Ανοίγει το πρόγραμμα ο Στέφανος Τσιτσιπάς – Αντίπαλος ο Στρίκερ στο δεύτερο γύρο του US Open
Στη μάχη του δεύτερου γύρου πέφτει σήμερα ο Στέφανος Τσιτσιπάς κόντρα στον Ντομινίκ Στρίκερ.![Ανοίγει το πρόγραμμα ο Στέφανος Τσιτσιπάς – Αντίπαλος ο Στρίκερ στο δεύτερο γύρο του US Open](https://www.sportime.gr/wp-content/uploads/2023/08/stefanos-tsitsipas.jpg)
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προσπαθεί να σπάσει την κατάρα του US Open φέτος στο οποίο δεν έχει καταφέρει να ξεπεράσει τον τρίτο γύρο μέχρι φέτος.
Στο λιγότερο επιτυχημένο του grand slam, ο Στέφανος φέτος θέλει να αλλάξει τα πράγματα και ήδη έκανε την καλύτερη αρχή. Απόλυτα συγκεντρωμένος στον πρώτο γύρο, ο Τσιτσιπάς ήταν τρομερός στην πρεμιέρα του νικώντας τον Μίλος Ράονιτς εύκολα με 3-0, έναν παίκτη που δεν είχε νικήσει μέχρι πρότινος.
Επόμενος του αντίπαλος θα είναι ο 21χρονος Ελβετός Ντομινίκ Στρίκερ. Ο Στρίκερ προέρχεται από τα προκριματικά του τουρνουά και παίζει μόλις για τρίτη φορά σε grand slam.
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έχει αντιμετωπίσει άλλη μία φορά το νο.128 του κόσμου πέρσι στην Στουτγκάρδη (σε επιφάνεια γρασιδιού) νικώντας με 6-3, 6-4.
Ο αγώνας του Έλληνα πρωταθλητή θα ανοίξει το πρόγραμμα της ημέρας στο γήπεδο Grandstand (το τρίτο μεγαλύτερο της διοργάνωσης) με τον αγώνα Τσιτσιπάς – Στρίκερ να ξεκινάει στις 18:00 ώρα Ελλάδας (11:00 το πρωί ώρα Νέας Υόρκης).
Η μετάδοση της αναμέτρησης θα γίνει από το κανάλι του Eurosport 1.
Στον επόμενο γύρο ο Στέφανος το πιο πιθανό είναι να βρει τον τοπικό ήρωα Κρίστοφερ Γιούμπανκς ο οποίος τον απέκλεισε φέτος στο Wimbledon.