ΤΕΝΙΣ

Μαρία Σάκκαρη: Δεν τα κατάφερε – Πάλεψε και αποκλείστηκε

Η Μαρία Σάκκαρη έμεινε εκτός οκτάδας στους Ολυμπιακούς Αγώνες χάνοντας με 2-1 σετ από την Μάρτα Κόστγιουκ.

Ένα παιχνίδι που έμοιαζε δικό της όπως πήγαινε, έχασε τελικά η Μαρία Σάκκαρη με αποτέλεσμα να αποκλειστεί στο μονό γυναικών στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια έχασε από την Μάρτα Κόστγιουκ (Νο 19) με 4-6, 7-6(5), 6-4 σε 2 ώρες και 44 λεπτά. Έτσι έπεσε άδοξα. Υπήρχαν υψηλές βλέψεις, αλλά δεν μπήκε ούτε στην οκτάδα.

Η εκκίνηση ήταν για εκείνη ιδανική. Η Μαρία Σάκκαρη πήρε το πρώτο σετ παρουσιάζοντας μία εικόνα ανωτερότητας απέναντι στην Ουκρανίδα. Μόνο που αυτό δεν κράτησε έως το τέλος.

Στο δεύτερο σετ οι παίκτριες έκαναν το ένα λάθος μετά το άλλο. Καμία δεν είχε ισχυρό σερβίς. Σε τέτοιο βαθμό που δεν ήταν δύσκολο να κάνει μπρέικ καμιά τους. Ακόμη και έτσι υπήρχε μία ισορροπία μέχρι τέλους με αποτέλεσμα να φτάσουν οι δυο τους στο τάι μπρέικ. Εκεί η Κόστγιουκ ήταν πιο συγκεντρωμένη και ισοφάρισε.

Το χαμένο σετ τσάκισε την ψυχολογία της Σάκκαρη, η οποία στο τρίτο δεν ήταν αυτή που θα περίμενε κανείς. Έκανε λάθη, έδωσε στην αντίπαλό της την ευκαιρία να πάρει ψυχολογία και έφτασε έτσι να κυνηγάει. Έφτασε έως το 3-4, αλλά η Κόστγιουκ με μπρέικ πήρε το καθοριστικό γκέιμ. Στο φινάλε η Μαρία σέρβιρε για να μείνει στο ματς, αλλά με νέο μπρέικ έχασε τον αγώνα.

Διαβάσατε το άρθρο με τίτλο «Μαρία Σάκκαρη: Δεν τα κατάφερε – Πάλεψε και αποκλείστηκε», όπου αναφέρθηκαν τα παρακάτω #tags (ετικέτες). Για σχετικά άρθρα επιλέξτε #tag.