηκε άλλος παίκτης στο τρίτο σετ και παίζοντας με πάθος στρίμωξε τον Έλληνα τενίστα. Ο Αλτμάιερ είχε την ευκαιρία για 2 φορές να σπάσει το σερβίς του Τσιτσιπά αλλά ο Στέφανος αντιστάθηκε. Αντίθετα εκείνος δεν βρέθηκε ούτε μία φορά σε break point στο τρίτο σετ. Στο τάι μπρέικ ο Αλτμάιερ επιβεβαίωσε την καλύτερη κατάστασή του παίρνοντας το με 7-2.

Κάπου εκεί ο Στέφανος έβγαλε ξανά στην επιφάνεια τον καλό του εαυτό. Παρότι αγχώθηκε με το break που δέχτηκε για το 4-3, έσπασε αμέσως το σερβίς του αντιπάλου για να ισοφαρίσει σε 4-4. Μάλιστα έκλεισε τον αγώνα κάνοντας δεύτερο συνεχόμενο break για το 6-4 του τέταρτου σετ.

Στον επόμενο γύρο ο Στέφανος Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Σονέγκο -Ζανγκ.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Ακάθεκτος ο Τσιτσιπάς στον 3ο γύρο του Roland Garros παρά την αντίσταση του Αλτμάιερ», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.