ΤΕΝΙΣ

Αποκλείστηκε η Παπαμιχαήλ στον 1ο γύρο στην Αδελαΐδα

Δεν τα κατάφερε η Δέσποινα Παπαμιχαήλ να πετύχει την πρώτη νίκη της σε επίπεδο tour σήμερα στο Adelaide International 1.

Συντάκτης: Ευαγγελία Κουτσιανούδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Κακός αγώνας και αποκλεισμός για την Δέσποινα Παπαμιχαήλ στον 1ο γύρο του Adelaide International 1 καθώς γνώρισε την ήττα από την Μαρί Μπούζκοβα με 2-0 σετ (6-3, 6-0).

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ, μετά την εξαιρετική της πορεία στα προκριματικά στο 500αρι τουρνουά της WTA και την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό με μία δυνατή νίκη, δε φάνηκε να έχει τις δυνάμεις να παλέψει για την πρώτη της νίκη σε επίπεδο tour στις γυναίκες.

Η Ελληνίδα τενίστρια, νο.182 στον κόσμο, ηττήθηκε εύκολα από την Μπούζκοβα, νο.80 στον κόσμο, σε 1 ώρα και 13 λεπτά. Η Παπαμιχαήλ δεν κατάφερε ποτέ να βρει τις απαντήσεις στο δυνατό σερβίς της Τσέχας με αποτέλεσμα τον αποκλεισμό της.

Η ανοδική πορεία της  28χρονης Ελληνίδας τενίστριας ωστόσο μας χάρισε άλλη μια στιγμή υπερηφάνειας στο Ελληνικό τένις καθώς είδαμε για άλλη μία φορά 2 τενίστριες από την χώρα μας στο κυρίως ταμπλό ενός σημαντικού τουρνουά. Η Μαρία Σάκκαρη βέβαια είχε περάσει ήδη στην φάση των «16» στην Αδελαΐδα με τη δύσκολη χτεσινή της νίκη ενώ τα ξημερώματα θα αγωνιστεί κόντρα στη Ρότζερς για την πρόκριση στα προημιτελικά.

Όσον αφορά τη Δέσποινα Παπαμιχαήλ, θα επικεντρωθεί τώρα στην επερχόμενη μάχη των προκριματικών του Australian Open για να καταφέρει να μπει σε κυρίως ταμπλό σε Grand Slam για πρώτη φορά στην καριέρα της. Τα προκριματικά του Australian Open ξεκινάνε στις 10 Ιανουαρίου.