«Μυθικός» Τσιτσιπάς νίκησε τον Τζόκοβιτς! (vids)

Ο Έλληνας τενίστας [ροκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του ATP Masters 1000 Rolex Shanghai!

Τσιτσιπάς
Συντάκτης: Sportime Team Χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς με απίστευτη εμφάνιση νίκησε με 2-1 σετ το No 1 της κατάταξης, Nόβακ Τζόκοβιτς και προκρίθηκε πανηγυρικά στα ημιτελικά του ATP Masters 1000 Rolex Shanghai!

Ο Έλληνας Τενίστας, αν και έχασε το 1ο σετ με 6-3, έκανε την ανατροπή, κερδίζοντας τα δύο επόμενα με 7-5 και 6-3.

Η νίκη αυτή αποτελεί και την πρώτη του κορυφαίου Έλληνα τενίστα απέναντι σε Νο.1 της παγκόσμιας κατάταξης.

Ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει στους «4» της διοργάνωσης τον Ντανίλ Μεντβέντεφ.

Στο 1ο σετ ο Τζόκοβιτς πραγματοποίησε ένα φανταστικό ξεκίνημα και σε 7′ είχε φτάσει στο 3-0 έχοντας πετύχει και μπρέικ στο 2-0.

Ο Τσιτσιπάς μείωσε σε 3-1 και 4-2 και είχε ευκαιρία για μπρέικ στο 7ο σετ, αλλά ο Τζόκοβιτς έσβησε το μπρέικ πόιντ, έκανε το 5-2 και έφτασε σε 33′ στο 6-3 και στο 1-0 στα σετ. Οι πόντοι 27-20 και οι άσοι 4-3 για τον Σέρβο.

Στο 2ο ο Στέφανος προηγήθηκε με 1-2, ο Τζόκοβιτς ισοφάρισε, ο Έλληνας πήρε ξανά το προβάδισμα (2-3), αλλά η μάχη κράτησε για τα καλα μέχρι το 5-5!

Ο Τσιτσιπάς με ψυχραιμία και καλή συμπεριφορά στα λάθη νίκησε με 5-7.

Στο 3ο σετ ο Στέφανος έφτασε άνετα μέχρι στο 1-4.

Ο Τζόκοβιτς το πάλεψε, μεώσε σε 2-4, αλλά ο Έλληνας ήταν καταπληκτικός και έφτασε σε μια σπουδαία νίκη με 6-3 και 2-1 σετ.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ: Στέφανος Τσιτσιπάς: Ο πρώτος Έλληνας που θα αγωνιστεί σε ATP Finals