ΤΕΝΙΣ

Μαρία Σάκκαρη: Αποκλεισμός σοκ στο Roland Garros!

Για 2η συνεχόμενη χρονιά η Μαρία Σάκκαρη έμεινε εκτός από τον πρώτο γύρο του Roland Garros!

Μετά τον αποκλεισμό της στην πρεμιέρα του περσινού Roland Garros, η Μαρία Σάκκαρη έμελλε να μείνει και πάλι εκτός από τον πρώτο γύρο.
Συντάκτης: Βαγγέλης Λάσκαρης Χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό

Μετά τον αποκλεισμό της στην πρεμιέρα του περσινού Roland Garros από την Μούχοβα, η Μαρία Σάκκαρη έμελλε να μείνει και πάλι εκτός από τον πρώτο γύρο.

Αυτή τη φορά γνώρισε την ήττα με 2-1 σετ (6-3, 4-6, 3-6) από τη Βαρβάρα Γκρατσέβα έπειτα από 2 ώρες και 15 λεπτά με αποτέλεσμα να αποχαιρετήσει πρόωρα το Παρίσι.

Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια κυριάρχησε απόλυτα στο πρώτο σετ και είχε το μομέντουμ σε αρκετά σημεία του δευτέρου σετ, ωστόσο δεν κατάφερε ποτέ να… κλειδώσει το ματς.

Έτσι, βρέθηκε να χάνει 4-1, ισοφάρισε με ένα break σε 4-4, αλλά το έχασε με 6-4, με τη Ρωσίδα No88 στην παγκόσμια κατάταξη να σπάει το σερβίς στο τρίτο και καθοριστικό σετ, εκμεταλλευόμενη την υπεροχή της.

Με αυτόν τον τρόπο, η Μαρία Σάκκαρη περίπου 20 ημέρες μετά την παρουσία της στο ATP 1000 της Ρώμης, που έφτασε μέχρι τη φάση των «16», δεν κατάφερε να προχωρήσει σε ένα Major τουρνουά.