ΤΕΝΙΣ

Δέσποινα Παπαμιχαήλ: Νίκη και μεγάλη πρόκριση στο κυρίως ταμπλό του Adelaide International 1!

Τεράστια επιτυχία για την Ελληνίδα τενίστρια, Δέσποινα Παπαμιχαήλ, η οποία ξεκινάει τη σεζόν με τον καλύτερο τρόπο!

Συντάκτης: Ευαγγελία Κουτσιανούδη Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ πραγματοποίησε άλλη μία εξαιρετική εμφάνιση στα προκριματικά του Adelaide International 1 κερδίζοντας με 2-0 σετ την Στέφανι Βογκέλε αλλά και την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό στο 500αρι τουρνουά της WTA.

Η 28χρονη Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να προκριθεί στο κυρίως ταμπλό έπειτα από μία πολύ δύσκολη κλήρωση στα προκριματικά του τουρνουά. Αρχικά νίκησε την Φραντσέσκα Τζόουνς (ν0. 151 του κόσμου) με 3-6, 6-2, 6-1 ενώ σήμερα νίκησε την 31χρονη Ελβετή, Βογκέλε με 6-4, 7-6 (9).

Η μάχη μεταξύ των δύο τενιστριών ήταν μεγαλύτερη από αυτή που δείχνει το σκορ και κράτησε μάλιστα 2 ώρες και 24 λεπτά. Στο δεύτερο σετ ειδικά έγινε ένας συναρπαστικός αγώνας ο οποίος κρίθηκε στο τάι-μπρέικ στον 11ο κερδισμένο πόντο!

Στο πρώτο σετ η Ελληνίδα τενίστρια ανέτρεψε το εις βάρους της αρχικό 1-3 παίρνοντας 4 games στη σειρά. Στο δεύτερο σετ η Παπαμιχαήλ αποδείχτηκε μαχήτρια καθώς βρέθηκε 2 φορές πίσω στο σκορ με 0-2 και 3-5. Το ματς πήγε στο τάι-μπρέικ όπου η Δέσποινα είχε πρώτη match point στο 6-5. H νική ωστόσο δεν θα ερχόταν μέχρι το 4ο match point με το τελικό σκορ στο τάι μπρέικ να φτάνει στο 11-9!

Η Δέσποινα Παπαμιχαήλ βρίσκεται αυτή τη στιγμή στο νο.182 του κόσμου το οποίο είναι και το career high της. Θα βρεθεί για δεύτερη φορά σε κυρίως ταμπλό τουρνουά της WTA όπως είχε κάνει και πέρσι στην αρχή της σεζόν στο Άμπου Ντάμπι. Έτσι μετά και τη νίκη της Μαρίας Σάκκαρη το πρωί η οποία την έστειλε στους «16», η Ελλάδα έχει δύο εκπροσώπους στο τουρνουά της Αδελαΐδας.

Επόμενη αντίπαλος της Δέσποινας θα είναι η επίσης προερχόμενη από τα προκριματικά Μαρία Μπούζκοβα, η οποία βρίσκεται στο νο.90 της κατάταξης. Θα είναι μία μεγάλη ευκαιρία για την Ελληνίδα πρωταθλήτρια να πετύχει την πρώτη της νίκη tour-level νίκη.